Jump to content



Χρησιμοποιείτε μελάνια χύμα ή συμβατά cartridges?


schumifer1442169067

Recommended Posts

Έχω ένα παλιό Epson Stylus Color 670, ο οποίος κάνει πολύ καλά την δουλειά του.

αυτόν τον εκτυπωτή είχα αγοράσει το 2000 αλλά ήταν το κάτι άλλο! Μόλις τύπωνα ξεσηκωνόταν όλη η γειτονιά!!!!Πώς δεν μου έστειλαν την αστυνομιά για διατάραξη κοινής ησυχίας :067: :074: Μόλις έκλεισε περίπου ένα χρόνο παρέδωσε πνεύμα! Τώρα έχω τον hp940c. Καμία σχέση με τον epson. Μαμάει κ δέρνει. Κ πιό ήσυχος. Maddoctor καιρός να αγοράζεις εκτυπωτή!

Βλέπω πολλούς που φοβούνται την αναγώμοση. Κακώς γιατί γλυτώνεται ένα σωρό χρήματα. Εγώ με τα χρήματα που έχω γλιτώσει μπορώ να αγοράσω 10 εκτυπωτές. Χώρια που τα μελάνια που αγοράζω από αυτόν που έγραψε ένας φίλος παραπάνω, είναι τό ίδιο ποιοτικά με τα μαμίσια. Εγώ δεν το συζητώ. Ορίτζιναλ μελάνι δεν ξαναβάζω. Αν είχα μια ψηφιακή μηχανή θα σας έκανα ένα οδηγό να γεμίζεται με ασφάλεια κ να μην κάνεται χάλια το δωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
αυτόν τον εκτυπωτή είχα αγοράσει το 2000 αλλά ήταν το κάτι άλλο! Μόλις τύπωνα ξεσηκωνόταν όλη η γειτονιά!!!!Πώς δεν μου έστειλαν την αστυνομιά για διατάραξη κοινής ησυχίας :067: :074: Μόλις έκλεισε περίπου ένα χρόνο παρέδωσε πνεύμα! Τώρα έχω τον hp940c. Καμία σχέση με τον epson. Μαμάει κ δέρνει. Κ πιό ήσυχος. Maddoctor καιρός να αγοράζεις εκτυπωτή!

Βλέπω πολλούς που φοβούνται την αναγώμοση.

Κοίτα ότι κάνει λίγο θόρυβο, τον κάνει.Εξάλου έτσι δείχνει ότι είναι ζωντανός.Πάντως αντέχει και σκοπεύω να τον κρατήσω για όσο αντέξει.Εγώ θέλω να πω μία δικιά μου εμπειρία που είχα πρόσφατα.Είχα αγοράσει συμβατά μελάνια όπως πάντα, αλλά μάλλον λόγω αστοχίας υλικού, μετά από κάμποσες εκτυπώσεις, σταμάτησε το έγχρωμο (ήταν στην μέση όταν το έκανε αυτό).Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί στην αρχή της στουρνάρη και μου έδωσε ένα από αυτά που ξαναγεμίζουνε καθώς και σε ένα άλλο άδειο με καθαριστικό μέσα.Το καθαριστικό καθάρισε στην κυριολέξία τον εκτυπωτή.Είδα και έπαθα να τον κάνω να ξαναεκτυπώσει!!!! :mad: :mad:

