Jump to content



Ocz 3500 EB, Crucial Ballistix 4000 ή κάτι άλλο?


Ujin1442169065

Recommended Posts

Μεγάλο μέρος του συστήματος της sig πουλήθηκε ήδη και βαδίζουμε ολοταχώς για τα 64bit.

Η mobo θα είναι η γνωστή DFI και η cpu είτε 3000+ ή 3200+.

Στις μνήμες έρχονται οι δύσκολες επιλογές...

Είχα αποφασίσει για τις OCZ 3700 ΕΒ, αλλά μάλλον άργησα λιγο και δεν παίζουν πουθενά.

Μπορώ για λίγο ακόμα να βρω τις 3500 ΕΒ, και όταν λέω λίγο εννοώ καναδυό μέρες μάλλον.

Η άλλη επιλογή είναι οι Ballistix 4000.

O στόχος είναι 250mhz + ,με αξιοπρεπή timings. Tα 4-4-4 της Adata δεν με συγκινούν ιδιαίτερα και σε τέτοια λύση θα καταφύγω μάλλον μόνο αν δεν βρω κάτι άλλο και όταν έρθουν οι DDR600 που ανακοίνωσε η Adata.

Ακούω τις γνώμες και τις προτάσεις σας. Προφανώς δεν με απασχολεί η τιμή, αλλά να πάνε όσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος είμαι ρε Shaman, αλλά είναι πολλά τα λεφτά και ψιλοκολώνω.

Πέραν που Bigtoe, δεν έχω δει και τρελά αποτεσματα με τις 3500.

Αυτό που με νοιάζει βασικά είναι να πάνε 250 με καλά timings και για παραπάνω ας είναι και gay timings.

Έχω και τον SLN-Ballistix-fanboy-anti-OCZ να μου λέει διάφορα.

Και το χειρότερο δεν θα είναι να μην πάνε καλά, αλλά αυτός ο τύπος στο avatar να μου λέει "στα 'χα πει εγώ"!

Link to comment
Share on other sites

LOL!!

Δεν σκέφτηκα αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια.....

Νομίζω δεν έχεις επιλογή....Ballistix ολ δε γουέη!!!

Πάντως και με τις Ballistix έχω δει πολύ καλά νούμερα στο Xtreme αλλά και απο παιδιά στο Ellada!

Τις κατηγορούνε για αστάθεια, αλλά αν το ψάξεις υπάρχουν παράπονα ακόμα και για τις 3700ΕΒ..Δε μπορείς να βγάλεις άκρη αν δε δοκιμάσεις..Κάποιοι κάνουνε promotion στις εταιρείες, κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν να ανεβάζουν τις μνήμες και βγαίνουν και τις κράζουν κ.ο.κ.

(Απαπα...Τι avatar είναι αυτό?!?!?!)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω και πατάτα, αλλά οι Platinum EL που φέρνει το e-shop ΒΗ6 δεν φοράνε;

Σίγουρα το έχετε ψάξει περισσότερο από μένα αλλά λεω μήπως....

Να και ένα thread από τύπο με Α64 και Ballistix4000 που βρήκα πρόχειρα.

http://www.ocforums.com/showthread.php?t=321801

Link to comment
Share on other sites

Thx για το λινκ.

Για τις platinum EL που λες, δεν ξέρω, αλλά να σου πω την αλήθεια θέλω να ξεφύγω από τόσο voltage hungry μνήμες. 3,1v οκ να τα δώσω, αλλά 3,4v και πάνω χλωμό με κόβω.

Τελικά μάλλον θα χτυπήσω τις 3500 ΕΒ πρωι πρωί αύριο. Τις έχω βάλει καιρό στο μάτι και θα σκάσω αν δεν τις πάρω. Αν βγούνε μούφες, βλέπουμε...

Αν κάποιος έταιρος ξενύχτης, έχει κάποιο σοβαρό λόγο να μου πει για να με σταματήσει, έχει 5-6 ώρες ακόμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις τις 3500ΕΒ..Eίναι ακριβώς τα ίδια τσιπάκια με τις 3700 με τη διαφορά οτι οι "μεγάλες" περνάνε ένα τεστ παραπάνω στα εργαστήρια της OCZ..

Το έψαξα λίγο αυτό και έχεις δίκιο.

