Jump to content



The DFI Lanparty UT NF3 250GB thread


Ujin1442169065

Recommended Posts

Ακούσαμε δίαφορα, είδαμε διάφορα, τσακωθήκαμε για αυτό πριν καλά καλά το δούμε.

Δεν ξέρω αν το πήρε κανένας άλλος, αλλά εγώ το έστησα σήμερα με έναν 3200+ Νewcastle και τις OCZ 3500 EB.

Δεν έχω αποτελέσματα ακόμα να δώσω, μιας και τρέχω memtest για να τσεκάρω τις μνήμες πρώτα.

Αν κάποιος άλλος έχει ήδη αποτελέσματα, ας μας τα δώσει.

Let the games begin!

Y.Γ. Εν το μεταξύ έχω ένα προβληματάκι με το bios saviour.

Έβαλα το bios saviour που είχα στην NF7-s και στη DFI NF2 (το ίδιο τσιπάκι έχουνε), αλλά δεν μπορώ να το flashάρω με τίποτα.

Δοκίμα από win, αλλά μου βγάζει λάθος όταν τσεκάρει το bios.

Από dos (awdflash), δοκίμασα με /cc /cp /f switches, αλλά κολλάει τελείως, μόλις πάει να ξεκινήσει να flashάρει.

Αν έχει καμία σημασία, το bios saviour έχει μέσα ένα bios για NF7-s.

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ, ο Oskar Wu (ο τύπος που φτίαχνει εκτώς τον άλλων και beta bios για τις DFI) ενσωμάτωσε σε ένα bios που έβγαλε προχτές και το τελευταίο Memtest86!!!!

Τέρμα οι δισκέτες. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις enable την επιλογή στο bios και στο επόμενο boot το μηχάνημα τρέχει το memtest!

Link to comment
Share on other sites

Το heatsink του bridge είναι εξευτελιστικά μικρό. Ούτε το μισό από τα κλασσικά passives.

Πάραυτα υπάρχει λόγος που είναι τόσο μικρό.

Οτιδήποτε άλλο, έστω και λίγο πιο ψηλό, απλά δεν χωράει, γιατί θα βρίσκει στην ψύκτρα της κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ, ο Oskar Wu (ο τύπος που φτίαχνει εκτώς τον άλλων και beta bios για τις DFI) ενσωμάτωσε σε ένα bios που έβγαλε προχτές και το τελευταίο Memtest86!!!!

Τέρμα οι δισκέτες. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις enable την επιλογή στο bios και στο επόμενο boot το μηχάνημα τρέχει το memtest!

δε μιλας σοβαρα?? φοβερη καινοτομια.....αντε να ενσωματωσουν και κανα prime,cpuz κλπ ......

Link to comment
Share on other sites

Tο εστησα μεν αλλα παλευω με τις μνημες(Hynix -D5) κ δεν εχω ιδεα ακομα για το τι settings θελουν...

Μεχρι τωρα τις βλεπω να καθονται στα ~270 με 2,7v,αν δωσω 2,9 εχω errors(λογο θερμοκρασιας?)

Πολυ μυστιριες μνημες ρε φουστη μου.... :(

To καλο ειναι οτι συνεργαζονται παντως με το ΜΟΒΟ :D

Το αλλο ΠΟΛΥ καλο ειναι οτι το CPU δειχνει να ακουει στο ρευμα κ ειμαι πλεον στα 9,5*265=2518Μhz με ~1.9V prime stable :041:

Ααα ναι!Εχω Clawhammer ;)

Eβγαλα κ ενα 34αρη στο Pi αλλα σε συχνοτητα οχι απολυτα σταθερη :048:

Link to comment
Share on other sites

με γεια σε ολους :023: (αντε και στα δικα μας :003: )

με το bios saviour και εγω ειχα πολλα κουφα κολληματα προσπαθωντας να αλλαξω αναμεσα σε Abit και DFI και τουμπαλιν,

ειχα κανει ενα σωρο προσπαθεις και ουτε και θυμαμαι ακριβως πως τα καταφερα τελικα.

δοκιμασε αλλες εκδοσεις του awdflash πιο παλιες,

δοκιμασε να περασεις πρωτα κανενα αλλο ΒΙΟS πχ απο DFI

δοκιμασε να το ξαναβαλεις στην Αβιτ και να φλασαρεις εκει με το flash menu 1.2 to bios της DFI

καλη φαση αυτο με το memtest bios !!!

