Jump to content


Radeon 9600XT-AGP bus PROBLEM???


teo21

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό τοποθέτησα τη Sapphire Radeon 9600XT με 256mb μνήμης.

Σε ένα από τα menu της κάρτας στις ιδιότητές της που το ονομάζει SMARTGART (?) επιλέγεις, λέει, τη ταχύτητα του AGP. Είναι ενεργοποιημένο το off και έχει ακόμα 1x,2x,4x και 8x. Όταν επιλέγω όμως 8x ή κάποιο άλλο μετά από λίγο ξαναπάει μόνο του στο off, σβήνοντας στιγμιαία την οθόνη...

Ωστόσο, τα παιχνίδια παίζουν κανονικά στο off. Π.χ το DOOM 3 τρέχει άνετα στη 1024x768 με medium επιλογές.

Εννοείται ότι το mobo μου υποστηρίζει 8x... Gigabyte είναι. Με την προηγούμενη κάρτα γραφικών (GeForce 4800se) δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...

Τί γίνεται? Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με την κάρτα αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ερώτηση θα ήταν. Αφού είχες την 4800SE την 9600ΧΤ τι την ήθελες? :017:

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το 8Χ AGP στο BIOS της μητρικής? Τουλάχιστον αν σου δουλέψει έτσι το 4Χ είσαι μια χαρά. Το 8Χ το βάζουμε ποιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.... Άλλωστε η κάρτα σου έχει 256ΜΒ. Δεν έχει ιδιαίτερη ανάγκη το AGP....

Υ.Γ. Jimmy.... Gigabyte!!!! :038:

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική έχει επιλογές Auto και 4x μόνο. Να το βάλω 4x?

Tους drivers του chipset δε τους πείραξα. Απ΄ ότι θυμάμαι είναι οι τελευταίοι αλλά πάω να δω για σιγουριά...

Το DOOM3 με την Radeon παιζει στη 1024x768 χαλαρά ενώ με την 4800SE κόλλαγε στη 640x480!!! Πολύ καλύτερη η 9600ΧΤ χωρίς overclock. Δε δοκίμασα να της κάνω ακόμα. Την 4800se την είχα νορμαλ έτσι κι αλλιώς... Απλώς έχω ενεργοποιήσει το overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Jimmy.... Gigabyte!!!! :038:

Ε τώρα τι να σου πω.... 4 έχω αλλάξει και δεν είχα πρόβλημα.

Θέμα configuration είναι αυτό όχι hardware.

Πάντως με την 9600XT που είχα, δεν ήταν πιο γρήγορο το Doom3... GeForce4 rulezzz :050:

Link to comment
Share on other sites

Το DOOM3 με την Radeon παιζει στη 1024x768 χαλαρά ενώ με την 4800SE κόλλαγε στη 640x480!!!

Mε την 4800SE παίζω το Doom3 σε 1024χ768 σε High Quality. Τι ρυθμίσεις είχες στην GeForce4?????

Πάντως, γενικά μιλώντας, το καλύτερο είναι να μην έχεις "Auto" ρυθμίσεις στο BIOS. Πάντα βάζω manual. Βάλε το στο 4χ. Το ίδιο με AGP8x θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ερώτηση θα ήταν. Αφού είχες την 4800SE την 9600ΧΤ τι την ήθελες? :017:

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το 8Χ AGP στο BIOS της μητρικής? Τουλάχιστον αν σου δουλέψει έτσι το 4Χ είσαι μια χαρά. Το 8Χ το βάζουμε ποιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.... Άλλωστε η κάρτα σου έχει 256ΜΒ. Δεν έχει ιδιαίτερη ανάγκη το AGP....

Υ.Γ. Jimmy.... Gigabyte!!!! :038:

Αληθεια , δεν καταλαβα γιατι δεν υπαρχει ιδιαιτερη αναγκη του 4x,8x AGP λεγοντας πως η μνημη της καρτας ειναι 256mb ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Εμένα πάντως έτσι ήταν τα πράγματα...

Υποψιάζομαι μήπως δε μου λειτουργει το AGP 8x αν και το υποστηρίζουν και η mobo και η κάρτα... Παίζει ρόλο? Υπάρχει τρόπος να το τσεκάρω?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια , δεν καταλαβα γιατι δεν υπαρχει ιδιαιτερη αναγκη του 4x,8x AGP λεγοντας πως η μνημη της καρτας ειναι 256mb ?

Αν δεν κάνω λάθος το AGP το χρησιμοποιεί η κάρτα ώστε να έχει πρόσβαση στην μνήμη του συστήματος. Με 256ΜΒ μνήμης νομίζω ότι η κάρτα δεν έχει και τόσο πολύ ανάγκη να κάνει χρήση της μνήμης αυτής, εννοώ του συστήματος, μιας και λίγα παιχνίδια ζητάνε τόσο πολύ μνήμη.

Πάντως δεν είπα ότι δεν χρειάζεται το 4Χ ή το 8Χ. Είπα ότι η διαφορά 4Χ με 8Χ είναι αμελητέα. EDIT Τώρα που το ξαναβλέπω η τελευταία φράση μπορεί να παρερμηνευτεί αν αποκοπεί από το υπόλοιπο post.

Το θέμα δεν είναι αν είναι Gigabyte ( πλακίτσα κάναμε Jimmy :D ) η μητρική αλλά αν υποστηρίζει το 8Χ. Ίσως για αυτό να έχει πρόβλημα με το Auto. Αν δεν υποστηρίζει 8Χ και αν το BIOS είναι αρκετά παλιό μπορεί να τρώει φρίκη με τις κάρτες που υποστηρίζουν 8Χ AGP.

Μπορεί και για αυτό να σερνόταν η 4800 στο DOOM3. Επειδή έχει την μισή μνήμη και η μητρική δούλευε το ΑGP σαν PCI - ασχέτως τι έλεγε ίσως ο driver της NVidia. Αν επίσης ο teo21 είχε ενεργοποιήσει Antiallising και ιστορίες την γονάτισε. Χωρίς ΑΑ/AF η 4800 είναι αρκετά κοντά στην 9600ΧΤ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκεί ήμουν όταν ο Jimmyfox έτρεξε το Timedemo του Doom3 και έβγαλε 25+fps. Βέβαια με Α64 το οποίο λέει πολλά αν κρίνω ότι στο Aquamark έβγαζε 29000 την στιγμή που με την ίδια κάρτα - drivers ο Barton μου έβγαζε 19000.........................!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα τα 3d Mark 2001se και 3d Mark 2003 για να δω τι λέει η Radeon...

11000 στο ένα και 3500 στο άλλο χωρίς o/c. Καλά είναι? Τη GeForce 4800 δε την είχα δοκιμάσει όμως...

Δέχονται καλό ο/c οι radeon 9600xt? Αξίζει? Tι χρειάζεται από ψύξη?

Link to comment
Share on other sites

P4 2,53 533fsb

2x256 ddr333 kingston dual

80gb Seagate 8cache SATA

Radeon 9600Xt 256mb

Έκανα φορμάτ και τώρα μου δουλέυει κανονικά το agp 8x στο SMARTGART...

Ξαναδοκίμασα το 3dMark2003 και έβγαλε τώρα 3700 περίπου.

Πάω για χάλκινη ψύκτρα για τη CPU να δούμε που θα φτάσει το 3d mark03...

Για την κάρτα προτείνετε να την πειράξω κι αυτή? Με τι ψύκτρα?

Εφτιαξα και τη ροή του αέρα στο case γιατί είχα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.