Jump to content



Βοήθεια - που θα βρω 1.44 DD


couveland

Recommended Posts

Οτι λέει ο τίτλος ... προφανώς μιλάω για δισκέττες. Για όσους ήξεραν τι είναι οι Double Density 720K και ακόμα θυμούνται, τις έχει ανάγκη μια παλιά εφαρμογή ναυσιπλοϊας (ο τόνος στα διαλυτικά πώς μπαίνει ?)

Link to comment
Share on other sites

Double Density? Άρα όχι 1.44 αλλά 720Kbytes.

Λοιπόν θα κάνεις την κλασική μέθοδο. Θα πάρεις μια High Density κλασική δισκέτα 1.44 και με λίγο ζελοπέιπ θα κλείσεις την μία από τις δύο τρύπες. Όχι βέβαια αυτή που είναι για προστασία εγγραφής αλλά την άλλη.

Έτοιμη για φορμάρισμα η DD διακέτα σου.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρότι σχετικά παλιός στη πιάτσα δεν είχα ιδέα ότι γίνεται αυτό. Μάλιστα νωρίτερα που μίλαγα με τον τύπο που τις θέλει (hi-tech ψαράς) μου εξηγούσε ότι "αυτές που που πουλάνε τώρα έχουν τρύπα και εγώ θέλω χωρίς". Υπέθεσα ότι μιλούσε για τη τρύπα του copy protection. Παρότι απόρησα τι σχέση έχει αυτό με τα 720Κ που ήξερα ότι ψάχνει, του λέω βάλε ταινία, θα είσαι ΟΚ, αλλά θα σου φέρω και ένα πακέτο καινούριες αν βρω.

Και φυσικά σωστός, όχι 1.44, εννοούσα 3 1/2".

Πάντα to-the-point ρε john_dr, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

7 χρόνια με Atari. Στο τέλος αυτό κάναμε όλοι οι αταρόβιοι. Δισκέτες HD και κλήσιμο την τρυπα!!!!

Α! Οκ περασμένη ώρα θα μου πεις. Εννοείται ότι ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ 3 1/2".

Απλά 720KBytes όχι 1440KBytes :033:

Link to comment
Share on other sites

7 χρόνια με Atari. Στο τέλος αυτό κάναμε όλοι οι αταρόβιοι. Δισκέτες HD και κλήσιμο την τρυπα!!!!

Α! Οκ περασμένη ώρα θα μου πεις. Εννοείται ότι ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ 3 1/2".

Απλά 720KBytes όχι 1440KBytes :033:

Εγώ λόγω οικονομίας έκανα το αντίθετο. Έπαιρνα DD και με μιά τρυπούλα είτε από κολλητήρι, είτε από κατσαβίδι, την έκανα HD..... :045:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω οικονομίας έκανα το αντίθετο. Έπαιρνα DD και με μιά τρυπούλα είτε από κολλητήρι, είτε από κατσαβίδι, την έκανα HD..... :045:

Μπα!!!!! Δεν το ήξερα ότι γίνεται και το αντίθετο......

Κοίτα να δεις. Overclocking στις δισκέτες.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν πιο δημοφιλές (DD-> HD) απ'το να κάνεις το ανάποδο. Μάλιστα με κάποια προγράμματα ήταν σχετικά εύκολο να κάνεις την 1.44->2.88 (τα θυμάστε αυτά τα drives;)

Μιλάς για τα HDCOPY και το FDFormat.Θυμάμαι ότι υπήρχε ακόμα και κάποιο που έκανε ακριβώς αυτό, αλλά έπρεπε να φορτώσεις κάποιο αρχείο που δούλευε σαν daemon tools και μέσα από το εικονικό drive που έφτιαχνε μπορούσες να δεις την δισκέττα.Πάντως όπως φαίνεται και στην εικόνα το HDCOPY μπορεί να φορμάρει τα πάντα.Εάν το θέλει κανείς μπορώ να το ανεβάσω (είναι 67ΚΒ συμπιεσμένο)

post-88-1442173796,6135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν πιο δημοφιλές (DD-> HD) απ'το να κάνεις το ανάποδο. Μάλιστα με κάποια προγράμματα ήταν σχετικά εύκολο να κάνεις την 1.44->2.88 (τα θυμάστε αυτά τα drives;)

Και με το Winimage μπορείς να κάνεις το ίδιο αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ FAQ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ CARDWARE. ΔΙΛΑΔΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ .... ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΕΚΤΗΔΣ ΚΑΡΤΩΝ.. ΕΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ

Απλώς ο άνθρωπος δεν θέλει χρήματα, αλλά μία κάρτα που να λέει ότι σας άρεσε το πρόγραμμα.Πάντως είναι πολύ καλό και ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει.Με έχει σώσει σε αποκατάσταση παλιών δισκεττών που δεν διαβάζονταν με τίποτα, μεταφέροντας τα στοιχεία της σε νέα δισκέττα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.