Με τα πολλά και αφού μου μάμησε και το μαύρο μελάνι, τύπωσε.Ο Epson έχει ένα προγραμματάκι το status monitor, με το οποίο μπορείς και βλέπεις πόσο μελάνι έχεις μέσα.Τελικά ανακάλυψα ότι είναι μούφα αυτό το πρόγραμμα, αφού δείχνει ότι θέλει.Έβαλα λοιπόν το καινούργιο έγχρωμο μελάνι και τύπωσα κάμποσες σελίδες.Ο μετρητής όμως του εκτυπωτή δεν μηδένισε όταν έβαλα το μελάνι, αλλά έδειχνε ότι ήμουν στην μέση (δηλαδή εκεί που το ήταν από το άλλο μελάνι).Όταν τελείωσε πήγα στο μαγαζί και τους έκανα θέμα ότι μου δώσανε μισογεμάτο μελάνι.Τελικά το λάθος ήταν δικό μου λόγω άγνοιας.Μου εξήγησαν οι άνθρωποι και το ξαναέβαλα.Σήμερα τελείωσε για δεύτερη φορά βάση τον μετρητή του status monitor το έγχρωμο μελάνι.Όταν είχα πάει στο μαγαζί είχαν δει ότι έλειπε 9γρ μελάνι από το κουτάκι.Τι βγαίνει λοιπόν από όλο αυτό το θέμα.Εγώ τύπωσα ένα ολόκληρο status monitor + άλλο ένα μισό (από πριν).Υπόψιν δεν ξέρω εάν έχει ακόμα μελάνι μέσα, αφού σήμερα θα το πάω στο μαγαζί για ξαναγέμισμα, για να δω πόσο ακόμα θα μπορούσα να τυπώσω.Η ποσότητα του μελανιού μέσα από όσο ξέρω είναι ίδια με αυτή του αυθεντικού.Σκεφτήτε λοιπόν πόσα μισογεμμάτα κουτάκια έχω πετάξει μέχρι στιγμής!Μιλάμε για πολλές σελίδες!!!!.Υπόψιν όλες μου οι εκτυπώσεις είναι εξώφυλλα και σε high resolution.Άρα, παρόλο που λένε ότι δεν πρέπει να αδειάζει τελείως το μελάνι γιατί κάνει κακό στις κεφαλές, φαίνεται ότι πάντα υπάρχει αρκετό μελάνι μέσα για πολλές ακόμα εκτυπώσεις...!:108: :108:

Link to comment
Share on other sites

Για τους epson είναι γνώστό ότι το utility κλέβει οικτρά. Υπάρχει ένα utility δεν θυμάμαι από ποιον κατασκευαστή που σου παρέχει πληροφορίες σωστές για τα μελάνια του epson. Όποιος το θέλει να του το στείλω. Για τους epson τα συμβατά μελάνια της Pelican είναι αρκετά καλά αλλά οχι και για HP.

Link to comment
Share on other sites

Στο παλίο epson 660(6 χρόνια) o οποίος χαροπάλευε τα τελευταία 2 μόνο αυθεντικά μέχρι που παραδόθηκε.

Στον νέο Canon i865 3 βδομάδες τώρα δεν αλλάξα μελάνι. Θα δείξει

Για αυθεντικά πάλι που έτσι και αλλίως είναι και φθηνά

Και μένα μου' χε σπάσει τα νεύρα ο epson. Εκτός απο θόρυβο ετρωγέ το 1/3 μελάνι για να κάθαρίσει την κεφαλη πράγμα που τελευταία ήθελε σχεδόν κάθε μέρα. Και το status έδειχνε άλλα αντι άλλων. Για αυτό και πήρα Cannon τώρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με εναν επσον 640 χρονια δουλευα αυθεντικα μελανια μεχρι που αποφασισα να βαλω κατι xerox μαυρο και εγχρωμο... μετα απο αρκετες αλλαγες ημιτασιον μελανιων αρχισα παλι να χρησιμοποιω αυθεντικα... Αυτο γιατι:

1) Κρατουσαν πολυ πολυ λιγοτερο απο τα αυθεντικα...

2) Ειχαν πολυ υποδεεστερη ποιοτητα εκτυπωσης ακομη και σε απλες εκτυπωσεις με μαυρο μελανι..

3) Αρχισα να εχω προβλημα με τα nozzles της κεφαλης εκτυπωσης μιας και αυτη δεν αλλαζει καθε φορα που αλλαζω μελανι... ουτε το clean head δεν εκανε τιποτα..

Ο 3ος λογος ηταν και ο καθοριστικος... ο εκτυπωτης πηγαινε για πεταμα μεχρι που σκεφτηκα μηπως φταινε τα μελανια... Και οντως αυτο ηταν.. μετα απο δυο φορες που εβαλα αυθεντικα μελανια ο εκτυπωτης επανηλθε και τωρα εκτυπωνω μεχρι και φωτος αψογα...

