Jump to content



Χρησιμοποιείτε μελάνια χύμα ή συμβατά cartridges?


schumifer1442169067

Recommended Posts

Βασικά έρχεται πάλι ο καιρός να πάρω μπουκαλάκια για να ξαναγεμίσω και είπα να δω πόσα άτομα εδώ μέσα ασχολούνται με συμβατά cartridges ή γέμισμα των υπαρχόντων με χύμα μελάνι. Τυπώνω με τον Epson 750 photo και χρησιμοποιώ χύμα μελάνια.Είναι 6χρωμος και μου κοστίζει 5 ευρώ το γέμισμα!!!(και για τα 6 μελάνια)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Πες ντε και τιμές .!!!Τι εκτυπώσεις κάνεις ?Αν χρησιμοποιείς φωτογραφικό χαρτί και ποιο προτιμάς.?Πόσες φορές έχεις γεμίσει.?Πόσο ύψος έχεις?Τι κάνεις τώρα? Πού βγαίνεις τα βράδια?Ποιο είναι το τηλέφωνό σου?Πού μένεις ?...

λολολοολολοολολ

Μάλλον το παράκανα.Εντάξει αν δε θες μη μου πεις ... για το χαρτί!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαρτι απλο (του κιλου) για καθημερινες εκτυπωσεις...

Ειδικο φωτογραφικο χαρτι της HP (γυαλιστερο ή ματ) για λιγες καλες φωτογραφιες που θελω να εχω <<εξω>> απο τον υπολογιστη που και που.

Στις υπολοιπες ερωτησεις θα σου απαντησω στην επομενη συναντηση που θα τα πουμε απο κοντα... :p

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ γενικά τα αυθεντικά. Βέβαια έχω canon οπότε δύσκολα αλλάζω την ποιότητα της Canon στο χρώμα. Άλλωστε δεν είναι κια πολύ ακριβά. Παλιά αν τύπωνα μαύρο κέιμενο έπαιρνα μαύρα "μαϊμού" αλλά με τον laser τυπώνω όλα μου τα κείμενα από αυτόν οπότε.... Δεν χρησιμοποιώ συμβατά cartridges.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιώ αυθεντικά για HP Deskjet 970cxi. Για τις εκτυπώσεις χρησιμοποιώ απλό χαρτί και φωτογραφικό της HP.

Τα αυθεντικά μελάνια είναι αρκετά πιο ακριβά αλλά στον προηγούμενο HP που είχα, μετά από ένα μήνα χρήσης μη αυθεντικών μελανιών, άνοιξαν και έγινε μέσα σαν ουράνιο τόξο :091: :091: . Από τότε δεν έχω ξαναπροσπαθήσει

Link to comment
Share on other sites

εγώ ποτέ δεν πήρα ορίτζιναλ μελάνια πλήν αυτών που είχε εαπό τη μάνα του!!! Γεμίζω το δοχείο των 14ml με 40ml και με βγάζει για κανά 6μηνο!!! Γουστάρω να ξαναγεμίζω τα μελάνια. Τώρα τσιγγουνεύομαι τα χαρτιά παρά τα μελάνια :041: :041: :041: Συνολικά μέσα σε 1 1/2 χρόνο έχω τυπώσει 5000σελίδες+

Αλήθεια ποιός έχει φθηνά χαρτιά???????

Link to comment
Share on other sites

Kodak everyday picture paper 165gr/m2->7ευρώ /20 φύλλα

kodak ultima picture paper 270γρ/μ2->13/15φύλλα

Απλό χαρτί 5ετίας τουλάχιστον (άρα τζάμπα) με ψεκασμό με σπρέυ γυαλιστικού βερνικιού(3,20 ευρώ) = ισάξια φωτογραφία με το everyday

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι με αυθεντικά μελάνια με τον HP 3325. Όποτε δοκίμασα να βάλω χύμα μελάνια, έκανα ένα δωμάτιο κ@λ*ς και τελικά το μόνο που έκανε ήταν να γεμίζει το χαρτί μελάνι. Χαρτιά κυρίως απλά και μερικά Glossy για καλύτερες φωτογραφίες.

schumifer τι, κάνουμε σχέσεις με τον mr. Administrator?!? Τηλέφωνα, διευθύνσεις κλπ? Χα κι έχουμε κλήρωση μεθαύριο εεεε;

λολ πλάκα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

εμνεζια ο καθένας με τον τρόπο του!!!!λο<ολο>ολλολολολολ

Αυτό με τις σελίδες απλά σήμαινε ότι είχαν παραγεμίσει και έδιωχναν όσο μελάνι δεν μπορούσε να κρατήσει το σφουγγαράκι

Practise makes perfect και αξίζει και οικονομικά .Όσο για το δωμάτιο πάντα έτσι είναι την πρώτη φορά.Μετά από 1-2 φορές θα τα γεμίζεις και στο όρθιο

Link to comment
Share on other sites

refill και εδω...

σε εναν HP5550...

Τυπωνει μια χαρα και σε φωτογραφικα....

απλα η εκτυπωση δεν εχει την ιδια διαρκεια ζωης (λες και μας νοιαζει...)

στα χαρτια αποτι εχω καταλαβει δεν παιζουν τσιγκουνιες...

οτι πληρωσεις θα παρεις....

