Jump to content



AΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΙΟΥΜΑΙ XRHMATA ΣΤΟ CASE?


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

Η τάσεις μου είναι καθαρά μινιμαλιστικές...αν εσυ εχεις όρεξη να διαφημίζεις το μπαούλο σου οκ...αλλα πιστευω οτι ακομα πιο όμορφο είναι ενα αδειο γραφειο...

επισης,τα λεφτα που έδωσες για το Thermaltake Xaser III φτάνουν για μία υδρόψυξη..΄..ας μήν μιλήσω για τον θόρυβο γιατι πιο πολύ έχει το δωματιο σου παρα η μεσογείων....

Δεν ξέρω αν έχεις υδρόψυξη αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι θέλει πολύ φροντίδα ,προσοχή και συντήρηση , πράγμα επίπονο για κάποιον που δεν έχει χρόνο , διάθεση και ικανότητα. Ενώ με τον ανεμιστήρα μηδέν συντήρηση....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Να πω και εγώ λοιπόν την άποψή μου για το θέμα του case.

1) Είναι καθαρά προσωπική επιλογή πόσα χρήματα θα διαθέσεις για την αγορά του case

2) Όλοι όσοι ασχολουνται συνέχεια με το pc τους θέλουν να ΄΄εχουν εύκολη πρόσβαση, καλή ροή αέρα κ.τ.λ. άρα όλοι δαπανούν περίπου 100€

3) Από κει και πέρα εαν ο καθένας κρίνει ότι μπορεί να διαθέσει και κάτι παραπάνω για να αγοράσει το κάτι παραπάνω που προσφέρουν τα ακροβότερα κουτιά, ότι και να είναι αυτό κάθε φορά

4) Ο καθένας που αγοράζει ακριβό κουτί, ή οτιδήποτε άλλο που κοστίζει πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας, μπορεί να είναι χαρούμενος που το έχει ακόμα και μέσα στη ντουλάπα ή ακόμα και αν έχει καταφέρει να το κάνει να δυνοπαθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα και ουσια απο την αρχη αυτο το thread. Ο ιδιος ο τιτλος ειναι αν αξιζει να επενδυσεις σε κουτι που ειναι απο μονο του καθαρα θεμα επιλογης. Αλλοι δινουν αλλοι δεν δινουν. Οποτε δεν εχει νοημα. Ουτε θα σε πεισω να παρεις το tsunami που θελω να παρω εγω ουτε εγω θα παρω κουτι των 30 ευρω.

Και αν και δεν ειμαι moderator θα σε παρακαλουσα να σταματησεις αυτο το ειρωνικο υφος που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεμίζει μούχλα το νερό και μπουκώνει, έλεγχο τα σωληνάκια για διαροές , δεν μπορεί να μεταφερθέι το κουτί εύκολα , συμπλήρωμα νερού λόγω εξάτμισης , έλενχο της τρόμπας και ένα σωρό άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην τσακωνεστε.

Καταδευτερον συμφωνω και εγω πως ο καθενας αναλογα με τα οικονομικα του παιρνει το κουτι που του αρεσει και πιστευει οτι τον εξυπηρετει για την δουλεια που θα το χρησιμοποιησει.

Σε αλλους αρεσουν τα μικρα και σε αλλους τα μεγαλα. ;)

Οσοι εχουν κατσει και εχουν στησει ενα pc απο την αρχη σιγουρα λαμβανουν υποψιν το ποσο ευκολα ανοιγει , το ποσο χωρο εχει και το ποιο σημαντικο για εμενα την ποιοτητα κατασκευης οσο αφορα την εργονομια και το φινιρισμα. Αν ειναι να γδαρω τα χερια μου και να γεμισω πληγες, επειδη η εταιρεια κατασκευης δεν εχει φροντισει να λειανει τις γωνιες η να κανει ευκολη την αφαιρεση των λαμων στις 5.25'' θεσεις του κουτιου , ε τοτε να το βρασω το κουτι και ασ κανει και 200 ευρο.

Επειδη βρισκομαι και εγω τωρα σε κατασταση ανευρεσης νεου κουτιου και ειμουν μεταξυ Stalker και Enermax-800TA, αποφασισα τελικα να παρω το δευτερο καθως και ποιο βολικα απο οικονομικης αποψης θα μου κατσει , αλλα και ποιο ευρυχωρο ειναι σε σχεση με τα κλασσικα κουτια (χωρος μεταξυ μητρικης και cdrom).

Οσο αφορα την υδροψυξη δεν γνωριζω ποια ειναι η αναλογια σε χρηστες που το πηραν για να κανουν το pc ποιο ησυχο ή για να κανουν overclocking, το σιγουρο ειναι οτι ολοι εψαξαν να δουν που θα το καταχωνιασουν μεσα στο pc τους (εκτος αν πηραν reserator).