Μάλιστα ο Andy απο την OCZ λέει οτι οι περισσότερες 3500 που τεστάρονται για να πουληθούν ως 3700, περνάνε επιτυχώς τον έλεγχο.

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Οσο εγω εχω τρελλαθει στην BSOD και δεν μπορω να ανοιξω καν τον υπολογιστη...καποιοι ελλeεινοι σπιλωνουν την (ανυπαρκτη) υποληψη μου!!

Εγω ειμαι ballistix fan boy ρε????

Και ειδικοτερα... EIMAI ANTI-OCZ?!?!!?!?!?!?!?!??!!?!??!

Εγω δεν σου λεω να παρεις TCCD??? Εγω φταιω που σου προτεινα ballistix μπας και γλυτωσεις κανα φραγκο αντι να τα δωσεις για 2% καλυτερα αποτελεσματα real life και 10% καλυτερο sandra mem bandwidth :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά.... Καλές αυτές οι ακριβές μνήμες που ανεβαίνουν και τόσο ψηλά (αν και πάλι λαχείο είναι) αλλά εγώ μια χαρά βολέυομαι με τις Transcend του Πλαισίου. Με λίγο ψάξιμο μπορεί κανείς να βρει πολύ καλά κομμάτια. Και σε λογική τιμή.

Ujin, πριν πας να τσιμπήσεις τις ΕΒ, πέρνα μια βόλτα από το Πλαίσιο για καμμιά Transcend. ίσως βρεις κάνα καλό τσιπάκι.

Ενδεικτικά, από Transcend πέτυχα Samsung TCB-3 cl2.5 και JetRam που ανέβηκαν σε ΚΤ600 στα 237MHz (σε Α64 ίσως πάνε και παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Jimmyfox δενδιαφωνώ απλά έχουμε άλλη φιλοσοφία.

Δεν θέλω μνήμες να κάνω απλά καλά τη δουλειά μου και ένα σχετικά καλό o/c, θέλω να έχω κορυφαίες επιδόσεις. Αλλιώς θα έμενα με τις ch5 που πηγαίνανε 240 με 2,5 3 3 6.

Link to comment
Share on other sites

Jimmyfox δενδιαφωνώ απλά έχουμε άλλη φιλοσοφία.

Δεν θέλω μνήμες να κάνω απλά καλά τη δουλειά μου και ένα σχετικά καλό o/c, θέλω να έχω κορυφαίες επιδόσεις. Αλλιώς θα έμενα με τις ch5 που πηγαίνανε 240 με 2,5 3 3 6.

ναι εντάξει, σωστό αυτό. Αλλά το ανέφερα επειδή πιστέυω οτι τα 250 μπορούν να επιτευχθούν με transcend αν βρεις καλό κομμάτι. Είχα δει και Winbond chips πάνω σε transcend. Απλά απ'οτι έχω δει και έπειτα από συζήτηση στην τελευταία συνάντηση με χρήστες Α64 καταλήξαμε στο συμπέρασμα οτι οι μνήμες συμπεριφέρονται καλύτερα με τον Α64 απ'ότι με τον ΧΡ.

Δεν είπα πήγαινε πάρε Τranscend, αλλά μια βόλτα ίσως να σου έβγαινε σε καλό (με λίγη κwλοφαρδία όλα γίνονται...)

Αν και απ'οτι είδα σε άλλο thread παρήγγειλες ήδη τις EB. Πότε σου 'ρχονται?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι μόνο το fsb αλλά και τα timings.

Αν πήγαινα μόνο για fsb θα έπερνα μνήμες με TCCD και θα έπαιζα κοντά στα 300mhz με χάλια timings. Η σημαντικότητα των timings είναι τεράστια. Είχα διαβάσει ένα τεστ όπου μνήμες στα 200 με 2-2-2 ήταν αρκετά πιο γρήγορες από άλλες στα 250 με 3-4-4 !!! Θα ψάξω να βρω ξανά το λινκ να το δώσω.

Τις παρήγγειλα πρωι πρωι αλλά από τη νύστα μου ξέχασα να βάλω ταχυδρομικό κώδικα και ουσιαστικά τωρα έγινε η παραγγελία. Αν όλα πάνε καλά, σε 3-5 μέρες λέει οτι έρχονται, οπότε από βδομάδα. Τα αποτελέσματα θα αργήσουν ακόμα, μέχρι να πάρω την DFI.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι μόνο το fsb αλλά και τα timings.

