Jump to content



Επιτελους πηρα 939


ThorLite

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Ναι ο newcastle θα μπει παλι μεχρι να ερθουν στο Ελλαδα οι Venice.Τον 3000+ τον πηρα ετσι μηπως ημουν τυχερος ειχε και 136 euro δεν μπορεσα να αντισταθω αλλα ειναι απλα ενας μετριος winnie.........

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω χρημα να κυκλοφορει...

Στειλε κι απο δω μερια τιποτις!!

Y.Γ. Πως σου φαινεται η DFI?? Σου καψε καμμια.... καφετιερα οταν την εβαλες στο ρευμα?? Γενικα προσεχε την. Οταν ανοιγεις το pc, να κλεινεις τηλεορασεις, στερεοφωνικα, φωτα, κλπ :101: :042:

Link to comment
Share on other sites

Ο 3500+ στην DFI δεν θα κανει κατι παραπανω απο τα 2800 οπως βλεπω ακομα η DFI δεν συμπαθει τον 10x και το 11x multiplier αντιθετα με τον 9x εχω τα παρακατω αποτελεσματα με 1Τ 2.7V με τις G.Skill μου αλλα πολυ ψαξιμο ακομα, πολλες επιλογες......... :003: :003:

Capture_03272005_154119.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και

Idle cycle limit : 16

Tref :3.9us

Στα υπολοιπα νομιζω εισαι το ιδιο ή πιο σφιχτος απο μενα. Απλα για την ιστορια, μιλουσα με τον Φραγμα και μου ειπε να ριξω το Tras σε 11 απο 6 που το ειχα και μπηκα win με 311@2.5-3-3 με μοναδικη αλλαγη αυτο απο 292. Δεν μπορουσα να τρεξω pi εκει περα, αλλα τουλαχιστον εμπαινε.

Απλα για δοκιμη παιξε...

Kι εμενα ζεματανε με 2.8 την ωρα του memtest #5... Χαλια αδιορθωτα

Link to comment
Share on other sites

Το tras το δοκιμασα με 10 τραγικη διαφορα δεν μου εκανε θα του βαλω και ενα 11 να δω τη παιζει το cycle limit στα 256 ειναι αρκετα ποιο σταθερο μεσα στα win ασχετος τι λεει το memtest οπως και το tref βοηθησε στο 3dmark 2k1 και στο 32Μ pi...........

Επειδη με 2.8 βγαζουν φωτια προτιμησα και εγω τα 295 με 2.7V.............

Link to comment
Share on other sites

Τον winnie μεχρι τωρα τον εφτασα 2550 με 1.55 με την default ψυκτρα και το tim του αλλα δεν το κοβω για πολυ παραπανω αντε μεχρι 2650 σιγουρα ο newcastle μου ειναι πολυ καλυτερος απο τον winnie αλλα κατι τετοιο το περιμενα...........

θα σου δωσει bench στα 2700 με 1.7

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα με την DFI απλα μπορω να πω οτι ειναι απο τα κορυφαια motherboard που εχει χρησιμοποιησει(Το αν θα αντεξει ο χρονος θα δειξει.....)

Εδω εχω φτασει μεχρι τωρα με τον 3500+ newcastle με G.Skill LC..........

Mερικα bench everest,sandra και superpi 32M........

post-80-1442174032,7369_thumb.jpg

post-80-1442174032,7824_thumb.jpg

post-80-1442174032,8185_thumb.jpg

post-80-1442174032,8697_thumb.jpg

post-80-1442174032,9302_thumb.jpg

post-80-1442174033,0081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλά! Τέλεια θα έλεγα

και 1Τ ε?

δεν μένει να ζητήσεις και τίποτα άλλο, παρά μόνο να σου αποδειχτεί και σταθερή-αξιόπιστη

έτσι από περιέργεια δοκίμασες και με 8Χ να δείς τι fsb θα πιάσει (στην ανάγκη βάλε πιο αργά timings ή ακόμα και 2Τ... )

Το έχεις εκεί σε καθημερινή βάση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 300x9 το εχω σε 24/7 full load folding χρηση με 1Τ φυσικα 2.7V στις G.Skill και 1.6V στο chipset εχει ακομα αρκετα περιθωρια ειδικα για HTT δεν φαινεται να εχει ζοριστει η DFI τωρα ειναι η δευτερη βδομαδα που συμπληρωνει 24/7 100% λειτουργιας χωρις να εχει κανει το παραμικρο........

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, σου έκατσε καλά ο συνδυασμός - το έστησες καλά το μηχάνημα

είναι το καλύτερο o/c που έχω δει σε 939 (benchmarks/σταθερότητα)

όχι και φθηνό σύστημα θα έλεγα, αλλά σε αποζημιώνει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια,ειμαι της λογικης οτι πληρωνεις παιρνεις και τα σωστα εξαρτηματα κανουν ενα σταθερο συστημα η μητρικη απο μονη της δεν κανει τιποτα αν εχεις πχ μνημες απο το πλαισιο η PSU του κιλου..........

Το συστημα παντως δεν ηταν και πολυ ακριβο και ελπιζω να το εχω αρκετο καιρο........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.