Link to comment
Share on other sites

Για να σας πισω θα κανω μια ερευνα αγορας και θα σας πισω οτι συμφερει απο καθε αποψη:

απλο case (χωρις συμβηβασμους σε χωρο και ευκολο ανοιγμα

+υδροψυξη

απο

+καλο case

+panel

+fan

+τοιχωματα ηχομονοσης

+λαμπακια...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό κουτί δεν συνεπάγετε πάνελ και διακόπτες.....

Μην το πιπιλας συνέχεια...

Ποιοτικά κουτιά είναι αυτά που προσφέρουν καλή διαρύθμιση , ευκολία πρόσβασης , εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής....

Γιατί στην τελική τι να το κάνεις το νερό αν έχεις τους δίσκους κολλητά και ζεσταίνονται , το τροφοδοτικό να μην αεριζεται σωστά , και τα καλώδια να είναι το ένα μέσα στο άλλο. Πάλι η θερμοκρασία θα ειναι υψηλή με αποτέλεσμα χαμηλές αποδόσεις και κολλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι τα case δείχνουν και την προσωπικότητα του καθενός...Ξέρω μερικούς που έχουν ακόμα Gf4Mx440 (και θέλουν να την αλλάξουν) αλλά φτιάχνουν όλοι μέρα την εμφάνιση του κουτιού τους (βλ. L-Naikon από pctech). Αυτό τους αρέσει. Κάποιοι ασχολούνται με το OC φανατικά κάποιοι άλλοι ασχολούνται με το case modding ;)

Link to comment
Share on other sites

Καπου ακουσα οτι για υδροψυξη οτι θες 200????Καλο ειναι να μιλαμε πιο συγκεκριμενα.Ισως να μιλαει για καποιο ετοιμο σετ το παληκαρι αλλα να μην ξεχναμε οτι αν ψαχτες μπορεις να βγαλεις καλο συστηματακι και με 120 ευρω.

Στο θεμα κουτι (ως οπαδος των απλων και εργονομικων κουτιων), μπορω να πω οτι δεν εχει νοημα να λεμε οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο, καθως ολα ειναι υποκειμενα.Ενας θελει να εχει κουτι-Μπουρναζι και αλλος θελει ενα απλο ασπρο κουτακι που να κανει τη δουλεια.Ολα τα γουστα ειναι δεκτα.Δημοκρατια εχουμε.Μην προσπαθειτε να πεισετε κανενα για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό κουτί δεν συνεπάγετε πάνελ και διακόπτες.....

Μην το πιπιλας συνέχεια...

Ποιοτικά κουτιά είναι αυτά που προσφέρουν καλή διαρύθμιση , ευκολία πρόσβασης , εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής....

Γιατί στην τελική τι να το κάνεις το νερό αν έχεις τους δίσκους κολλητά και ζεσταίνονται , το τροφοδοτικό να μην αεριζεται σωστά , και τα καλώδια να είναι το ένα μέσα στο άλλο. Πάλι η θερμοκρασία θα ειναι υψηλή με αποτέλεσμα χαμηλές αποδόσεις και κολλήματα....

μα το πάνελ και οι διακόπτες είναι βασικο΄χαρακτηριστικό των cases που θέλουν ενα κορυφαίο σύστημα αεροψυξης..(δεν το πιπιλω,) και το υδροψυκτο εκτος απο το οτι είναι πιο φθηνο είναι και πιο κρυο και πιο αφορυβο...(και για να σταματησω να επαναλαμβανομαι ας κανουν το κοπο καποιοι να διαβασουν όλα τα post αυτου του threat...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου βασικό χαρακτηριστικό αν θες να μάθεις.....

Είναι καθαρά θέμα εντυπωσιασμού...

Μια καλή μητρική με μια καλη χάλκινη ψύκτρα χρειάζεσαι και δόξα το Θεό όλα τα κάνεις μέσα απο τα Windows ( Temp , rpm , cooling κλπ,,).

ΚΑι στην τελική αν βάλεις υδρόψυξη χρειάζεσαι ακόμα πιο πολύ πανελάκια γιατί πρέπει να έχεις συνέχεια το νού σου στην θερμοκρασια του νερού και στην λειτουργεία της τρόμπας. Αντίθετα αμα ρετάρει ο ανεμιστήρας το καταλαβαίνεις από τον θόρυβο. Το μόνο μειονέκτημα είναι λίγο παραπάνω θόρυβος ο οποίος εξαλέιφεται αν το έχεις κάτω και μέσα σε γραφείο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι τα case δείχνουν και την προσωπικότητα του καθενός...Ξέρω μερικούς που έχουν ακόμα Gf4Mx440 (και θέλουν να την αλλάξουν) αλλά φτιάχνουν όλοι μέρα την εμφάνιση του κουτιού τους (βλ. L-Naikon από pctech). Αυτό τους αρέσει. Κάποιοι ασχολούνται με το OC φανατικά κάποιοι άλλοι ασχολούνται με το case modding ;)

+φωνω απολυτα μαζι σου...