κορυφαια λυση αυτον τον καιρο κατα τη γνωμη μου ειναι

τα Everyday Photo Paper HP με 10€ τα 100τεμ!!!

ειναι λεπτα αλλα ειναι photo!!!

και αυτα που λενε περι φθορας της κεφαλης του printer μετα απο χρηση refill

νομιζω οτι ειναι υπερβολες μιας και ενας μεσος εκτυπωτης κοστιζει γυρω στα 150€

ποσο που αποσβαινεις με την αποφυγη αγορας 3σετ μελανιων (HP at least)

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη πόσο βάρος έχουνε τα χαρτιά που λες; Πόσο ζαρωμένα βγαίνουμε αν βάλεις μέγιστα settings?

Κορυφαίο χαρτί είναι φυσικά το επσον αλλά έχει και 1 ευρώ και κάτι η σελίδα εκτός και αν μαζευτούμε και πάρουμε ομαδικά ρολο.Βγαίνει μισή τιμή και κάτω μου φαίνεται.

Για έλεγξε κάτι στο χαρτί του ΗΡ.Για βάλε το κάτω από καυτό νερό.Μου φαίνεται ότι είναι ο τύπος χαρτιού που με το νερό είναι σα να σβήνει απαλό μολύβι με καλή μαλακιά γόμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και παααααααααααααάρα πολύ καιρό συμβατά μελάνια με τον Epson 600. Βασικά δεν έχω εκτυπώσει τίποτα super duper φωτογραφίες και ίσως για αυτό και δεν ενδιαφέρομαι και τόσο για τις διαφορές των χύμα μελανιών με τα original. Αν και σε τελική δεν νομίζω να είναι μεγάλες, αλλά μάλλον μικρές....

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη πόσο βάρος έχουνε τα χαρτιά που λες; Πόσο ζαρωμένα βγαίνουμε αν βάλεις μέγιστα settings?

Κορυφαίο χαρτί είναι φυσικά το επσον αλλά έχει και 1 ευρώ και κάτι η σελίδα εκτός και αν μαζευτούμε και πάρουμε ομαδικά ρολο.Βγαίνει μισή τιμή και κάτω μου φαίνεται.

Για έλεγξε κάτι στο χαρτί του ΗΡ.Για βάλε το κάτω από καυτό νερό.Μου φαίνεται ότι είναι ο τύπος χαρτιού που με το νερό είναι σα να σβήνει απαλό μολύβι με καλή μαλακιά γόμα!!!!!

170 gr/cm2

209791.GIF

more info

...και τα φυλλα με maximum settings (photoretIV 4800X1200)ΔΕΝ ζαρωνουν...

στο ζεστο νερο εβαλα ενα φυλλαρακι και απλα χαλασε η επιστρωση...

αλλα και τι να λεει.... δεν συνηθιζω να φτιαχνω υποβρυχια με το φωτογραφικο μου χαρτι.... :017:

btw

στα Mutirama με το συγκεκριμενο πακετο 100φυλλων

δινουν δωρο ΚΑΙ ενα κοπτικο Α4!!

Link to comment
Share on other sites

Kodak everyday picture paper 165gr/m2->7ευρώ /20 φύλλα

kodak ultima picture paper 270γρ/μ2->13/15φύλλα

Απλό χαρτί 5ετίας τουλάχιστον (άρα τζάμπα) με ψεκασμό με σπρέυ γυαλιστικού βερνικιού(3,20 ευρώ) = ισάξια φωτογραφία με το everyday

Για ξαναπέστο αυτό με πιο πολλές λεπτομέρειες......... :120: :064: :030: :023:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα κολπάκι μου έμαθα από τον τύπο που παίρνω τα μελάνια.Αν τυπώσεις σε απλό χαρτί αλλά βάλεις καλή ποιότητα εκτύπωσης το αποτέλεσμα θα είναι κάπως μουντό σε σχέση με τα glossy photo papers.Μπορείς λοιπόν να περάσεις με ένα σπρέι βερνικιού το χαρτί 1-2 φορές και το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει!Τα χρώματα ζωντανεύουν!!!

Προσωπικά τη δεύτερη φορά που θα πάρω σπρέι ίσως ψάξω καλύτερα γιατί υπάρχουνε mat,semi glossy,glossy,extra glossy.

Επίσης βάζω δεύτερο φύλλο από πίσω και τα κολλάω λιγάκι για να τα πάρει μαζί ο εκτυπωτής.Έτσι ζαρώνει λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βάζω συμβατά μελάνια.Τα μόνα αυθεντικά που είχα ήταν αυτά που είχε μέσα ο εκτυπωτής όταν τον αγόρασα.Έχω ένα παλιό Epson Stylus Color 670, ο οποίος κάνει πολύ καλά την δουλειά του.Τυπώνω κυρίως σε απλό χαρτί,αν και τώρα θέλω να πάρω κανένα φθηνό glossy γιατί τα εξώφυλλα που φτιάχνω δεν είναι τόσο ποιοτικά....Ξέρετε κανένα?Πήρε ένας φίλος μου από το Macro , καλό σε ποιότητα και πολύ φθηνό.Μάρκα δεν ξέρω, αλλά για πείτε καμία γνώμη για κανένα άλλο.... :086:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.