Jump to content



Χρησιμοποιείτε μελάνια χύμα ή συμβατά cartridges?


schumifer1442169067

Recommended Posts

Ermouli, εγώ τουναντίων με Lexmark και επαναγέμιση έχω πολύ καλύ εμπειρία. Σε ένα αρχαίο μοντέλο 1020 που έχω σπίτι, σε μια 7ετία έχω αγοράσει 3 φορές γνήσια κεφαλή μαύρη, που τη γεμίζω με...... μελάνη σφραγίδας!!! Με σύριγγα ινσουλίνης από πάνω σε μια μικροσκοπική τρυπούλα που έχει, απλά κάνω στο πλάι και μια δικιά μου με πυρακτωμένη καρφίτσα, για να ρέει άνετα η μελάνη, και την ξανακλείνω με σελοτέιπ. Έτσι κι αλλιώς η κεφαλή είναι αναλώσιμη, οπότε και να χαλάσει δεν με νιάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Ξαναλέω ότι ο τύπος έχει και έτοιμα cartridges και για όσους έχουν epson και μάλιστα photo έχει από ό,τι μου έχει πει 2 ποιότητες.Η μία είναι πιο φωτογραφική ,η άλλη-αυτή που πήρα εγώ- πιο κοντά στα στανταρ της epson.

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο κέρδους απλά ως προσπάθεια το λέω .Και πέντε άτομα να βρεθούμε αν θέλουμε του στέλνω μήνυμα -ή τον παίρνουμε τηλέφωνο.

Τη φορά που πήγα πήρα τα χύμα που ανέφερα για μένα ,πήρα και 1 σετ cartridges για epson stylus photo 830U(έχει τσιπάκι,το οποίο ξεκλειδώνει με μηχάνημα.Αν κάποιος το θέλει το πουλάει 30 ευρώ αν θυμάμαι-αν και το ssc μάλλον τα καταφέρνει) ,και ένα έγχρωμο HP815C με διπλάσια ποσότητα μελανιού από το αυθεντικό.Το ΗΡ 20 και το σετ άλλα 20,και τα δικά μου 20.Και όλοι ευχαριστημένοι.

NARSIS

H epson πήγε δικαστήριο όχι για το τσιπάκι αλλά γιατί την κατηγόρησαν ότι ο μετρητής της πάντα δείχνει λιγότερο και φυσικά όταν νομίζει ότι είναι μηδέν κλειδώνει τον εκτυπωτή,όσο μελάνι κι αν έχει μείνει.

Ασπιριν

Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έτσι σκέφτηκα πριν πάω σε αυτόν αλλά η ποιότητα των μελανιών ,οι τιμές του και οι γνώσεις του με έπεισαν για δοκιμή.Μόνο να διαβάσεις αυτά που έχει στη σελίδα του καταλαβαίνεις.

Όταν πήγα μου έδειξε το σύστημα συνεχούς τροφοδοσίας που ετοιμάζεται να φτιάξει και μάλλον μπορεί και να είναι ο πρώτος στην Ελλάδα άμα το τελειώσει!

Αυτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με την εμμονή μου(5 ευρώ το γέμισμα μου κοστίζει πλέον χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα.Δύσκολα θα έχω μεγάλο κέρδος εγώ αλλά θα μου άρεσε αν κάτι καλό έβγαινε για την παρέα)

Όσο για τα χαρτιά που αναφέρθηκε πολύ θα ήθελα να βρούμε καλό χαρτί φωτογραφικό και να ρίξουμε κι άλλο το κόστο φωτογραφικής εκτύπωσης.

Αν και έχω την εντύπωση ότι για καλό χαρτί=epson premium glossy ο μόνος μάλλον τρόπος είναι να πάρουμε ρολό που βγαίνει σε πολλά μέτρα και έρχεται σε απίστευτες τιμές αλλά και πολλά μέτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο NIcksoti μου θύμησε ότι το μαύρο αν δε εκτυπώνετε φωτογραφίες ή πολύχρωμες σελίδες ,τότε ότι μαύρο και να βάλετε το ίδιο θα σας φαίνεται.Υπάρχει απλά η πληροφορία ότι ενδέχεται το διαφορετικό ιξώδες να χαλάει σιγά σιγά την κεφάλη(πράγμα το οποίο επηρεάζει διαφορετικά Epsonάδες και HPάδες)

Ρε φίλε όμως με ινσουλίνης πρέπει να σου βγαίνει η πίστη έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μελάνια refill δεν ξαναπέρνω.Πήρα για πρώτη φορά από ένα μαγαζί δίπλα από το μαγαζί "Γραμμή" (το πρώτο κατεβαίνοντας από την πλατεία εξαρχείων).Δεν ξέρω τι μελάνια βάζουνε μέσα, αλλά 1) είναι πανάκριβοι! (το επαναγεμισμένο cartridge το πουλάνε 12€, την πρώτη φορά 20 και κάτι ευρώ , ενώ δίπλα στην Γραμμή πέρνω το InkTec για 9 € - μιλάμε πάντα για το έγχρωμο), 2) έπαθε ζημιά και ο εκτυπωτής μου. Δοκίμασα το προγραμματάκι ποιυ αναφέρω και πιο πάνω (SSC Service Utility) και τελικά διαπίστωσα ότι κάνει καλή δουλειά και δεν ήταν η αιτία των προβλημάτων μου.Με το που άλλαξα το έγχρωμο μελάνι με Inktec που παίρνω κάθε φορά, οι εκτυπώσεις μου είναι και πάλι τζάμι!!!Μάλιστα βρήκα και χαρτί της Avery με photo quality για τα εξώφυλλα που θέλω, προς 0.09€ το ένα και τώρα οι εκτυπώσεις που κάνω δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις αυθεντικές!Δεν ξέρω λοιπόν εάν είναι λόγω του μαγαζιού, αλλά εγώ συστήνω Inktec και πάλι Inktec!!! :060: :060: :060:

Link to comment
Share on other sites

Αν λες γιαυτούς που σου ξαναγεμίζουνε αυτό που τους πας είναι όντως πανάκριβοι.Ευτυχώς πήρα πρώτη φορά από ιδανικό που ήταν μια χαρά η ποιότητα και τη δεύτερη από εκεί που σας είπα και η ποιότητα παρέμεινε πολύ καλή αλλά το κόστος έπεσε αρκετά.

Είναι πώς θα σου κάτσει μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυθεντικά στον ΗP 5550!

Kαι άλλη μία - φανατική - ψήφος στο Everyday Photo Paper (semi-glossy) που αναφέρει παραπάνω ο Κοπρίτης!Πραγματικά καταπληκτικό χαρτί σε "ξεφτίλα" τιμή!Είναι οτι πρέπει για τα εξώφυλλα των DVD μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τυπώστε ελεύθερα και φτηνά με ανακυκλώσιμα cartridges. Κάνετε καλό στη φύση και στη τσέπη σας. EPSON C82, HP 940, HP 3820, EPSON 670. ΕΔΩ http://www.ssclg.com/download/sscserve.exe KLIK για το utility που κανει reset τον counter gia epson, klik ΕΔΩ http://www.lefkasinfo.gr/Up&Downloads/Guides_for_printers_&_inks.zip για οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

εριξα και εγω την ψηφο μου τελικα στα αυθεντικα μελανια.Canon i320,εδω που λεμε δεν αξιζει να παιρνω τα αλλα,μιας και εχουν 11 ευρω το εγχρωμο και 9 ευρω το μαυρο τα μελανια της Canon.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.