Jump to content



παω για 160 σε ide, τι προτείνετε ?


MaD

Recommended Posts

Τι backup κανεις σε 200mb?????χα!χα!;-p

Καποιος ειπε οτι οι seagate ειναι σχετικα αθορυβοι δισκοι.......η αληθεια ειναι οχι κ ιδιαιτερα αθορυβοι!2ον θα σου προτεινα να παρεις seagate που α)εχουν 5 χρονια εγγυηση κ β)να δωσεις κατι παραπανω κ να πας σε seagate 160αρη με ncq που ειναι γρηγοροτεροι λογω της τεχνολογιας αυτης....κανε ενα search μεσα στο σαιτ αυτο κ θα βρεις αναλυτικοτατο αφιερωμα στους σκληρους......

κ προπαντως θα παρακαλουσα τους χρηστες να τεκμηριωνουν τις απαντησεις τους με καποιο τροπο κ οχι να λενε εχω αυτους 15 χρονια κ ειναι αστερια,με κλειστα ματια αυτους,δαγκωτο εκεινο κτλ....γιατι κ οι δισκοι παρτιδες ειναι...αλλοι βγαινουν καλοι κ αλλοι μαπα.....κ παραλληλα παιζει ρολο κ η χρηση που κανει ο καθε χρηστης στον δισκο του!

Δεν το ειπα αυτο για να ''κραξω'' κανεναν ,απλα γιατι θα ειναι πιο ευκολη κ ξεκαθαρη η αποφαση που θα παρει αυτος που εχει θεσει την ερωτηση κ δεν θα επειρεαζεται απο ''κουφιες'' απαντησεις!

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Οπότε φίλε GoriLLakos δεν έχεις παρά να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου στο παραπάνω post.

π.χ.

Καποιος ειπε οτι οι seagate ειναι σχετικα αθορυβοι δισκοι.......η αληθεια ειναι οχι κ ιδιαιτερα αθορυβοι!

Βασικά μόνο οι Maxtor είναι ποιο αθόρυβοι ΕΦΟΣΟΝ ενεργοποιήσεις το acoustic management ( ή κάτι τέτοιο ) αλλιώς είναι οι ποιο θορυβώδεις στον πλανήτη όταν στρεσάρονται. Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση το access time εκτοξεύεται στα 20ms....

Τώρα άλλως που έχει διαφορετικό μοντέλο – παρτίδα από μένα μπορεί να έχει άλλη γνώμη.

Τέλος, όλα τα posts είναι χρήσιμα ακόμα και τα μονολεκτικά. Ο δημιουργός του thread αποφασίζει ποιανού την άποψη θα λάβει υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Οι seagate Sata ρε παιδια δεν ειναι αθορυβοι...Εχω 2 80αρηδες και εχω δουλεψει και 120αρη..Πολυ πιο θορυβοδης απο WD Pata 80GB που ειχα...

Αλλα τα 5 χρονια μετρανε......

Οποτε μαλλον θα πηγαινα για Seagate μονο και μονο γι'αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Άντε να πω κι εγώ seagate τουλάχιστον σε ide.

Καμία σχέση σε θόρυβο εν αντιθέσει με τον προηγουμε WD 80αρη που είχα. Όσο για τα 5 χρόνια ....ουδέν σχόλιο...απλά μοναδικοί (εκτός raptor φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

τοσα replies να πω την αλήθεια δεν περίμενα :] . ευχαριστώ σας ..

