Jump to content



Τα νεύρα μου


outlaw

Recommended Posts

Απο τότε που έμπλεξα με το booster (aka πούστερ) έχω χάσει τον ύπνο μου....και υποπτεύομαι το memtest+. Τα πράγματα έχουν ως εξής : 8x246 error free με τον Barton 2500+M στα 1.5v και το booster σταθερά στα 3.4 (το max που δίνει στο NF7-s) και το memtest δείχνει ~172x ΜΒ/s για τις μνήμες. 8x247 στο 5 δίνει ανα 2 pass καμιά 15άρα errors και στο 8 ~40 κατά το τέλος του τέστ σε τυχαία pass (ναι βγάζει αρκετά error free!!!). Ωραία λέω 246 οι ΒΗ6 τέλος (για τα κλάματα δηλαδή, τι ωραία.....). Πάω π.χ. 9x246 και 1.65v cpu και με φλομώνει στα errors ΠΑΝΤΟΥ. Παρατηρώ οτι παρ' όλο που ανέβασα μόνο το multi το memtest δείχνει πλέον ~18xx MB/s για τις μνήμες. Παρ' όλα αυτά μπαίνει στα win, βγάζει prime με μεγάλα και μικρά FFT για αρκετές ώρες και γενικότερα η cpu και οι μνήμες δεν δείχνουν αστάθεια. Κατέβασα το Windows diagnostics something και 8x250 με 1.5v cpu μου δείχνει 1 error στο 1ο pass το οποίο δεν ξαναεμφανίστικε ούτε στα extended tests. Βοηθάτε οβερκλόκια διότι θα γίνω βαμπίρ απο τα ξενύχτια και θα φύγει τίποτα απο το παράθυρο:075: :075: :075: . Δεν χρησιμοποιώ σωστά diag προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου και δείχνει να τρέχει καλά (κανα 3ωρο). Χθές πάντως το άφησα όλο το βράδυ να τρέχει memtest extended tests και το πρωί το βρήκα κολημένο στο 11ατο test (περίπου 90%) 2ο pass ενώ στο 8ο τέστ του 1ου pass είχε βγάλει 2 λάθη. Αυτό σημαίνει chipset ή κάνω λάθος? 1.7v είναι λίγα για 246MHz bus?

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως έτσι όπως τα περιγράφεις....δείχνει να είναι chipset.

Πές μας όμως ακριβώς....με τι ρυθμίσεις τρέχεις τις μνήμες ?

Επίσης πές μας....πώς πάς από θερμοκρασίες στο chipset και στις μνήμες ?

Εναλλακτικά (αφού σιγουρευτείς ότι είσαι ΟΚ από θερμοκρασίες) και επειδή σχεδόν πάντα η αλλαγές του multi μας εμφάνιζαν διάφορα μικροπροβλήματα σε επιδόσεις-απόδοση στο n-force....δοκίμασε κάποιο άλλο bios κρατώντας τις ρυθμίσεις σου σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

Hipro ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.

Τάσο, έχουμε και λέμε : Οι μνήμες είναι 2x256 Muskin με BH-6 και τις έχω

2-2-2-11.Είναι τοποθετημένες στο 2ο και 3ο slot και χρησιμοποιώ bios του Merlin (D2-R2-skata2.....κάπως έτσι). Έχω βάλει ξεχωριστά χάλκινα ψυκτράκια στο κάθε τσίπ και έναν 8άρη να τις φυσά. Υποθέτω οτι είναι επαρκής η ψύξη (χωρίς τον ανεμηστήρα ξεστένονται αρκετά και με αυτόν όλα ΟΚ). Είναι στα 3.4 v μέσω του πούστερ που βρίσκεται στο 1ο σλότ.

Το chipset ψύχει το northpole της microcool με AS5 ενδιάμεσα. Νομίζω πως και πάλι είναι αρκετή η ψύξη και υπερβολική για 1.7v μόνο.

