Jump to content



Στα 640Χ400 στην TV αναγκαστικά λόγο ALMAN....


yanni

Recommended Posts

Μπράβο τους. Μπράβο στα ΑΘΙΚΙΑ. Τι άλλο μπορεί κάποιος να πει? Ειλικρινά τι άλλο να πει?

Παλιά ίσως να θυμάστε την ιστορία μου με την Alman κάποιοι. Είχα πάρει τέλη Φεβρουαρίου ή Ιανουαρίου τέλος πάντων μια LG F700P. Από την αρχή είδα προβλήματα στην οθόνη οπότε εντός εβδομάδος από την αγορά της ζήτησα αντικατάσταση. Εντάξει. Επειδή δεν έχουμε stock από F700P και επειδή περιμένουμε να πάρουμε θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο ακόμα. ΟΚ. No problemo. Είχα και την AOC 15'' σε τελική. Κάτι γινότανε.

Και ο καιρός πέρναγε και πέρναγε. Φτάσαμε η αλλαγή μετά από φωνές να γίνει 5 μήνες μετά ΑΚΡΙΒΩΣ. 5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ. Βέβαια η αλλαγή έγινε με F900B μιας και F700P δεν είχαν ακόμα. Τυχερός? ΜΠΑ!!!!

Και η νέα οθόνη είχε προβλήματα. Η οθόνη πολλές φορές έτρεμε. Ακόμα και στα 85Hz. Είχε moire ποιο πολύ και από την τηλεόραση στην οποία γράφω αυτή τη στιγμή. Απίστευτο moire. Απίστευτα κουραστική στην ανάγνωση κειμένου πολλές φορές. Αλλά ρε ****το που να ξαναμπλέκεις με αυτούς? Ήξερα επίσης ότι η επόμενη θα είναι επισκευασμένη και καλά. ΤΡΟΜΟΣ. Την κράτησα 4 μήνες. Έπρεπε να την αλλάξω. Χαζομάρα μου.19/10 έγινε η αλλαγή. Και στην νέα παρόμοια κατάσταση. Τρέμουλο και moire. Τουλάχιστον το τρέμουλο με κάποια πειράματα δικά μου που απαιτούσαν την μεταφορά του υπολογιστή σε άλλο σημείο του σπιτιού αποδείχτηκε ότι οφειλόταν σε άγνωστο εξωτερικό παράγοντα. Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι εν λόγο LG δεν έχουν ούτε για δείγμα μαγνητική θωράκιση. Εκτός και αν σκάψω στον κήπο μου και βρω κοιτάσματα ουρανίου.....

Παίρνω τηλ. και ζητάω τεχνικό. Μιλάμε δοκιμάζω κάποια πράγματα για καμιά 10άρια μέρες και αποφασίζουμε νέα αλλαγή της οθόνης.

ΟΚ. Ήρθε σήμερα.

Λοιπόν.

Ο τεχνικός μου είχε πει ότι θα την έλεγχε και για 2 μέρες πριν την στείλει. Ίσως να το έκανε ο άνθρωπος. Ίσως.

Τώρα βέβαια τι σόι έλεγχος ήταν αυτός δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι πέρα από το γεγονός ότι η οθόνη παρουσιάζει μεγαλύτερο τρέμουλο από τις προηγούμενες το OSD δεν λειτουργεί. Τώρα πως ελέγχεις επί δύο μέρες οθόνη χωρίς να πάρεις χαμπάρι ότι το OSD δεν λειτουργεί πραγματικά δεν ξέρω. Και επειδή στα ωραία πράγματα πρέπει να προστεθεί και απαραίτητα ένα grand finale η οθόνη πλέον δεν ανάβει. Η ένδειξη δείχνει ότι είναι αναμμένη. Αλλά η οθόνη είναι μαύρη και άραχνη. Σε λιγότερο από μισή μέρα τα έπαιξε. Μόνο να μην μου έχει κάψει και την VGA….

