Jump to content


Μy homemede phase change....!


GoriLLakos1442169075

Recommended Posts

Λοιπον....εχουμε κ λεμε....αφου παρελαβα ολα τα υλικα πριν μια βδομαδα περιπου....αρχισα την δουλεια...αλλα μιας κ νεος κ σε τετοιου ειδους ψυξη κ στον εγκεφαλο εκανα κ εγω την χαζομαρα μου...!Πηγα να βαλω το sight glass χωρις να το ξεβιδωσω κ το ελιωσα.....!Περιμενω τωρα για αλλο για να το συνεχισω....!

Το σχεδιο στο οποιο θα κινηθω ειναι αυτο με καποιες μικροαλλαγες.....σας το παραθετω.....

attachment.php?s=&postid=121932

Αεριο θα χρησιμοποιησω το r507 κ μεσα στην ερχομενη εβδομαδα θα ειναι σε λειτουργεια με το νεο evaporator του Μιχαλη να ψυχει τον fx.....η συνεχεια με φωτογραφιες(εαν βρω καμια ψηφιακη....:089: )...αυτα για τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Killer....Αχ θελω και γω να φτιαξω ενα... Αλλα direct die με τον ταπεινο 2400+ που δεν ειναι και πολυ καλο κομματι....δεν λεει....

Πικραααααα

Καλη τυχη man... Περιμενουμε εναγωνιως αποτελεσματα. Πως μονωσες cpu, mobo και τα συναφη? Αμα θες βρισκομαστε μια μερα να τραβηξω εγω φωτος:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον εδω το μοτερ που εκτελει χρεη αντλιας κενου(απο παλιο prommie).....

Piknotis_ekkinisis+side.JPG

Ο πυκνωτης εκκινησης(ο δευτερος που λεγαμε)....τελικα εβαλα πανω ενα μαρκουτσακι 3σε1 -solid state relay overload stast capasitor combination- κ συνδεσα τα καλλωδια κατευθειαν πανω στο μοτερ.....

Piknotis_ekkinisis.JPG

ολο το συστημα:o

Phase+machine.JPG

Air photo:p

Air_photo.JPG

Side photo το μισο μερος του phase....

Side_photo.JPG

Κ το παγωμενο evaporator του Μr.11!!!

Evaporator_ice.JPG

Παρ'ολα αυτα.....2μερες εκανα leak tast κ ευτυχως οι πιεσεις εμειναν ιδιες....αρα no leak.!

Μετα απο 2 μερες που ειχα πανω τα μανομετρα πηγα να τα βγαλω,κ της υψηλης κολλησε το βαλβιδακι κατω κ αδειασε ολο:(:mad: ...πηγα να το κλισω με βαλβιδα με αποτελεσμα να παγωσει ολη η παλαμη μου κ να τρεχω στην βρυση να ξεπαγωσει...ευτυχως δεν επαθα τιποτα σοβαρο....λιγο κοκκινο ειναι ακομα κ τσουζει ελαχιστα....!

Ερωτηση:το βαλβιδακι εμεινε κατω επειδη τα ειχα πανω τα λαστιχα 2 μερες κ δεχτηκε μεγαλη πιεση με αποτελεσμα να κολλησει η επειδη το εβγαλα κατευθεια κ ειχε παγωσει λετε?

Τωρα εχω πανω τα μονομετρα κ φοβαμια να βγαλω της υψηλης μη κ κολλησει παλι κ βγει ολο το φρεον παλι οξω....!

Το r507 ψιλοτελειωσε κ πηγα κ γεμισα την μπουκαλα με R404a που κανει πληρη αναμιξη με το 507...αρα εχω ενα μιγματακι....

Για θερμοκρασιες περιμενω τα θερμομετρακια του unseen ...!

Παρατηρηση...:Ψυχω το condenser με ενα ανεμηστηρα χωρου οπως ειδατε κ σε μια φωτο....οταν η υψηλη ειναι 200psi χωρις καθολου ανεμιστηρα,με το που βαζω ανεμιστηρα κατεβαινει στα 140(πολυ καλο αυτο) αρα με τους 3 delta που θα βαλω θα κατεβει κ αλλο κ θα πρεπει να ρυθμισω να ειναι στα 200psi με φορτιο για να ειμαι οκ...!ετσι δεν ειναι??

Το μανομετρο της χαμηλης Χρησταρα χαλασε,μια φορα ανοιξα το συστημα κ γυρισε η βελονα 360μοιρες κ τα επεξε...τσπ...το αλλαξα με 5ευρω...

Παρατηρηση 2:Μαλλον πρεπει να αφαιρεσω λιγο φρεον επειδη εχει παγωσει κ η επιστροφη κ ολο το κατω μερος του κομπρεσσορα ειναι ψυχρο ενω σε διαμετρο 4cm απο την επιστροφη εχει πιασει παγο κ στο sight glass δεν βλεπω καθολου φρεον να κινειται....σωστα??:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.