Jump to content



Στα 640Χ400 στην TV αναγκαστικά λόγο ALMAN....


yanni

Recommended Posts

δεν φωναζεις κανα ηλεκτρολογο να τσεκαρει τις εγκαταστασεις και να δει για διαρροη τασης .

Δεν θα είχες άδικο αν έχοντας την οθόνη πάνω στο UPS ( και το UPS βγαλμένο από την πρίζα ) παρατηρούσα την οθόνη να σταθεροποιήτο. Δυστυχώς δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Και σε τελική το ρεύμα που πάει στην οθόνη περνάει πρώτα από πολύμπριζο ασφαλείας της APC και στην συνέχεια από το on line UPS της Mustek. Ε τι στο καλό δεν θα παραπονιόταν κάποιο από τα δύο αν υπήρχε διαρροή τάσης?

Link to comment
Share on other sites

Έγω με αντίστοιχο πρόβλημα που είχα με philips οθόνη βγάλανε τρελό και μένα και την philips στην Ολανδία . Αιτία είχα την philips 107p2 και μου έτρεμε όπως και σένα. Είχα και ένα παλαιότερο μοντέλο της philips σε άλλο pc στο ίδιο δωμάτιο που δεν είχε κανένα πρόβλημα . Μίλησα με philips μου είπε ότι ήταν προβληματικό το μοντέλο και μου είπε για αλλαγή με το μοντέλο 107p4 .Όταν πήρα τηλέφωνο την alman την έβγαλε τρελή την philips με του τύπου δεν ισχύει. Το απέτησα την πήρα και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά και μένα το ίδιο μου έλεγαν για το ρεύμα,αν έχω κινητο κ.λ.π. Είχα καταντήσει να μην έχω κινητό, ασύρματο, ούτε καν ηχεία για χάρη της alman

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ λέμε την δοκίμασα με κατεβασμένο το διακόπτη από τον πίνακα για το δωμάτιό μου και μπαλαντέζα από άλλο δωμάτιο για τροφοδοσία. Μόνο το κουτί του υπολογιστή ήταν σχετικά κοντά και είχα βγάλει και 2 PCI από μέσα. Keyboard και mouse only!!!

Πάντως αύριο πάω να την πάρω εγώ. Και θα την δοκιμάζω επί μία ώρα. Δεν ξέρω αν εκεί θα τρέμει η οθόνη, αλλά ελπίζω να έχουν καλές δικαιολογίες για την χάλια γεωμετρία και το moire που θα δω στα σίγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν….

Από εχτές το πρωί έχω την …. ¨νέα¨ F900B. Φαίνεται ότι πρέπει να πας από εκεί για να σου τύχει σχετικά καλό κομμάτι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χοροπηδάω και από την χαρά μου.

Από ότι βλέπω η μαγνητική θωράκιση των LG δεν είναι και ότι καλύτερο. Και αυτή έχει κάποιο τρέμουλο, αλλά όχι όπως οι άλλες. Είναι αρκετά καλύτερη. Στις άλλες στα 100Hz η οθόνη έχανε το focus. Εδώ είναι σταθερή και διαυγής. Πάλι καλά.

Και σε αυτήν υπάρχει moiré. Επίσης όχι στον βαθμό των άλλων. Αλλά υπάρχει. Μπορεί να μην δέχτηκαν να τρέξουμε το PassMark Monitor Test που χρησιμοποιώ εγώ διότι το laptop που την δοκιμάσαμε ήταν…. ενός πελάτη, αλλά και ένα πρόγραμμα της Nokia που δοκιμάσαμε τελικά το έδειξε, αν και σε μικρότερο βαθμό.