Τώρα ERMOULIS αν πιστευεις οτι το να εχεις w/c και ενα κουτι "της κακιας ώρας" θα είναι καλυτερο απο ενα ποιοτικο κουτί με air cooling και αυτη σου η επιλογη θα σου στοιχισει λιγοτερο και θα μπορεις να κανεις και ανετο o/c και δεν θα εχεις και θορυβο μαλλον απο αλλον πλανητη ερχεσαι... αγορασε το και ελα να συγκρινουμε!!

Και κατι αλλο, ποιοτικο δεν ειναι αυτο που εχει παραθυρακια και φωτακια και πανελακια και γενικα οτι το κανει μουρατο...μπορει να ειναι και ενα απλο ασπρο μουντο κουτι απεξω με πολλες πολυχρωμιες στα περιφερειακα του!κοινως ποιοτικο δεν σημαινει και εμφανισημο...

Πάντα φιλικα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την αποψή μου.

Φυσικά και ο καθένας διαθέτει όσα χρήματα γουστάρει για το PC του. Όταν όμως είσαι πορωμένος με τα PC, θες το κάτι παραπάνω. Θες όταν ανοίγεις το κουτί να μην κόβονται τα χέρια σου στην λαμαρίνα, όταν βάζεις-βγάζεις έναν δίσκο ή cd-rom να μην πρεπει να κάνεις ακροβατικά για να βιδώσεις τις βίδες στήριξης, να μην είναι τα καλώδια μέσα στο κουτί ένα κουβάρι που κάθε φορά που θες να αλλάξεις κάτι να πρέπει να τα λύσεις όλα.

Και άλλα πολλά στοιχεία που αφορουν την εργονομία του κουτιού και ανέφεραν πολλοί παραπάνω.

Αν πάλι είσαι ένας χρήστης που δεν πρόκειται να ανοίξεις ποτέ το κουτί του υπολογιστή σου, ίσως γιατί δεν έχεις ίδεα για το τι έχει μέσα και κατά πάσα πιθανότητα το αγόρασες από το Carrefour ή όπου αλλού το βρήκες πιο φτηνά, τότε όχι μόνο θα σε βολέψει ένα κουτί τηυς πλάκας, αλλά ίσως και το κριτήριο για την αγορά του θα είναι να είναι όσο το δυνατον μικρότερο για να το καταχωνιάσεις κάτω απο το γραφείο σου.

Link to comment
Share on other sites

μα το πάνελ και οι διακόπτες είναι βασικο΄χαρακτηριστικό των cases που θέλουν ενα κορυφαίο σύστημα αεροψυξης..(δεν το πιπιλω,) και το υδροψυκτο εκτος απο το οτι είναι πιο φθηνο είναι και πιο κρυο και πιο αφορυβο...(και για να σταματησω να επαναλαμβανομαι ας κανουν το κοπο καποιοι να διαβασουν όλα τα post αυτου του threat...

Τι να τα κανεις τα πανελακια οταν εχεις τροφοδοτικα τα οποια εχουν ειδικα βυσματα για τα fans του κουτιου και ρυθμιζουν αυτοματα την ταχυτητα των ανεμιστηρων και τεχνολογιες οπως CnQ που ρυθμιζουν αυτοματα ανεμιστηρες πανω στην μητρικη , ταχυτητςς cpu και δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αλλο? Και ας ανοιξει καποιος ενα poll να δουμε ποιος ειναι ο βασικος λογος που εβαλε καποιος νερο στο pc του? Το overclocking , o θορυβος ή οι θερμοκρασιες(χωρις overclocking)

?

Link to comment
Share on other sites

Καπου ακουσα οτι για υδροψυξη οτι θες 200????Καλο ειναι να μιλαμε πιο συγκεκριμενα.Ισως να μιλαει για καποιο ετοιμο σετ το παληκαρι αλλα να μην ξεχναμε οτι αν ψαχτες μπορεις να βγαλεις καλο συστηματακι και με 120 ευρω.

Στο θεμα κουτι (ως οπαδος των απλων και εργονομικων κουτιων), μπορω να πω οτι δεν εχει νοημα να λεμε οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο, καθως ολα ειναι υποκειμενα.Ενας θελει να εχει κουτι-Μπουρναζι και αλλος θελει ενα απλο ασπρο κουτακι που να κανει τη δουλεια.Ολα τα γουστα ειναι δεκτα.Δημοκρατια εχουμε.Μην προσπαθειτε να πεισετε κανενα για τιποτα.

Αυτο ακριβως λεω τοση ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.