Jump to content



Tι μαρκα ψηφιακης καμερας να παρω?


MrSeanKon

Recommended Posts

Γιατι θελω να τραβηξω μερικες φωτο μια και μερικοι μου εχουν σκοτισει τον ερωτα τεσπα πρεπει να δειτε και τα Katsumi Labs (ειπαμε το ονομα τιμης ενεκεν εις κοριτσαρον).....

Ακουω (η μαλλον διαβαζω προτασεις).......

Ε και το βαλλαντιο ποσο θα παει μην μας πιασουν και τον πισινο ασχετα αν δινω πολλα στην AMD σε ψηφιακη καμερα μεχρι 100Ε δινω παραπανω ΓΙΟΚ..... :034:

Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση και με 100 ευρώ δεν παίρνεις Canon.

Μάλλον κάποιου 4ου 5ου κατασκευαστή αμφιβόλου ποιότητας που πάραυτα την δουλειά της θα την κάνει αν και χωρίς πολλές αξιώσεις.

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχει σταθεροποιητή άρα χρειάζεται και σταθερό χέρι, μάλλον μόνο ψηφιακό ζουμ , όχι και τόσο δυνατό φλάς και καλή συμπεριφο΄ρα στις νυχτερινές ή δύσκολες λήψης.

Αυτό δεν σημάινει ότι δεν θα κανεις την δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

με 100Ε δεν κάνεις τίποτα - τουλάχιστον canon ή άλλη ψηφιακή της προκοπής δεν παίρνεις. Χρειάζεσαι το λιγότερο 250Ε και κατά προτίμηση αγορά από ευρώπη (technikdirekt.de κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελω να τραβηξω μερικες φωτο μια και μερικοι μου εχουν σκοτισει τον ερωτα τεσπα πρεπει να δειτε και τα Katsumi Labs (ειπαμε το ονομα τιμης ενεκεν εις κοριτσαρον).....

Ακουω (η μαλλον διαβαζω προτασεις).......

Ε και το βαλλαντιο ποσο θα παει μην μας πιασουν και τον πισινο ασχετα αν δινω πολλα στην AMD σε ψηφιακη καμερα μεχρι 100Ε δινω παραπανω ΓΙΟΚ..... :034:

Sory αλλα με 100Ε δεν παιρνεις τιποτα .... :021:

Χαμένα θα πάνε τα λεφτά σου .

Εγώ εμπιστεύθηκα την Olympus και δεν έχω μετανιώσει .

Άλλωστε είναι η μόνη που δίνει 2 χρόνια εγγύηση .Και έχει και σοβαρή αντιπροσωπεία στην Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν νομίζεις ότι θα τα βγάλεις πέρα με Celleron.....δώσε 100€.

Δεν ξέρω αν αξίζει η κάμερα που σου λέει ο forwardS, αλλά η μάρκα νομίζω είναι σε ένα βαθμό εγγύηση. Και οι Canon μια χαρά είναι, αλλά δεν ξέρω αν βρίσκεις σε τέτοιες χαμηλές τιμές.

Αλλά επειδή δεν είμαστε και ειδικοί εδώ μέσα, παρά ίσως ελάχιστοι, δεν ρωτάς και τα παιδιά εδώ? http://www.dpgr.gr

Link to comment
Share on other sites

οι canon είναι με διαφορά οι καλύτερες επιλογές νομίζω. αν θες μέτρια ποιότητα φωτό πάρε την Α60 που ειναι 2mpixel, είναι παλιά και μπορεί να βρεις καμμία σε προσφορά από το ελλάντα. είναι κρίμα όμως γιατί με 253Ε παίρνεις την Α85 που είναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ και θα σου μείνει!!! www.nomatica.com

Link to comment
Share on other sites

Με 130 € αγοράζεις την Jaga από Γερμανό με 5.5mega pixels.

Αν βάλεις κάτι ακόμα, με 200 € αγοράζεις την Olympus c310 από Γερμανό με 3.2mega pixels (στην προτείνω γιατί την έχω σχεδόν μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Xμ.....

Να ρωτησω κατι μια κι ειμαι νεος στο χωρο αυτο....

Η Jaga μια κι εχει 5.5Μ pixels δεν ειναι καλυτερη απο την αλλη που προτινεις κι εχει 3.2Μ?? :017:

Θα μου πεις οτι μπορει να παιζουν ρολο κι αλλοι παραγοντες οποτε αν μπορεις να μου αναφερεις τι αλλο να προσεξω..... :(

Μετρά και ο φακός, ποιότητα κατασκευής φωτεινότητα,χρώματα,εστίαση βασικά ο φακός είναι όλα τα λεφτά καλά σου είπε ο Νεμο παραπάνω καλή επιλογή η φθηνότερη OLYMPUS γαι την περιπτωσή σου από τον Γερμανό έχει μία πιο φθηνή νομίζω με 3χ οπτικό ζουμ στα 3.2 ΜΕΓΑμην πάρεις jaga θα είναι όπως τις AIPTEK apo LIDL

Link to comment
Share on other sites

Xμ.....

Να ρωτησω κατι μια κι ειμαι νεος στο χωρο αυτο....