Η γεωμετρία μία από τα ίδια. Όχι η καλύτερη δυνατή. Ένα παράθυρο π.χ. είναι ποιο στενό στο κέντρο από ότι στα πλάγια της οθόνης ( ίδιο μέγεθος σε pixels εννοείται )

Αυτό στο οποίο διαφέρει αυτή η οθόνη από τις προηγούμενες είναι ότι σε όλες τις προηγούμενες 900Β όταν έβαζες max refresh rate η εικόνα ήταν ποιο θαμπή. Κάτι σαν Blur. Αντίθετα σε αυτήν εδώ η εικόνα είναι άριστη με μια επιφύλαξη στις γωνίες.

Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση ήταν 2 πράγματα. Όταν ξεκίναγε η συζήτηση μιλάγαμε για το πόσο μεγάλος κατασκευαστής είναι η LG. Μάλιστα έμαθα ότι έχει κάνει και συμφωνία με την Philips και ουσιαστικά οι TFT της LG φοράνε panels της Philips. Μετά βέβαια την απόδειξη ύπαρξης moiré και της όχι και τόσο καλής γεωμετρίας αρχίσαμε να μιλάμε για τις ανοχές που ορίζει ο κάθε κατασκευαστής στα προϊόντα του……..

Όταν πάλι τους ρώτησα πως είναι δυνατόν να αφήσεις κάποιον να περιμένει αλλαγή οθόνης 5 μήνες απάντηση σαφή δεν πήρα. Λίγο πολύ κατάλαβα ότι με την Alman δεν βρίσκεις άκρη μιας και αυτοί έχουν το service και μόνο. Δεν τους ενδιαφέρει να πάρουν πρωτοβουλίες να βοηθήσουν κάποιον που βλέπουν ότι έχει μείνει μετέωρος διότι πολύ απλά προφανώς δεν πληρώνονται από LG/Philips κ.τ.λ για αυτή τη δουλειά. Το καλύτερο σε αυτή τη περίπτωση είναι να μιλάς κατευθείαν με τις αντιπροσωπίες και να βάζεις τις φωνές. Οι ίδιοι δεν θα βοηθήσουν. Έχουν το service και μόνο το service. Τελεία και παύλα.

Υ.Γ. Πόσο στοίχημα ότι αν δεν είχα πάει από εκεί η οθόνη που θα έπαιρνα θα είχε τα ίδια χάλια με τις άλλες? Αυτή τουλάχιστον είναι σαφώς καλύτερη από τις άλλες. Απλά όχι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και αυτή μεταχειρισμένη είναι. Αλλά σε σχέση με τις άλλες συμπεριφέρεται ως καινούρια.....

Sak. Όταν οι 17'' πέσουν στα 300€ μπορεί και να βουτήξω μία ( ζήσε Μάι μου να φας τριφύλλι.... )

Βασικά με την γκαντεμιά που έχω με τις οθόνες, κάθε εβδομάδα θα καίγεται και ένα pixel οπότε άσε καλύτερα να την χαρώ λίγο αυτήν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

βρισκεις με 300+φπα :003:

ουτε και καιγονται τοσο ευκολα, ουτε και τραγικο ειναι να καει κανενα.

αντιθετα, αυτα που διαβαζω στις ιστοριες σου με τις crt ειναι αρχαια τραγωδια.

βουρ για tft :003:

Link to comment
Share on other sites

βρισκεις με 300+φπα :003:

H πι φθηνή επώνυμη αυτή τη στιγμή είναι νομίζω η Phillips η οποία έχει περίπου €330 με τη φάπα. Αλλά με 25ms απόκριση pixel κλπ. Καλή οθόνη σε TFT τουλάχιστον €380 που έχει η LG 1715 που και πάλι δεν είναι κορυφαία.

Και άμα σκεφτείς οτι ο john έδωσε €185, δηλαδή διαφορά περίπου €200, ε, δεν είναι και τόσο συμφέρουσα η TFT.

H ΤFT αξίζει (αν και για μένα δεν αξίζει καθόλου) μόνο για κάποιον που τώρα παίρνει PC ή έχει ξεμείνει με καμμιά 15άρα από την εποχή του Νώε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου μιλαμε για φτηνες, δεν θα ειναι και κορυφαιες.