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ALMAN. Ευχαριστώ πολύ. Λέτε να έχω σκοτώσει κάποιου την μητέρα εκεί μέσα και με εκδικείται?

Όσοι έχουν LG F900B παρακαλώ ας τρέξουν το Passmark Monitor test για να δουν αν παρουσιάζει moiré. Επίσης αν έχετε παρατηρήσει τρέμουλο στις εν λόγο οθόνες καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε. Ίσως ο Flatron να μην έχει τα οριζόντια νήματα των Trinitron αλλά πολύ χειρότερα ελαττώματα. Και ίσως η ποιότητα των CRT της LG στην Ελλάδα να μην είναι ούτε καν δεύτερης διαλογής

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι... όσοι έχουν Flatron γενικότερα ας τρέξουν το τεστ για το Moire. Είχα πάει τότε που είχα την F700P να τρέξω το εν λόγο τέστ σε μια Dell 17'' σίγουρος ότι θα δω και εκεί. Δεν σφάξανε!!! Ούτε ίχνος.

Υ.Γ. Πλάκα έχει το forum στην TV και σε αυτή την ανάλυση αλλά μου βγήκανε τα μάτια....

Link to comment
Share on other sites

με lg απευθειας μιλα φιλε.μονο ετσι θα δεις φως

Αυτό θα κάνω. Και θα κάνω και το άλλο που τοςυ είχα υποσχεθεί όταν συνέχιζαν να με κοροιδεύουν με την F700P. Ενημέρωση με Mails κατευθείαν στα κεντρικά της LG. Όπου βλέπω διεύθυνση mail που έχει σχέση με LG θα στέλνω και ένα μήνυμα σχετικά με την ιστορία μου. Ούτε βρισίδια ούτε ψέματα ούτε φωνές. Απλά την αλήθεια με τα λίγα αγγλικά που ξέρω. Έτσι για να ξέρουν με τι άτομα συνεργάζονται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

{off}Ρε Γιαννη εγινες mod ρε?{off}

Άσε. Μου έρχεται να παραβιάσω τους μισούς κανόνες περί λεξιλογίου και συμπεριφοράς του forum με αυτό που μου συνέβη. Που πήγα και άμπλεξα. Αλλά όπως είπα η TV είναι πολύ κουραστική. Οπότε.....

Link to comment
Share on other sites

μιλα κατευθειαν με την εταιρια και πεστους την πολυ κακη υποστηριξη με την αλμαν . με πολυ εντονο υφος σε σημειο λιγο πριν τους βρισεις και να εισαι σιγουρος οτι κατι θα γινει . σε παρομοια μου υποθεση με philips πηρα τηλ στην philips στην ολανδια και τους ειπα τι εχει συμβει με την αλμαν μετα απο 3-4 ωρες δια μαγειας ηρθε οθονη του κουτιου ολοκαινουργια, ξερετε ειχε την μυρωδια του πλαστικου και ολα αυτα ,σπιτι μου . Για να σου δειξω τι ταλαιπωρια ειχα τραβηξει εγω και ποσες αλλαγες εγιναν ακου αυτο η οθονη με το προβλημα ηταν η 107β3 και σε καθε αλλαγη ερχοταν το επομενο μοντελο τωρα εχω το 107ρ5 χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

η lg του jimmy ειναι ενταξει? δεν ξερω απο lg ,η μονη εμπειρια ειναι σε δοιαφορα νετ καφε οπου εχουν διαδωθει αρκετα οι 19αρες και εχω διαπιστωσει οτι στον ιδιο χρονο παιξιματος warcraft με μια 17philips flat ice που εχω και στην ιδια συχνοτητα καθετης ανανεωσης (85hertz) κουραζομαι πολυ πιο γρηγορα στην lg.βεβαια στα καφε εχει συστοιχια απο δαυτες οποτε οι ακτινοβολιες ερχονται προσθετικα...τι να σου πω?