Τέλος το ΜΒΜ5 δείχνει 3.7v στο vdimm εάν δώσω για πλάκα 3.7v στο πούστερ και 3.9, 3.6, 3.5 και όλες τις ενδιάμεσες τιμές. Είναι λογικό? Ακολουθεί το Vtt χωρίς το mod? Ούφ....θα σκάσω...:089: :089: :089:

Edit: Και μιάς και λές για άλλο bios (επέλεξα του Merlin λόγω του οτι βασίζεται στο D25 άρα είναι πολύ καινούργιο) ακούγοντας το config που έχω, πιο του trats θα ξεχωρίζατε γιατί παραείναι πολλά να τα δοκιμάσω όλα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας:020:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώνοντας τα timings στις μνήμες....βλέπεις καθόλου βελτίωση ?

Υπόψιν ότι αφού έχεις BH-6 τσιπάκια ....έχεις πάει ήδη πάρα πολύ καλά σε FSB

+45% από τη rated τιμή.

Με 2.5-3-3-11 απλά βγάζει λιγότερα λάθη. Ούτε 1mhz παραπάνω.

Λές να είναι καλά? Ήθελα ρε γμτ τα 250 και έφαγα πόρτα λίγα mhz πιο κάτω:085: . -Άλλοι αναφέρουν μέχρι και 270mhz. Ασύγχρονα πάνε εκεί ή καλύτερες μνήμες?-

Πάντως τώρα έβαλα ένα 2.0.5 του Merlin που βρήκα και πολεμάω τα 248. 41 λεπτά λούπες στο μεμτεστ (2-5-6-7-8 τέστ) και 2 μόνο λάθη στο 5........λές?:102:

Link to comment
Share on other sites

Με 2.5-3-3-11 απλά βγάζει λιγότερα λάθη. Ούτε 1mhz παραπάνω.

Λές να είναι καλά? Ήθελα ρε γμτ τα 250 και έφαγα πόρτα λίγα mhz πιο κάτω:085: . -Άλλοι αναφέρουν μέχρι και 270mhz. Ασύγχρονα πάνε εκεί ή καλύτερες μνήμες?-

Πάντως τώρα έβαλα ένα 2.0.5 του Merlin που βρήκα και πολεμάω τα 248. 41 λεπτά λούπες στο μεμτεστ (2-5-6-7-8 τέστ) και 2 μόνο λάθη στο 5........λές?:102:

Εχεις μνήμες με τσιπάκια που σχεδιάστηκαν για να δουλεύουν στα 166 MHZ FSB....και τις έχεις φτάσει στα 245++ με aggresive timings ....και έχεις παράπονο ?

:003:

270 FSB....ελάχιστοι έχουν φτάσει σύγχρονα και με σφιχτά timings.

Σε περίπτωση .....που δεν είναι το όριο του chipset αυτό που σε σταματάει.

Δοκίμασε κάτι ακόμα.

Τεστάρισε τις μνήμες σου ξεχωριστά και βρές το μάξιμουμ της καθεμιάς.

Υπάρχει περίπτωση το ένα ντιμάκι σου...να παίζει λίγο καλύτερα από το άλλο (έως πολύ).

Τοποθέτησε το "καλό" ντιμάκι πρώτο και ξανατεστάρησε τες dual.

Link to comment
Share on other sites

βαλε καλυτερα βιος του τικτακ.. εγω τον εμπιστευομαι ποιο πολυ παντως...

Eγω ειχα μια τετοια κι ειχα παει 262 FSB μεγιστα η μητρικη βεβαια δεν αντεχαν οι μνημες εκει πανω πηγαιναν 253 FSB αλλα τι μανια σας εχει πιασει μερικους και θελετε να εχετε σωνει και καλα CL2.0 οταν με CL2.5 ή CL3.0 πας παραπανω σε FSB και κερδιζεις περισσοτερο......

Τοσο δυσκολο ειναι να παρεις χαρτι και μολυβι??....

Για την περισσοτερο ενημερωση αν κι ειναι λιγο Off απο το thread Bandwidth Efficiency Βελτιωση δεν παιζει στον Α64..... :085:

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ειναι να ανεβεις κατα 5 ΜΗz σε FSB???

Eγω σου λεω οτι η μεταβαση CL2.0 --> CL3.0 καλυπτεται με αυξηση κατα 2 MHz (μιλαω σε ΑMD συστηματα) κι εχω δοκιμασει ενα σωρο......

Αρα???

Ο νοων νοειτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.