Jump to content



μείωση θορύβου σκληρού!!


euclidis1442169074

Recommended Posts

η φωτογραφία τα λέει όλα.με κόστος ένα ευρώ παίρνετε μονωτικό υλικό για πόρτες και δένετε το σκληρό στη θήκη ώστε να μην ακουμπάει καθόλου το μέταλλο.να αιωρείται δηλαδή.ο θόρυβος του raptor έπεσε τουλάχιστον στο ήμισυ.πρόχειρα και αποτελεσματικά! :003:

post-378-1442173807,2427_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο..

Τα πραγματα ειναι πιο απλα...

Κυκλοφορουν καποια λαστιχακια...μερικα κουτια οπως π.χ. το HEC6A19 τα εχουν αλλα βρισκεις και στο εμποριο...τα οποια μπενουν μεταξυ της βιδας και του σκληρου....

Και δεν ερχεται σε επαφη με μεταλο....με αποτελεσμα την μειωση του θορυβου...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση. Επίσης οι δίσκοι φτιάχνονται για να λειτουργούν οριζόντια ή άντε και κάθετα. Γωνία 45 μοιρών μπορεί επίσης να είναι κακή ιδέα.....

Βέβαια αυτό διορθώνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα, NULL.. συμφωνώ και γω, δε νομίζω ότι ο σκληρός θα εκτιμήσει την καλή ιδέα και την φιλόδοξη προσπαθεια γιατί συνήθως το ζύγισμα των πλατώ γίνεται σε οριζόντια θέση, οπότε μπορούν να δημιουργηθούν μηχανικα προβλήματα μόνο και μονο από την αλλαγή της κατεύθυνσης του σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν δισκο WD JB ο οποίος έκανε ενα ενοχλητικό θόρυβο. Τον έβαλα σε ενα καινούριο HEC που εχει κατι λαστιχάκια εκει που βιδώνουν οι δισκοι κ ο θόρυβος έπεσε αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο..

Τα πραγματα ειναι πιο απλα...

Κυκλοφορουν καποια λαστιχακια...μερικα κουτια οπως π.χ. το HEC6A19 τα εχουν αλλα βρισκεις και στο εμποριο...τα οποια μπενουν μεταξυ της βιδας και του σκληρου....

Και δεν ερχεται σε επαφη με μεταλο....με αποτελεσμα την μειωση του θορυβου...

Ετσι ειναι στο κουτι μου εχει στρογγυλα λαστιχακια και κατι αλλο στη φωτο τα εχει (αυτα τα μαυρα) οποτε δε χρειαζεται κατα τι γνωμη μου κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.