Jump to content



Βοηθηστε τον πτωχο:P


Rommel

Recommended Posts

Παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει καποιο Bios για Abit NF7_S rev2 που να ειναι σιγουρα καλο(δοκιμασμενο) για Dual-channel να μου το πει λιαν συντομος πριν καραφλιασω :100:

Οτι και αν εχω βαλει(ΒΙΟS) τζιφος,πανε χειροτερα απο αυτο που ειχα tic-tac fire.

Οι μνημες που εχω πανε η καθε μια μονη της με αυτο το Bios 241 memtest errorfree!!!Dual πανε μεχρι 191Fsb ελεος :092:

Παρακαλω πολυ βοηθηστε γιατι ηδη αρχισαν να μου πεφτουν τα ******* μου :092:

Link to comment
Share on other sites

Rommel θυμάμε καλά? Έχεις τις kingston Pc3200 Valueram?

Αν ναι με τι chipakia?

Γιατί εκτός αν είναι εξαιρετικά κολόφαρδος και είναι ΒΗ5, το θεωρώ αδύνατο να φτάσουν αυτές οι μνήμες 240 με τα 2.9 που δίνει η Abit.

Για να καταλάβεις εγώ που έχω τις ίδιες με CH-5 για τα 240 με 2-3-3-6 χρειαζόμουνα 3.2v

Τι timings έχεις? Πολύ ψηλά timings ΙΣΩΣ να δουλέψουν με single channel αλλά με dual δύσκολα.

Εμέμα εκεί που δουλευουν κανονικά με 2 ή 2,5 cas με 3 δεν bootarei καν.

Ποια slots χρησιμοποιέις για dual channel?

Στην nf7s πάντα 2 και 3. Το 1 αποφεύγεται.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι NF είναι διαφορετικές έστω κσι λίγο οπότε standar αντιστοιχία σε bios δεν θα βρείς (τετριμένο αλλά αληθές). Πάντως με του tictac σε dual ήταν κατασστροφή και σε εμένα. Πιο σταθερό αποδήχθικε του Merlin 2.0.5 cpc on. Με το cpc off (δεν είναι και τόσο αναγκαίο) απλά θα χάσεις λίγο mem band και θα κερδίσεις μερικά mhz παραπάνω, αρκετά για να υπερκαλύψεις την διαφορά με το cpc on. To dc όντως ζορίζει αλλά θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Rommel θυμάμε καλά? Έχεις τις kingston Pc3200 Valueram?

Αν ναι με τι chipakia?

Γιατί εκτός αν είναι εξαιρετικά κολόφαρδος και είναι ΒΗ5, το θεωρώ αδύνατο να φτάσουν αυτές οι μνήμες 240 με τα 2.9 που δίνει η Abit.

Για να καταλάβεις εγώ που έχω τις ίδιες με CH-5 για τα 240 με 2-3-3-6 χρειαζόμουνα 3.2v

Τι timings έχεις? Πολύ ψηλά timings ΙΣΩΣ να δουλέψουν με single channel αλλά με dual δύσκολα.

Εμέμα εκεί που δουλευουν κανονικά με 2 ή 2,5 cas με 3 δεν bootarei καν.

Ποια slots χρησιμοποιέις για dual channel?

Στην nf7s πάντα 2 και 3. Το 1 αποφεύγεται.

Εχουν τσιπακια Kingston και πανε 241 με 2,5-3-3-7

Στο 2 και στο 3 τα εχω :075:

Link to comment
Share on other sites

Ενα BIOS που ειχα εγω καποτε ειχες προλαβει να το δοκιμασεις?????

Φυσικα δεν τιθεται ζητημα να στο δωσω μια κι ειμαι σε Α64 οποτε Αλεκος αλλα ρωτα τον ThorLite να στο πει ποιο ηταν και να στο δωσει αν το εχεις....

Με εκεινο θυμασαι οτι ειχα δει τρελλα FSB.......

Aλλα κι οι μνημες σου δυσκολα να πανε πανω απο 240 FSB μια και το nForce2 τσιτωνει τις μνημες παρα πολυ εν σχεση με αλλα τσιπσετς (Α64/Ρ4)

Link to comment
Share on other sites

ρομ ως συνηθως καποια ******* παλι θα εχεις κανει....και η πλακα ειναι οτι το ενα 512αρι ειναι το δικο μου ....με εχει αφησει με 512για να δοκιμασει σε dual....αστο ρε μη το ψαχνεις πανω απο 180 dual δεν παιζεις farcry.- δωστω να το κουμπωσω στο epox που πιανει 210 σε dual για πλακα....εκτος και αν με παρακαλεσεις να ανταλλαξουμε το abit με το epox....μπορει και να το σκεφτω....λοοοοολ

Link to comment
Share on other sites

:097:

ρομ ως συνηθως καποια ******* παλι θα εχεις κανει....και η πλακα ειναι οτι το ενα 512αρι ειναι το δικο μου ....με εχει αφησει με 512για να δοκιμασει σε dual....αστο ρε μη το ψαχνεις πανω απο 180 dual δεν παιζεις farcry.- δωστω να το κουμπωσω στο epox που πιανει 210 σε dual για πλακα....εκτος και αν με παρακαλεσεις να ανταλλαξουμε το abit με το epox....μπορει και να το σκεφτω....λοοοοολ
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.