Jump to content



S-ata σε PCI. Η γνωμη σας.


spresv

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω απο ενα φιλο εναν WD 80GBJB που τον βρηκα σε καλη τιμη. Αλλα η asus μου δεν εχει sata controller. Ετσι σκεφτομαι για pci controller.

Θα υστερει σε ταχυτητα? Δηλαδη η ταχυτητα της pci θα περιοριζει το σκληρο?

Και κατι αλλο. Οι sata ειναι hot-swap ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω απο ενα φιλο εναν WD 80GBJB που τον βρηκα σε καλη τιμη. Αλλα η asus μου δεν εχει sata controller. Ετσι σκεφτομαι για pci controller.

Θα υστερει σε ταχυτητα? Δηλαδη η ταχυτητα της pci θα περιοριζει το σκληρο?

Και κατι αλλο. Οι sata ειναι hot-swap ετσι?

JB δεν είναι PATA ή απλά δηλώνει τα 8ΜΒ? Σε pci μια χαρά θα είσαι (σε pci είναι και της μητρικής απλά "εσωτερικού κυκλώματος").

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μου ο Σταυρος εκανε λαθος κι εγραψε JB.

Ο δισκος ειναι ο WD 80GB JD (δηλαδη ο SATA)...

spresv δεν εισαι προσεχτικος καμαρι μου... :)

Υ.Γ. Ξερω για ποιο δισκο μιλαει γιατι εγω θα του τον δωσω... :040:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Τι είναι το hot-swap?? Τι εννοείς???

Aν θυμάμαι καλά, σου δίνει την δυνατότητα να συνδέεις ή να βγάζεις τους δίσκους από το σύστημα σου όσο αυτό είναι σε λειτουργία...

Link to comment
Share on other sites

To hot-swap ισχυει σε ολους τους sata ή καποιοι το υποστηριζουν κ καποιοι αλλοι οχι?

Οι sata υποστηρίζουν hot-swap μόνο αν δώσεις ρεύμα με sata molex και όχι το κλασσικό molex.

πως μπορεις να δωσεις ρευμα σε sata, με κλασσικο moles?

μηπως εννοεις τα serillel?

Link to comment
Share on other sites

To hot-swap ισχυει σε ολους τους sata ή καποιοι το υποστηριζουν κ καποιοι αλλοι οχι?

πως μπορεις να δωσεις ρευμα σε sata, με κλασσικο moles?

μηπως εννοεις τα serillel?

Περισσότεροι sata έχουν δύο υποδοχές ρεύματος (μια για κλασσικο mloex και μια για sata). Δεν ισχύει πάντα αυτό, π.χ. οι δικοί μου οι Seagate δεν έχουν υποδοχή για κανονικο molex.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.