Αν πήγαινα μόνο για fsb θα έπερνα μνήμες με TCCD και θα έπαιζα κοντά στα 300mhz με χάλια timings. Η σημαντικότητα των timings είναι τεράστια. Είχα διαβάσει ένα τεστ όπου μνήμες στα 200 με 2-2-2 ήταν αρκετά πιο γρήγορες από άλλες στα 250 με 3-4-4 !!! Θα ψάξω να βρω ξανά το λινκ να το δώσω.

Τις παρήγγειλα πρωι πρωι αλλά από τη νύστα μου ξέχασα να βάλω ταχυδρομικό κώδικα και ουσιαστικά τωρα έγινε η παραγγελία. Αν όλα πάνε καλά, σε 3-5 μέρες λέει οτι έρχονται, οπότε από βδομάδα. Τα αποτελέσματα θα αργήσουν ακόμα, μέχρι να πάρω την DFI.

Πάντα με τα default timmings είναι το overclock που κάνω. Έπιασα 237 σε 2,5-3-3-8 και όπως έχουν δείξει πάμπολλα test δικά μου και του kbilly13 στον Α64 754 όταν παίζεις 1:1 δεν έχουν ρόλο τα timmings στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυουν αυτα που λες jimmy. 'Η σωστοτερα δεν ισχυουν παντα! Γενικοτερα ειναι περιεργα τα πραγματα στους 64αρηδες και ειδικοτερα με τις ΕΒ. Εδω συγκρινανε στην ιδια πλατφορμα Α64 τις ΕΒ στα 250 @ 2.5-2-2 με κατι ΒΗ5 στα 250 2-2-2 και βγηκαν καλυτερες οι ΕΒ. Εχουν παιξει τρελλα optimizations στο PCB τους! Παραλογα πραγματα!

Εκει που διαφωνω με το "θυμα της OCZ" (Ujin) ειναι οτι αν πας 300 με π.χ.3-4-4 (TCCD) και ειναι ο αλλος στα 250 3-2-2 ειναι δυνατον να ειναι καλυτερος??? Ενιγουεη, σαντεη, σορτ χολιντεη. Θα τις παρει και θα μαθουμε!

Link to comment
Share on other sites

@Jimmyfox Τα timings παίζουν πάντα τεράστιο ρόλο. Το ότι οι Α64 προτιμούν το 1:1 είναι γεγονός.

@SLN Αυτή την σύγκριση μεταξύ 250 με 3-2-2 και 300 με 3-4-4 δεν την έκανα εγώ, στο xtreme την είδα, οπότε ότι ξέρεις ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για πειτε μου κι εμενα, αυτες οι OCZ 4000 Gold & 3700 Gold (με ολοιδια Hynix τσιπακια) που δοκιμαζει ο Anandtech τι λενε και τι διαφορα εχουν απο τις EB?

http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2215

Link to comment
Share on other sites

παιδια για πειτε μου κι εμενα, αυτες οι OCZ 4000 Gold & 3700 Gold (με ολοιδια Hynix τσιπακια) που δοκιμαζει ο Anandtech τι λενε και τι διαφορα εχουν απο τις EB?

http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2215

Με μπέρδεψες λίγο.

Μicron chipάκια έχουν ΕΒ, όχι Hynix.

Anyway, πάνε αρκετά καλά και αυτές. Η συμπεριφορά τους μου μοιάζει λίγο με των TCCD, αλλά με λιγο καλύτερα timings στα χαμηλότερα FSB (<250).

Link to comment
Share on other sites

εννουσα οτι και οι 3700gold (rev4) και οι 4000gold (rev2) φορανε τα ιδια (Hynix) τσιπακια.

το οποιο θα ηταν θεωρητικα ευκαιρια, αλλα στην πραξη το pc-memory-upgrade.co.uk τα πουλαει στην ιδια τιμη!

anyway, το θεμα ειναι ποιες θεωρουνται καλυτερες?

και μηπως συμφερει ετσι κι αλλιως να παρεις τις Gold? (δηλ ακομα κι αν εβρισκες ΕΒ)?

αν και νομιζω οτι εσυ τελικα παραγγειλες κατι αλλο, αλλα ας συζητησουμε γενικα και για τους αλλους τι θα συνεφερε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.