Jump to content



Επιτελους πηρα 939


ThorLite

Recommended Posts

Δοκιμασε να σβησεις τα fastwrites,βεβαια και εμενα γυρω στα 285-290 αρχιζει να να ειναι ασταθης στα 3D πανω απο 290 δεν εχω βγαλει πανω απο 30 λεπτα looping στο 3DMark αλλα οχι να γινεται corrupt η εικονα ομως,μαλλον κατι θα ξερει η Asus και εχει max 300 HTT με το setFSB μεχρι τα 330 μπορει να βγαλει ενα bench 2k1 πανω απο τα 315 βεβαια η υποθεση δυσκολευει και το εχω καταφερει με το vlink στο x4 οπως και το AGP στο x4..........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

αχα, πριν ποτε δεν εβαζα fast writes, αλλα τωρα που εβαλα τους omega ελεγε οτι στον Α64 το θελουν on !

Θα το βγαλω.

παντως, μονο για δοκιμη το εβαλα το 280. Δεν το χρειαζομαι :003:

thor, για δωσε το setFSB που παιζει στο Αsus :040:

ναι, τι να προλαβω...

στο nf3 το μονο που προλαβα να δοκιμασω ηταν ενα SuperPi 1M 42sec στα default (2010ΜΗζ bootαρε), αμεσως μολις εβαλα τα XP εντελως σκετα.

τωρα το δοκιμασα με SP2 (και με 2000MHz ακριβως στο Via) και εβγαλε 43sec

Link to comment
Share on other sites

εχω πολυμετρο :003: ,

οταν ξεβαρεθω και ψαξω να βρω που μετρανε vcore στην ασους θα σας πω :040:

προς το παρον διαπιστωσα το τραγελαφικο, οτι ανεβαζοντας απο 1,45 εως 1525 , η ενδειξη ειναι σταθερη !!!

παιζει παντα μεταξυ 1.472-1.488

αβυσσος :040:

Link to comment
Share on other sites

Και την DFI 754 ειχαμε δει οτι επαιζε η ταση στα προγραμματα, αλλα οταν την μετρησαν (αλλοι, γιατι χερι στα μοσφετ δεν μπαινει - Ακους spresv????????) ειδαν οτι ειναι βραχος.

Γενικα να σου πω την γνωμη μου, δεν πιστευω οτι υπολογιστης/επεξεργαστης ο οποιος παιρνει τετοια ρευματα με τετοια ανεβο-κατεβασματα οπως αυτα που αναφερεις, θα ειναι σταθερος. Θα το ειχες καταλαβει και πρακτικα αν τυχον ηταν "πριονωτές" οι τασεις σου. Αν εισαι σταθερος (prime κλπ) τοτε ειναι μια χαρα οι τασεις σου...

Link to comment
Share on other sites

SLN εδω με μπερδεψες.

τα προγραμματα παντα παιζουν και δειχνουν μια ψιλοδιαφορα στις ενδειξεις.

δηλ τη μια δειχνει 1.472 και την αλλη 1.488

Τωρα ψευτικη ειναι ή αληθινη, ειναι τοσο μικρη που δεν νομιζω οτι παιζει ρολο

το θεμα ειναι οτι οταν ανεβασα στα 1.5 και μετα στα 1.525 , δεν εδειξαν καθολου να αλλαζει το Vcore !

oυτε χιλιοστο.

παλι 1.472-1.488 εδειχναν, οσο δηλ και οταν ειχα το 1.45

αυτο ειναι περιεργο. δεν ειναι?

ασχετα με τη σταθεροτητα, που δεν ηταν καθολου σταθερο εκει, ενω στα 1.45 ηταν

μαλλον δεν αντεχει η stock ψυκτρα.

αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι πολυ περιεργη η ενδειξη

ενταξει πρεπει να τη μετρησω :003: θα δουμε...

Sean, enermax 465 εχω.

περιεργο θα ηταν να φταιει αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εν τελει εφταιγε το BIOS για αυτα τα "κολπα" του Vcore

και το 1008 τα ιδια εκανε

με το beta 1009.05 λυθηκε το προβλημα και μπορεσα να δωσω παραπανω Vcore.

Δυστυχως, μια φορα που δοκιμασα, δεν βρηκα και δεν μπορεσα να το πολυμετρησω, φοβηθηκα να δοκιμαζω και τα mosfets στην τυχη :087: :030:

αντιθετα για τα 12V παρατηρησα κατι ενδιαφερον:

το asus probe εδειχνε 11.8 και τα molex πανω απο 12 (δεν θυμαμαι ακριβως ποσο)

το παραδοξο ειναι οτι πολυμετρησα τα 12V και στα δυο 3πινα fan headers, και το "power fan" που βρισκεται κοντα στη cpu εδειχνε το ιδιο >12 με το molex,

ενω το "chassis fan" που βρισκεται τερμα κατω δεξια κοντα στο BIOS, εδειχνε το ιδιο 11.8 με το asus probe !

.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει την 7700 και εχει ενα 2 προβληματα

1. 918 γραμμαρια

2. στην καθετη θεση λογο βαρους γερνει και δεν κανει 100% επαφη με την ψυκτρα, απο τη στοκ ψυκτρα της ιντελ εχω το ιδιο ακριβως idle 38 βαθμους και 48 ΜΑΧ απο 57 με τη στοκ ψυκτρα. Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει. Αν βαλω το κουτι οριζοντιο ειμαι 5 κατω σε idle + MAX

pc1500416qb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτο κατεληξε να ειναι το Asus A8V thread :003:

εβαλε κανεις το beta 1009.006 ?