Link to comment
Share on other sites

Για τους epson είναι γνώστό ότι το utility κλέβει οικτρά. Υπάρχει ένα utility δεν θυμάμαι από ποιον κατασκευαστή που σου παρέχει πληροφορίες σωστές για τα μελάνια του epson. Όποιος το θέλει να του το στείλω. Για τους epson τα συμβατά μελάνια της Pelican είναι αρκετά καλά αλλά οχι και για HP.

Μάλλον, υποθέτω.Πάντως θα αναφέρω και ένα προγραμματάκι που μου είπε ο dellman και το βρήκα και κάνει ακριβώς την δουλειά του status monitor για όλους τους Epson εκτυπωτές, είναι το SSC Service Utility Λέει ότι είναι καλό,βλέπεις ξεχωριστά το κάθε χρώμα, μηδενίζει τον counter.Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη μιας και τυρανιέμαι κι εγώ από τις μετρήσεις του δείκτη του έπσον, είναι ότι δεν φταίει το status monitor αλλά ο δείκτης.Επειδή χρησιμοποιώ και το ssc και άλλο ένα πρόγραμμα για τη μέτρηση του υπολοιπόμενου μελανιού ,έχω καταλήξει πια στο συμπέρασμα ότι μιας και όλα αυτά τα προγραμματάκια διαβάζουν τον ίδιο δείκτη και δείχνουν περίπου τα ίδια πράγματα ,φταίει ο δείκτης.Απλά όταν μου λέει ότι θέλω μελάνι,πρώτα το βγάζω και το ξαναβάζω και άμα επιμένει γεμίζω.

@Hgetis δεν ξέρω από XERoX αλλά και η ποιότητα είναι τζάμι και η διάρκεια η ίδια(δεν μπορώ να φανταστώ λόγο να είναι πιο...πτητικά τα μελάνια αφού είναι πάνω κάτω η ίδια σύσταση. Ίσως όταν τα έβαλες να τρελάθηκε ο πρίντερ στους καθαρισμούς-πράγμα που ο έπσον τουλάχιστον αρέσκεται στο να κάνει!!!

@Ασπιρινη: Πολύς θόρυβος και γρήγορος θάνατος...μήπως ο κακόμοιρος παρακαλούσε για ένα σερβις? Λίγο λαδάκι?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... εγω αλλαξα καμια 6-7 φορες το καθε μελανακι (εγχρωμο-μαυρο) και παντα τελειωναν πολυ πιο γρηγορα και δεν ειχαν και αριστη ποιοτητα... Αλλα οπως ειπα το αποτελειωτικο για την επιλογη μου στα αυθεντικα ηταν που το μαιμου μου μπλοκαρε τα nozzles της κεφαλης...

Μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω προγραμματακια μετρησης του υπολοιπομενου μελανιου;;

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως τα μελάνια από αναγώμοση τυπώνονται το ίδιο καλά. Άλλωστε οι εταίρίες ακτυπωτών βγάζουν λεφτά από μελάνια. Οι εκτυπωτές είναι πλεόν φθηνοί. Σκέφτομαι να πάρω έναν λέιζερ για πιό γρήγορες καταστάσειςς αλλά δεν ξέρω τί παίζει με την αναγώμοση. Είδομεν,

Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορώ απλά να υποθέσω ποιότητα μελανιών.Εκτός από το ssc έχω βρει και άλλο ένα που μου άρεσε πολύ αλλά με το κουτί offline δεν μπορώ να το τσεκάρω.Μόλις μπορέσω θα το ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος στο Αγρίνιο που έχει χύμα μελάνια γιά όλους τους εκτυπωτές, δεν θυμάμαι όνομα είχα πάρει πριν 8 μήνες 5 των 100ml. Βασικά τότε τύπωνα κάτι δειγματολόγια σε φωτογραφικό, και δεν έλεγε με γνήσια, ήθελα μια περιουσία.

Εντύπωση μου έκανε η ποιότητά τους, άψογη ακόμα και στη φωτογραφική εκτύπωση, καμιά απόκλιση στα χρώματα από τα γνήσια! Και η παράδωση άψογη, στην ώρα της, σε συσκευασία με σύριγγες και οδηγίες για τις δικές μου κεφαλές.