Αλλα εχει παραγινει θεμα με τα ms. Tα 25 (αν ειναι πραγματικα) μια χαρα ειναι. Εδω εγω που εχω 2 χρονια μια 17αρα με 40, και δε χαλιεμαι να την αλλαξω.

Τωρα η Philips ποτε δεν ειχε καλη παραδοση στις TFT.

Αντιθετα υπαρχουν καποια μοντελα Acer μεχρι και με 14ms που αξιζουν πολυ ως φτηνη προταση. (αν και ισως αξιζει το κατι παραπανω η LG λογω εγγυσης 0 pixel)

και επειδη

1ον ο john δεν νομιζω οτι ειναι στις κατηγοριες γραφιστας ή πορωμενος FPS για να μην βολευτει με μια οποιαδηποτε TFT

και 2ον για τα λεφτα σωστα, εχει δωσει 185 και τοσους μηνες δεν ειχε οθονη και οσους ειχε εβγαζε τα ματια του.

χωρια τα τηλεφωνα, τα μπλεξιματα και κυριως η ψυχολογικη ταλαιπωρια...

θα ελεγα οτι δεν επιασαν και πολυ τοπο :003:

αξιζει το κατι παραπανω και να ξεμπλεξεις μια και καλη.

αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες, οι CRT πλεον ειναι ασυμφορη αγορα.

πολλα ηλεκτρονικα και χαμηλες τιμες εγγυουνται χαλια ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εγώ νομίζω ότι το έχουμε παραξυλώσει σε ένα βαθμό με τις TFT από την άποψη ότι στο τέλος συνηθίζεις.

Όσο για τις CRT έχουν γίνει δυστυχώς λαχείο.

Παρόλα αυτά οι φτηνές πλέον CRT επιδρούν και στην ψυχολογία σε τέτοιο βαθμό που τα λεφτά που δίναμε πριν 3 χρόνια για 17'' CRTs πλέον μας φαίνονται πολλά για 17'' TFTs.

Υ.Γ. Αν ήμουν γραφίστας τότε είναι που θα έφευγε από το παράθυρο η LG.

Link to comment
Share on other sites

.

Αυτό που λες θα ίσχυε αν όλες οι CRT ήταν σαν του john και όλοι είχαν τη γκαντεμιά του. Αφού του έστελναν ελλατωματικά κομμάτια CRT θα του έστελναν ελλατωματικά κομμάτια TFT. Ταλαιπωρήθηκε επειδή είναι ζώα στην ALMAN.

Εγω γιατί δεν το μετάνιωσα που πήρα 19" CRT και μάλιστα LG?

Έδωσα €310 πήρα 19άρα οθόνη ('ντάξει 18,1" ορατό πλαίσιο) με 4 USB ports και κονέκτορες BNC.

Η Οθόνη κοντεύει χρόνο. Πριν τόσους μήνες πόσο έκανε μια 18άρα TFT που εκ των πραγμάτων δεν είχε USB hub και BNC???

'Η και τώρα κιόλας, πόσο κάνει μια 18" TFT χωρίς BNC και USB? Που σημειωτέον, μόνο LG αξίζει κατ'εμέ λόγω 0 pixel. Τελική τιμή από e-shop που είναι το πιο φθηνό : €491,64.

Πριν κάνα χρόνο έκανε τουλάχιστον €100 περισσότερα. Α! Συν το οτι δεν έχει USB και BNC....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές έχουν διαφοροποιηθεί τόσο που αν δόσεις 500 – 600 € για οθόνη νομίζεις ότι σε κλέβουν. Προσωπικά πιστεύω ότι αν αναζητάς οικονομική λύση παίρνεις μια πολύ καλή 19άρα CRT με 300 € ή διαφορετικά τα σκας μια και καλή και παίρνεις με 600 + € μια 17/19άρα TFT…

Γιάννη κάλιο αργά παρά ποτέ. Εύχομαι να σου βγει καλή αυτή και χτυπάς και μια TFT πιο μετά …

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.