Λιγο που το δοκιμασα νομιζω οτι δειχνει ανεβασμενες ενδειξεις θερμοκρασιας.

προς το παρον χρησιμοποιω ακομα το 005 για αποφυγω λαθος συμπερασματα σχετικα με τις Θ.

ΥΓ.

ξεχασα να απαντησω και στην δικη μου ερωτηση :003:

μια χαρα λειτουργουν και τα 4 sata στην Asus.

αυτη τη στιγμη εχω επανω 3 δισκους (ο ενας IDE με serillel)

και εχω αφησει τα DVD μονα τους στα 2 IDE καναλια :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το BIOS ακομα δεν το εχω αγγιξει με το 1006 ειμαι ακομα που ειχε η motherboard απο τη μανα της,καθως δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο και πιστευω οτι αν κατι δουλευει σωστα να μην το πειραζω........LOL

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και πλέον αυτό είναι ένα A8V thread,να ρωτήσω ποιά είναι η γνώμη σας για τη μητρική αυτή σε συνδυασμό με ένα 3000+ Winchester σε αντιπαράθεση με ένα P4/3.2@4.0GHz και P4C800-E rev2.0 Deluxe full mosfets.Mε overclock θα ξεπεράσει το άλλο rig?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

3000+ και Α8V δεν κανουν χωριο καθως θες πολυ μεγαλο HTT για overclock και η A8V τερματιζει καπου στα 285-290 για σταθερη χρηση,το ιδανικο γι αυτη τη μητρικη ειναι ο 3500+ και μετα ο 3200+ οσο για αν θα το ξεπερασεις αν ειναι prescott σιγουρα ο northwood εινια ποιο γρηγορος και αν το εχεις σταθερα στα 4.0GHz με 1:1 στα 250 μνημες με καλα timmings δεν θα το αλλαζα........

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον αδυνατον.

Κατ΄αρχην δεν ξερω αν τα 4.0GHz τα χεις σιγουρα στον Ρ4,

αλλα για να τα ισοφαρισεις με Α64 θα θες τουλαχιστον 2.5-2.6GHz, δε θα θες?

με 3000+ θα εχεις max multi τον 9.

Δηλ θα πρεπει να βαλεις ΗΤΤ 277-288 για να σου βγει το γινομενο.

Εκτος που ειναι δυσκολο εως αδυντατον να πιασεις τοσα με εναν 3000+

ειναι αδυνατον να τα πιασεις και με την Asus.

Οπως εχουμε διαπιστωσει κανα-δυο που την πηραμε, σε μεγαλα ΗΤΤ παθαινει 3d corruption

Ακομα και ο Thorlite δεν πηγε παραπανω απο 280 ΗΤΤ

Δεν ξερω αν ειναι θεμα chipset, θεμα ψυξης (μια αθλιουτσικη ψυκτρουλα εχει μονο) ή τι αλλο.

Παντως εμπειρικα δεν ειναι για ψηλα ΗΤΤ

Αυτο απο μονο του δεν ειναι κακο γιατι το ΗΤΤ απο μονο του δεν προσφερει κατι.

στον Α64 η εννοια του "παλιου FSB" και της επιδρασης του στις επιδοσεις, αντιπροσωπευεται απο τα ΜΗz της μνημης και οχι απο το ΗΤΤ

Αλλα ομως βαση αυτου βγαινουν τα MHz της cpu και της μνημης,

οποτε πρεπει να υπολογιζεις τι ΗΤΤ θα χρειαστεις, αναλογα με τί μνημη και τί cpu multi θα εχεις.

Οποτε πχ

σε περιπτωσεις μικρου multi σαν τη δικη σου,

ή σε περιπτωση που εχεις πολυ καλες μνημες και θες να τις τρεξεις πολυ υψηλα 1:1 με το ΗΤΤ

ή εχεις μετριες, και σε βολευει να τις τρεξεις με ΗΤΤ διαιρετη, αλλα για να μη χασεις ΜΗζ απο τη cpu θα πρεπει να πας σε μεγαλο ΗΤΤ,

τοτε μην παρεις Asus. παρε MSI

Aν ομως σε βολευει ενα "μετριο" ΗΤΤ στους συνδιασμους που θα κανεις , τοτε αξιζει πολυ η asus, ειναι σκυλι, δουλευουν και τα 4 sata

ΥΓ ωπα δεν ειδα την απαντηση του Τhorlite !

τα μεγαλα πνευματα συναντιονται :003:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καιρο εχω να ποσταρω εδω πλεον με το νερο και εγω να εχω μαθει ολα τα ναζια της Asus 274x10 και εχουμε ακομα δρομο,απο τα 2661 1.6 που το ειχα με αερα με 0.025V παραπανω με το νερο πηραμε αλλα 80ΜΗz κατι ειναι και αυτο.................

post-80-1442174008,0413_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα δεν σε ρωτησα ποτε...

Τι βδομαδα ειναι τα TCCD απο τις Gskill σου?

Βλεπω 274 2.5-3-3 και γουσταρω τρελλα!!!

Ασχετο με το 939 σου βεβαιως βεβαιως...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τον winnie μεχρι τωρα τον εφτασα 2550 με 1.55 με την default ψυκτρα και το tim του αλλα δεν το κοβω για πολυ παραπανω αντε μεχρι 2650 σιγουρα ο newcastle μου ειναι πολυ καλυτερος απο τον winnie αλλα κατι τετοιο το περιμενα...........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.