οι wd άκουσα για προβλήματα θερμοκρασίας . Βασικά με ενδιαφέρει η ταχύτητα πιο πολύ διότι από θόρυβο... το ^&%&^*&^%&*(*() TITAN TCC FAN δεν το καλύπτει κανένας σκληρός .. οπότε έτσι και πιάσουμε το στοίχημα σήμερα αύριο φύγαμε για σκληρό Maxtor 160 ;]

Link to comment
Share on other sites

Από το 93 που πήρα το πρώτο μου υπολογιστή, (έναν AMD 386 στα 40Mhz), ο δίσκος που τον συνόδευε ήταν ένας WD 200 MB! Το τι έχει τραβήξει αυτός ο δίσκος απο τότε, (10 χρόνια και βάλε...), δεν λέγεται!!! Μέχρι που του έβγαλα και τα βύσματα τροφοδοσίας καταλάθος και μετά του τα κόλλησα με κολλητήρι... Ακόμα πάντως δουλεύει και τον χρησιμοποιώ που και που για κανένα Backup. Περιττό να σου πω φυσικά πως από τότε όλοι οι μετέπειτα δίσκοι μου είναι πάντα WD!

φοβερο πρωτο ποστ φιλε! 10 χρονια να δουλευει ενας δισκος δεν θα το πιστευα.οθονη παει στο διαολο αλλα δισκος?? μπραβο.... λετε η ποιοτητα να ειναι αντιστροφως αναλογη της εξελιξης? δεν ειναι φοβερα αντιφατικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τι backup κανεις σε 200mb?????χα!χα!;-p

β)να δωσεις κατι παραπανω κ να πας σε seagate 160αρη με ncq που ειναι γρηγοροτεροι λογω της τεχνολογιας αυτης....κανε ενα search μεσα στο σαιτ αυτο κ θα βρεις αναλυτικοτατο αφιερωμα στους σκληρους......

Ρε Bill, IDE δισκο γραφει το παιδι οτι θελει να παρει....Τι του γραφεις για NCQ που ειναι τεχνολογια απο το προτοκολλο SATA II ουτε καν SATA?? 2ον Κι εγω τον Seagate NCQ εχω, αμα δεν υποστηριζει ο controller σου/μου NCQ (και ΔΕΝ το υποστηριζει) δεν προκειται να δεις ουτε ενα ms γρηγοροτερη αποδοση!! NCQ υποστηριζουν τα 915/925 και οι νεοι ελεγτες απο τις εταιριες promise, highpoint, marvell. Δεν εχω δει ακομα pci καρτες/μητρικες στην Ελλαδα παντως με τους νεους ελεγκτες...

3) Δεν εχουν και καμμια τρελλη διαφορα στην τιμη οι 2 160αρηδες. 89+φπα πηρα τον NCQ. Απ' οσο κοιταξα δεν ειχε διαφορα τιμης με τον non-NCQ. Βεβαια μπορει και το καταστημα να μην ηξερε τι του γινοταν και να εβαζε "οτι ναναι" τιμες :040: :040: :040: :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβασα προσεχτικά όλες τις απόψεις και πρέπει να σας πώ και απο προσωπική μου εμπειρία ότι ο δίσκος είναι να σου κάτσει. Αν είναι καλή η παρτίδα όλα καλά....αλλώς άστα να πάνε. Παλιότερα είχα ένα seagate 120GB P-ATA. Ήταν αθόρυβος και είχε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες αλλά όταν ερχόταν η στιγμή να δουλέψω με μεγάλα αρχεία video εκεί τε έχανε.....ήταν παρα πολύ αργός. Τώρα έχω 2x80GB S-ATA seagate σε RAID 0. Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τιν απόδοση. Δεν ξέρω αν φταίει το raid. Διάβασα σε site ότι δεν έχει διαφορα σε απόδοση.

Επειδή είμαι φοιτητης του τμήματος εφαρμοσμένης πληροφορικής και πολυμεσων στο TEI Κρήτης και τυγχαίνει να ξέρω πολύ κόσμο απο τους administrator στα εργαστήρια θα σου έλεγα να μιν πάρεις maxtor......σε όσα pc είχαμε maxtor οι περισσότεροι κάηκαν!!!!!

θα πρότεινα WD που και γρήγοροι είναι και καλή εγγύηση έχουν.

Πάντως σκέψου το ξανά για αγορά P-ATA. Αν μπορείς βάλε S-ΑΤΑ. Αξίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.