παντος η lg εκανε ονομα για την παροιμιωδη εγγυηση που παρεχει,αντικατασταση επιτοπου υποστηριζει στα παντα,ουτε επισκευη ουτ τπτ.....το διαπιστωσα με μια 32αρα φιλου που εβαλε στο σαλονι του,η προηγουμενη ηταν λιγο θολη και την αλλαξανε με καινουργιο μοντελο και δωρο(!!!) ενα dvd player επειδη την ημερομηνια της αλλαγης η τιμη ειχε πεσει κατα 150 ευρο!! μιλα με lg γιαννη,εξαρχης αυτο επρεπε να ειχες κανει.....τζαμπα ταλαιπωρηθικες με ενδιαμεσους κομπαρσους

Link to comment
Share on other sites

μιλα κατευθειαν με την εταιρια και πεστους την πολυ κακη υποστηριξη με την αλμαν . με πολυ εντονο υφος σε σημειο λιγο πριν τους βρισεις και να εισαι σιγουρος οτι κατι θα γινει . σε παρομοια μου υποθεση με philips πηρα τηλ στην philips στην ολανδια και τους ειπα τι εχει συμβει με την αλμαν μετα απο 3-4 ωρες δια μαγειας ηρθε οθονη του κουτιου ολοκαινουργια, ξερετε ειχε την μυρωδια του πλαστικου και ολα αυτα ,σπιτι μου . Για να σου δειξω τι ταλαιπωρια ειχα τραβηξει εγω και ποσες αλλαγες εγιναν ακου αυτο η οθονη με το προβλημα ηταν η 107β3 και σε καθε αλλαγη ερχοταν το επομενο μοντελο τωρα εχω το 107ρ5 χαχαχ

σορρυ για το εκτος αλλα αυτο το συγκεκριμενο της philips δεν ειναι κορυφαιο?? απιστευτη ποιοτητα εικονας.το δουλευω εδω και κανα 3μηνο και εχω παθει πλακα

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου οθόνη ώς τώρα καλά είναι. Πρέπει να κλείνει χρόνο όπου να ναι. Εγώ βέβαια έχω την F900P και όχι την B. Με έχουν βολέψει απίστευτα τα 4 USB και το BNC ενώ είναι η πιο ξεκούραστη CRT που έχω δουλέψει. Η μαγνητική θωράκιση δε μπορεί να είναι τόσο χαλια όταν δεν επηρεάζεται η εικόνα ακόμα κι αν μιλάς με το κινητό πάνω στην οθόνη.

Κάποια παράπονα από την γεωμετρία δεν υπάρχουν πλέον αφού ως γνωστόν ο Flatron στρώνει όσο δουλεύει ενώ είναι λογικές κάποιες "φαινομενικές" παραμορφώσεις στις άκρες του ορατού πλαισίου ώσπου να συνηθίσει το μάτι τον πραγματικό επίπεδο σωλήνα.

Τι να πώ? Ο Γιάννης ξεπέρασε κάθε όριο γκαντεμιάς και ταλαιπωρίας με τους μπακάληδες της Alman.... Εγώ φοβάμαι και για την Acer. Η Αlman έχει πάρει το service της Acer στην Ελλάδα και αν μου πάθει κάτι ο 1511LMI λέω να πεταχτώ έως την Ιταλία να το φτιάξω παρά να το πάρουν αυτοί οι καραγκιόζηδες....