να δω τι αλλο θα σκεφτουνε...

απο την αλλη ομως δεν ξερω τι ειναι πιο χρονοβορο, να κανεις αλλαγη στο bios + reboot και μετα ξαναπαλι για να το βγαλεις, ή απλως load-eject ενα memtest cd?

καλες δοκιμες :040:

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο ΠΟΛΥ καλο ειναι οτι το CPU δειχνει να ακουει στο ρευμα κ ειμαι πλεον στα 9,5*265=2518Μhz με ~1.9V prime stable :041:

είσαι τρελλοοοός??? 1.90v? τι ψύξη έχεις? μολόγα!

αφού είναι σταθερό όμως, στα αρ#@^%δια σου! :109:

ξέρω ότι είσαι λάτρης του 1:1 (ή όπως αλλιώς λέγεται... εκεί θα κολλήσουμε? :) ), και οι μνήμες σου δουλεύουν στα 252 - το ξέρεις, έτσι?

για βάλε 10*, μπας και ανέβει ακόμη λίγο...

τι μνήμη ακριβώς έχεις? A-DATA? δεν ξέρω αν έχουμε τα ίδια chips (δεν τις έχω ξεβρακώσει ακόμα) - πάντως ανεβαίνουν πολύ καλά - απλά δεν τoυς αρέσουν τα γρήγορα timings

Link to comment
Share on other sites

Lol

Αν ειναι να πεθανει ας πεθανει,το Πλαισιο νανε καλα :p

Με custom wc ειμαι κ θερμοκρασιες που πανε μεχρι ~50-51 με πριμε κ τους ανεμηστηρες οχι στο μεγηστο.

Τα προηγουμενα αποτελεσματα ηταν με 9,5 πραγμα που σημενει οτι πρακτηκα η μοβο εβαζε αυτοματα 10*251 κ ας εβαζα εγω 9,5*265 στο bios....

(αργησα λιγο να το μαθω αλλα το εμαθα...)

Οι μνημες ειναι Corsair 4400 με Hynix -D5 κ πανε μεχρι 265 με 2,5-4-3-7 κ 2.9v(καθολου ασχημα εε? :) )

Mε cas3 πανε πανω απο 285 αλλα δε μπορω να της δουλεψω εκει λογο cpu μαλλον(ζοριζετε πολυ κ πρεπει να κατεβασω multi...)

Aυτη τη στιγμη ειμαι 10χ250 με prime κ μαλλον εδω βλεπω να καθομαι...

(οχι οτι με χαλαει κιολας αλλα..το ηθελα το 275χ.....)

Link to comment
Share on other sites

Lol

Τα προηγουμενα αποτελεσματα ηταν με 9,5 πραγμα που σημενει οτι πρακτηκα η μοβο εβαζε αυτοματα 10*251 κ ας εβαζα εγω 9,5*265 στο bios....

(αργησα λιγο να το μαθω αλλα το εμαθα...)

Δηλαδή στο DFI ότι και αν βάλεις στο πάει αυτόματα 10*.Δεν το πολυκατάλαβα αυτό ρε παιδιά ας το εξηγήσει κάποιος αν μπορεί ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ τρέχω με 9,5*260 τώρα την Dfi rock stable με 1,7 και τις OCZ REV2 platinum στο 1:1 με 2,8(2.5-4-3-7) cpc on.Το clockgen μου δείχνει κανονικα στο fsb της ram 260 .

Εβαλα και σε μια φάση 8*306 με 5/6 διαιρέτη για τις μνήμες και το clockgen αλλά και άλλα προγραμματα μου δινανε 243 fsb για τις μνημες ενώ κανονικα θα έπρεπε να ήτανε 306*5/6=254.Το σκορ sandra mem test ήτανε περίπου 3800 και τις δυο περιπτώσεις και το PI 38 sec.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα των chipset ετσι λειτουργει ο A64 πχ Αν τρεχουμε με 265*9,5 οι μνημες και στην ουσια και το bus του CPU θελει ακεραιο multiplier και ετσι τρεχει στα 265*9,5/10=251 και τα διαφορα προγραμματα δεν το πετυχαινουν σωστα αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.