Jump to content



Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...!!!!!


BassJunkies1442169073

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
φιλε μου εισαι αψογος.... το παρακολουθω το Thread σου απο την αρχη. Θα προτεινα να μονωσεις το μπλοκ σου γιατι το χειμωνα θα εχεις προβλημα.

:045: Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όσο για τα waterblocks θα τα μονώσω σίγουρα με το που τα βάλω πάνω και τα δύο. Έχω πάρει plexiglass 6 χιλιοστά ώστε να φτιάξω από ενα καπάκι για κάθε block ξεχωριστά και θα τα κλείσω γύρω γύρω με τσίχλα. Ξέρεις αυτή που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλε μου τι να σου πω εεε τελειος !''ΜΑΣΤΟΡΑΣ''! καλα σου λεω εμεινα αφωνος.Συμφωνω και εγω παντως κανε καμια μονωση για τον χειμωνα.ΑΝΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ Η ΑΓΩΝΙΑΑΑΑΑΑΑ(για τα τεστ και το τελικο αποτελεσμα).....!

Link to comment
Share on other sites

To master control panel του water cooling station!!!!

Αριστερά ο διακόπτης της αντλίας, λαμπάκι πράσινο ένδειξη ρεύματος για το control panel, και οι άλλοι 3 διακόπτες είναι για τα fanάκια και το fan του radiator.

Από πίσω τροφοδοσία ρεύματος και οι τέσσερις τρύπες για να μπουν τα καλώδια των συσκέυών...to be continued!!!!!!! :112:

post-369-1442173752,5791_thumb.jpg

post-369-1442173752,6702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι πω περιττο θα ειναι οκ.....Αψογος....ειχα σκεφτει και εγω να κανω κατι τετοιο....με την ιδεα εμεινα...μου φανικε αδυνατο....εισαι ο πρωτος που βλεπω να το κανει....;);)

Aλλα Αμα εχει καυσονα εξω???

Link to comment
Share on other sites

....μεσα εχει fujitsu !!!!!!!!

το ψυγειο ειναι ετσι κι αλλιως στη σκια...

:080: Σωστός ο skinny13!!! Αυτο πιστεύω και εγώ. Θα το δούμε του χρόνου το καλοκαίρι τι θα κάνει μέσα! Προς το παρόν έρχεται ένας υπέροχος χειμώνας!!!!!!!!!!!!!!!! :036:

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε Bass Junkies , αυτη ειναι η "μια υδροψυξη" που λεγες ? :005: :005:

Αυτη ειναι σα να βγηκε απο τεθωρακισμενο :109:

Αψογος.

:001: :001: :001: :001: :001: :001: Thanxs Alex :112: :112: :112: :112: :112: :112:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα ενα απο τα καλυτερα watercooling που εχω δει χαρας την υπομονη και το μερακι σου!!!

Υ.Γ οσο αναφορα τα block καλυτερα να ροταγες και τον eleven εγω παντος ειδα μεγαλη διαφορα με τα block του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάγκες το "θηρίο" πήρε μπροστά.....

Μετά από πολλά προβλήματα και ταλαιπωρία κατάφερα να συνδέσω χτες το όλο σύστημα με το waterblock και το pc. Υπάρχει όμως ένα σοβαρό!!!! πρόβλημα... Με το που έβαλα την αντλία μπροστά με το waterblock στον πάγκο για να δοκιμάσω για τυχόν διαρροές μετά από μισή ώρα λειτουργίας του συστήματος το plexiglass του waterblock άρχισε να κάνει ρωγμές περιμετρικά των ρακόρ εισόδου και εξόδου σε αστεροειδές σχήμα. Οι ρωγμές είναι επιφανειακές και μάλλον είναι από το πολύ σφίξιμο των ρακόρ και την μεγάλη πίεση της αντλίας. Το waterblock απ' ότι κατάλαβα είναι σχεδιασμένο για μικρές ροές και μικρές αντλίες, όχι για το "γαϊδούρι την αντλία που έχω εγώ!!!

Άλλο ένα πρόβλημα είναι ότι η αντλία κάνει αρκετό θόρυβο έξω από το σπίτι και ενδεχομένος μπωρεί να ενοχλεί τους γείτονες. Θα το διαπιστώσουμε και αυτό αν κάποια μέρα δω την αστυνομία στην αυλή μου.(Μάγκες να μου φαίρνετε τσιγάρα στην "ψιρού"). Πιστεύω όμως ότι αν βγάλω το tank που έχω και βάλω ένα μπετονάκι 4λίτρων από απεσταγμένο νερό για tank μάλλων θα σταματήσει το βουητό από την αντλία. Είδα ότι όσο το tank μου ήταν άδειο και σιγά σιγά το γέμιζα η αντλία δεν έκανε θόρυβο αλλά "ξενέριζε" και τράβαγε και λίγο αέρα. Όσο το γέμιζα αυξανόταν ο θόρυβος και αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί το tank μου είναι πάνω από την αντλία και όσο το γεμίζω τόσο το νερό πέφτει με δύναμη στην φτερωτή της αντλίας. Η αντλία έλεγε πάνω "αυτόματης αναρόφησης" και έτσι συμπέρανα ότι αν βάλω ένα μπετονάκι για tank και η αντλία να "ρουφάει" νερό από αυτό θα είναι πιο "ήσυχη". Βλέποντας και κάνοντας!!!

Δεν άντεξα όμως, με ραγισμένο το block και σχεδιασμένο για μικρές ροές το έβαλα επάνω για να ανάψω το ριμάδι μου που το έχω μια βδομάδα κλειστό γιατί έφτιαχνα τα block. Τελικά έβαλα μόνο αυτό του επεξεργαστή και του northbridge δεν θα το βάλω.

Θερμοκρασίες τώρα.....

Αυτή την στιγμή που γραφω αυτές τις γραμμές τρέχο διπλό prime εδώ και μία ώρα, με 1,500vcore 234x16=3750mhZ με μία ψύκρα τριμπούρδελο χωρίς ανεμιστηράκι στο northbridge και ραγισμένο block και έχω στον επεξεργαστή 45 βαθμούς. Σε idle έχω γύρω στους 38 με ήλιο έξω το μεσημέρι.

Αύριο το μεσημέρι πάω για άλλο block στο Hacshop και θα κοιτάξω να είναι για μεγάλες ροές.(έχετε να προτείνετε κάνα καλό?? Κάνα link?)

Πιστεύω να πάει και καλύτερα με το καινούριο block....

:119: Άντε να δούμε..... :119:

Υ.Γ: Θα postάρω σύντομα και φώτο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.