Link to comment
Share on other sites

γιαννη μηπως υπαρχει προβλημα τασης στο δυκτιο της περιοχης σου?? για μετρα με κανα πολυμετρο τις μπριζες σου...να περιμενεις να δεις 215+-5 και 49-50 hertz

Μα η 15άρα AOC που είχε δούλευε άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Nazzz Δεν θα το ελεγα απιστευτο γενικα σε crt εχω δει και καλυτερα πραγματα αλλα απο οσες 17'' εχω δει εχει την καλυτερη αν και λιγο δυστροπη στις απαιτησεις μου , μου αρεσει τρελα η αναλυση 1200*900 και χρειαζεται να βαλω λιγο παραπανω refresh rate απο το κανονικο για να μου αρεσει 85@100 και να μην εχω flickering . Εγω εχω ερωτευθει προσωπικα την samsung 959 19'' η καλυτερη εικονα που εχω δει εγω ποτε σε Monitor για pc αλλα δυστυχως ηταν τσουλα και πηγε με ενα φιλο που εχει λεφτα (λολ)

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο ρε Γιαννη!

Με οποια αντιπροσωπεια και να μπλεξεις δεν θα εχεις καλα ξεμπερδεματα....

Ειδικα η οθονη ειναι πολυ σπαστικο να σου βγει χαλια!!

Καθε μερα την κοιτας και βλεπεις την μλκ που εκανες και την πηρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Nazzz Δεν θα το ελεγα απιστευτο γενικα σε crt εχω δει και καλυτερα πραγματα αλλα απο οσες 17'' εχω δει εχει την καλυτερη αν και λιγο δυστροπη στις απαιτησεις μου , μου αρεσει τρελα η αναλυση 1200*900 και χρειαζεται να βαλω λιγο παραπανω refresh rate απο το κανονικο για να μου αρεσει 85@100 και να μην εχω flickering

Τεφρα εχεις flickering στα 85???

Παρατηρω οτι υπαρχει ελαφρια καλυτερη εικονα στα 100 αλλα δεν καταλαβαινω διαφορα με τα 85 στο 90% των περιτπωσεων...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει αναλυση 1200*900 ? λολ ειναι μια αναλυση που βαζει ο Omega στους moded catalyst που εχω κολησει με αυτους επειδη οι official δεν την περιεχουν . Τωρα η διαφορα μπορει να ειναι ελαχιστη αλλα ειμαι γνωστος ως ψειρας σε μερικα πραγματα παντα θελω το τελειο .

Link to comment
Share on other sites

Αν σας πω ότι πήρα το UPS ακριβώς για αυτό το λόγο? Μήπως υπήρχε πρόβλημα με το ρεύμα? Το UPS γενικά μου λέει ότι η τάση της περιοχής μου παίζει στην χειρότεροι περίπτωση από 212-228V. Αυτή τη στιγμή έχω 221. Αλλά ακόμα και πάνω στο UPS το κάνει αυτό. Αλλά στο κάτω διαμέρισμα (διώροφο) που παίρνει ουσιαστικά ρεύμα από την ίδια παροχή δεν είχε το τρέμουλο η οθόνη. Κάτι άλλο την επηρεάζει. Και μάλιστα μόνο αυτήν. Και πιθανόν αυτό το κάτι είναι εκτός σπιτιού. Διότι κατεβάζοντας τον γενικό κάποια στιγμή που έτρεμε και αφήνοντάς την πάνω στο UPS η οθόνη δεν σταθεροποιήθηκε. Όπως ανέφερε και ποιο πάνω ο Jimmys η AOC στα 60Hz ήταν ποιο ξεκούραστη σε πολλές περιπτώσεις από την LG στα 85Hz και βεβαίως ούτε moiré είχα δει ούτε τρέμουλο.

Πλησίασα στο πλαίσιο των πειραμάτων 15'' TV, αυτή που έχω τώρα και γράφω αυτό το post στην LG και κατάφερα να ... αναπαραγάγω το πρόβλημα. Ανοίγοντας την TV η οθόνη σε λίγα δευτερόλεπτα άρχιζε να τρέμει ενώ κλείνοντας την TV σε λίγα δευτερόλεπτα πάλι σταματούσε. Ο Δημήτρης έχει περικυκλώσει την δικιά του LG με ένα κάρο συσκευές, αλλά η οθόνη είναι άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.