Δευτέρα θα κοιτάξω και θα σας πω όνομα και site, παραγγέλνεις και on line.

Link to comment
Share on other sites

maddoctor ο 670 που έχεις πραγματικά είναι για τα μπάζα!!!!! Από προσωπική εμπειρία το λέω.! Ειδικά αν τυπώνεις draft είναι χάλι μαύρο! Όσο για μελάνια εγώ το έχω ψάξει το θέμα κ κατέληξα σε έναν τύπο. Αν κάποιος ενδιαφέρεται του στέλνω το μαιλ αν κ είχε αναφερθεί παραπάνω κ εξαφανίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν φαίνεται ότι αρκετοί χρησιμοποιούμε μη αυθεντικά μελάνια περνάμε στο δεύτερο που ήθελα να ρωτήσω.

Πόσοι θα ενδιαφέρονταν να κάνουμε μια μαζική- ομαδική- αγορά?

Αν μαζευτούν αρκετά ναι θα στείλω mail εκεί που τα παίρνω εγώ μπας και υπάρχει περιθώριο κέρδους για τη μεριά μας.Υπόψην ,μια φορά έχω πάρει από τον τύπο(25Χ5 χρώμα και 40 μλ μαύρο) αλλά φαίνεται πολύ γνώστης και έχει πολύ καλύτερες τιμές στα χύμα (Βασικά δεν είχε περάσει από το μυαλό μου εκείνη τη στιγμή να τον ρωτήσω.Οπότε απλά συζητάμε μεταξύ μας αυτή τη στιγμή και άμα βγει κάτι βλέπουμε!!!

http://inkjet.myservice.gr/inkjet/pricelist/

Link to comment
Share on other sites

epson και εγω, cx3200. καλο εργαλειο. 5760dpi mαχ αναλυση. τα original μελανια ειναι πανακριβα, δεν συμφερουν. 38 ευρω το μαυρο και 32 το εγχρωμο. μια φορα εκανα το λαθος να παρω αυθεντικο μαυρο και το μετανιωσα σα σκυλι που λενε. απο τοτε παιρνω ιμιτασιον (συμβατα ελληνιστι).

το χυμα δεν το δοκιμασα να πω την αληθεια, αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος (οι φιλοι φταινε σ' αυτο και τα οσα μου μετεφεραν απο τις εμπειριες τους).

τεσπα με τα συμβατα εχω τυπωσει κατα τις 1750 σελιδες (μπορει και 2000) και η ποιοτητα τους ειναι μια χαρα (και φωτογραφιες παρακαλω). χρησιμοποιω τα μελανια armor (γαλλικη εταιρια, 12 ευρω το μαυρο, 16 το εγχρωμο).

παρατηρηση: οταν βγαζω το μελανι και το ξαναβαζω παιδια το συστημα με πληροφορει οτι δεν υπαρχει μελανι στην υποδοχη. ναι ειναι τα καινουρια κωλομηχανηματα με το cleverchip (η καπως ετσι, που αν αφαιρεθει μια φορα καιγεται και δεν αναγνωριζεται ξανα απο τον εκτυπωτη). ειχε συρθει στα δικαστηρια γι'αυτο η επσον στις ΗΠΑ. τι εγινε αραγε;

τεσπα. ναι θα ηθελα να συμμετασχω σε μια μαζικη παραγγελια αν γινει κατι τετοιο (ελπιζω η ποιοτητα να ειναι καλη, αλλα ας μην ειμαι προϊδεασμενος αρνητικα).

κατι αλλο. για φθηνα φωτογραφικα χαρτια ξερω τη xerox. θα τους παρω τηλ. (ψωνιζω και χονδρικη αν χρειαστει) και θα μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Για ιμιτασιόν μελάνια συμφωνώ αλλα για επαναγέμιση δέν το ξαναδοκιμάζω.Μιά φορά πήγα να κάνω στον παλιό μου τον lexmark...ακολούθησα όλες τις οδηγιες αλλα το μόνο που κατάφερά ειναι να το χαλάσω το δοχειάκι και ποαρολίγων και τον εκτυπωτη αφου ειχαμε διαροές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.