Η Jaga μια κι εχει 5.5Μ pixels δεν ειναι καλυτερη απο την αλλη που προτινεις κι εχει 3.2Μ?? :017:

Θα μου πεις οτι μπορει να παιζουν ρολο κι αλλοι παραγοντες οποτε αν μπορεις να μου αναφερεις τι αλλο να προσεξω..... :(

Αυτά που είπε ο kagelar34 είναι σωστά. Για να καταλάβεις όμως, είναι σαν να συγκρίνεις τροφοδοτικά Q-Tec και Enermax. Το πιάσες; :118:
Link to comment
Share on other sites

Αν την φωτογραφική την θες για απλή χρήση, πας παίρνεις την Jaga και κάνεις την δουλειά σου (έχει πολλά χαρακτηρίστηκα)

Αν θέλεις μία photo η οποία θα αντέξει στον χρόνο και θα την κρατήσεις αρκετό καιρό δίνεις μέχρι 220€ και επιλέγεις ανάμεσα σε Sony, Kodak ή Olympus.

Τώρα αν πας για επαγγελματικά θα πρέπει να διαθέσεις από 1000€ και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπε ο kagelar34 είναι σωστά. Για να καταλάβεις όμως, είναι σαν να συγκρίνεις τροφοδοτικά Q-Tec και Enermax. Το πιάσες; :118:

Όχι δεν είναι σωστά.... Τα Mpixel δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό γιατί δεν πρόκειται να τυπώσεις ποτέ αφίσα για να θες καλό ruster. Και με τα 3,2 είσαι μια χαρά για τα λεφτά που θες να δώσεις. Ο φακός δεν ξέρω τι είναι βέββαια αλλά από κάποιες φωτογραφίες που είχα δεί απο την AIPTEK τότε που είχε βγει η προσφορά ήταν αρκετά καλές , όχι βέββαια σαν τις Canon αλλά και όχι σαν να τις έχεις ζωγραφίσει στο χέρι.

Δεν θυμάμαι τα χαρακτηριστικά της Jaga και δεν ξέρω αν έχει οπτικό ζουμ, κάτι μεν σημαντικό αλλά μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό , λαμβάνοντας υπόψη τα λεφτά που δαπανάς.

Και θα πώ κάτι απλό. Μέχρι πρότεινος και πρίν πάρω την Α80 την έβγαζα με μηχανές μιας χρήσης. Αυτήν την στιγμή έχω 5-6 μηχανές χωρίς να έχω τελειώσει το φιλμ σε καμμία από αυτές. Τα λεφτά που θα ΄δωσω για να τυπώσω τις φωτό αλλά και για την αγορά τους φτάνει καί ισω ξεπερνάει την τιμή μιας JAGA.ΚΑι δεν έχουν ούτε ζουμ , ούτε φλας.....

Link to comment
Share on other sites

.... Τα Mpixel δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό γιατί δεν πρόκειται να τυπώσεις ποτέ αφίσα για να θες καλό ruster. Και με τα 3,2 είσαι μια χαρά για τα λεφτά που θες να δώσεις. .....
Εγώ δεν είπα ποτέ ότι η ποσότητα των Mpixel (JAGA) είναι αυτό που πρέπει να προτιμήσει. Αντίθετα λέω ότι με τα 3 Mpixel μιας καλής μάρκας μηχανής θα κάνει την δουλειά του. Προτείνω Canon ή Olympus.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το ποστ και εχω να σου πω πως Canon ειναι κορυφη (αν δε παινεψεις το σπιτι σου.... εχω Α75) και τα Μpixel δεν εχουν και τοσο τεραστια σημασια. Ολοι εχουν φαγωθει με αυτην την ιστορια. Με φωτογραφιες μια καλης ποιοτικα φωτογραφικης μηχανης 1600*1200 (2 megapixel) οταν τις εμφανιζεις στο κανονικο χαρτι (10χ15 cm) δεν καταλαβαινεις διαφορα απο τις αναλογικες μηχανες. Ασε που αν τραβας στα 5μegapixel π.χ. θα χρειαστεις στανταρ 100% πολυυ μνημη (αρα και παραπανω εξοδα πανω στα ευρω που θα δωσεις). Αν τωρα θελεις να φτιαχνεις ποστερ κτλ, παρε οσα πιο πολλα mpixel μπορεις και οχι απο εταιρειες "μ'εκαψες και βαζω περισσοτερα megapixel απο οσα βγαζει πραγματικα η μηχανη", οπως κανει η AIPTEK, JAGA και αρκετες αλλες.

ΠΡΟΣΟΧΗ : πρεπει να δεις τα ωφελιμα megapixel που βγαζει η μηχανη και οχι αυτα που βγαζει με τεχνικες interpolaration κτλ που δεν αφορουν στην πραγματικη ποιοτητα (π.χ. η AIPTEK, JAGA βαζουν 5 megapixel και σε μια υποσημειωση γραφουν καπου και 3 megapixel. Τα 5 βγαινουν απο τα 3 με interpolaration ktl).'

Canon, Olympus, Nikon κτλ ειναι γνωστες και αναγνωρισμενες εταιρειες με ποιοτικες φωτογραφικες μηχανες. Αν θες ομως να κανεις την δουλεια σου και δεν σε νοιαζει αν σε κανα δυο χρονια σου μεινει στο χερι (μπορει και οχι βεβαια) παρε μια με οσα ευρω θες (βρισκεις και με 60-80 ευρω νομιζω) και παρε το ρισκο.Κοιτα αν θες και στο www.dpgr.gr

Υ.Γ. : καπου ειπωθηκε για σταθεροποιητες... Δεν πιστευω να εννοουσε τους πανακριβους σταθεροποιητες που εχουν οι πανακριβοι φακοι στα πανακριβα μοντελα επαγγελματικων ψ.μ. και σταθεροποιουν λιγο το κουνημα του χεριου??? Αυτοι οι σταθεροποιητες αποτι γνωριζω υπαρχουν μονο στα επαγγελματικα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.