Jump to content


Επιλέγοντας Firmware για το NEC 3500A


maglaras

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Και συνεχίζουμε με μερικά νέα firmware που μόλις κυκλοφόρησαν.

Δισκάκια όπως πάντα τα φτηνά ΤΥ +R.

Πρόγραμμα εγγραφής το Nero 6.6.0.1

2.18 Quikee Beta4 release3 (bitsetting support for SL DVD+R and DVD+RW, RPC1 & Riplock Removed)

Το "Riplock Removed" δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω γιατί όσα δισκάκια και να δοκίμασα επέμενε να τα διαβάζει με 2χ.

Επίσης έχει μερικές ακόμα αλλαγές που δίνουν την δυνατότητα για εγγραφές μέχρι και 12χ στα ΤΥ (τόσο τα +R όσο και τα –R).

Επέλεξα σαν ταχύτητα εγγραφής 12χ μέχρι την μέση όλα ήταν μια χαρά και η εγγραφή προχωρούσε κανονικά όταν όπως έπρεπε να γίνει η αλλαγή από 10χ σε 12χ κάπου μουλάρωσε και έπεσε στην 4χ και συνέχισε έτσι μέχρι το τέλος. Τελικός χρόνος εγγραφής 11 μίση λεπτά και κάτι, όσο για την ποιότητα δεν είναι και ότι καλύτερο.

post-100-1442173843,2412_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε με το ίδιο firmware, αλλά αλλάζουμε πρόγραμμα εγγραφής με το CloneDVD2 (2.4.3.3).

Ταχύτητα εγγραφής επιλέγουμε πάλι την 12χ και με χαρά διαπιστώνω ότι ναι πράγματι γράφει σε 12χ μιας και ο συνολικός χρόνος εγγραφής ήταν μόλις 7:11.

Δυστυχώς το τεστ πιοτιά εγγραφής με το KProbe έδειξε μια ανωμαλία στην μέση του δίσκου (στο σημείο που γίνετε η αλλαγή από 10χ σε 12χ).

Όμως το δισκάκι δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα και διαβάζετε στο PC αλλά και στην DVD Player του σαλονιού.

post-100-1442173845,0344_thumb.jpg

post-100-1442173845,17_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το error count στο παραπανω scan βγαζει ματια :p Βεβαια εχε υποψιν οτι τα αποτελεσματα σαρωσης με dvd rom drive δεν μπορουν να αξιολογηθουν με τροπο αναλογο αυτων που γινονται με dvd recorder drives.

maglaras thanx για τη δημοσιευση των αποτελεσματων. Αν δε σου ειναι δυσκολο, χρησιμο θα ηταν για τους κατοχους του συγκεκριμενου οδηγου και λοιπους ενδιαφερομενους να δουν πως συμπεριφερεται και με αλλα media. Παροτι η σαρωση γινεται με dvd rom drive η συγκριση μεταξυ των διαφορων εγγραφων με το ιδιο οδηγο σαρωσης μπορει να οδηγησει σε ασφαλη, λογικα συμπερασματα.

Εν τω μεταξυ, αποτελεσματα σαρωσεων μπορει κανεις να δει και εδω:

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=115690&page=2&pp=25

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω στην διάθεση μου μόνο δισκάκια της ΤΥ (κολλημένος με αυτά :D).

Όσο για την σύγκριση προσπαθώ να κρατάω τις συνθήκες εγγραφής κοινές, έτσι ώστε να είναι άμεσα συγκρίσιμα μεταξύ τους.

Εάν κανείς σας είναι διατεθειμένος να μου δωρίσει κάνα LiteOn DVD-R είναι καλοδεχούμενο (για να έχουμε πιο αξιόπιστα αποτελέσματα όχι τίποτε άλλο :D:D:D)

Link to comment
Share on other sites

Liggy & Dee Release Candidate 1, based on Liggys Bitsetting NEC ND-3500AG 2.18 firmware with riplock removed and RPC1

Κάνει σχεδόν τα πάντα και υπόσχεται πολλά. Η πρώτη σάρωση είναι με NERO και η δεφτέρι με CLONEDVD2 ταχυτητα εγγραφης 8χ δισκακια ΤΥ DVD+R, επίσης υπόσχεται 12χ εγγραφή με τα ΤΥ DVD-R 4x. Και τέλος το RipLock Removed σε όλο του το μεγαλείο :D

post-100-1442173847,1178_thumb.png

post-100-1442173848,2712_thumb.png

post-100-1442173850,1037_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Quikee V2 Milestone Rel. RC1

Βασισμένο στο 2.28 της IODATA (που βγάζει rebaged NEC)

Υπόσχεται μεγαλύτερες ταχύτητες σε πολλά δισκάκια (φυσικά 12χ στα +R και –R της TY)

Οι δοκιμές έγιναν με τα 4χ +R της TY σε ταχύτητα 12χ

Αυτήν την φορά το NERO κατάφερε να γράψει σε 12χ και έδωσε καλύτερο γράφημα από ότι το CLONEDVD2 και μάλιστα μέσα στο επιτρεπτά όρια (θέλει ακόμα αρκετή βελτίωση στον τομέα της ποιότητας). Ο συνολικός χρόνος εγγραφής ήταν 7:33 και 7:10 για το NERO και το CLONEDVD2 αντίστοιχα. Στο NERO η εγγραφή ξεκίνησε από 6χ και ανέβηκε σταδιακά μέχρι και 12χ στο 67% όμως έπεσε στο 8χ και στο 73% ανέβηκε σε 10χ.

post-100-1442173851,5731_thumb.png

post-100-1442173853,5595_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος πάλι με το ίδιο firmware του Quikee και τα ίδια δισκάκια μια εγγραφή σε 8χ με NERO και πάρα πολύ καλά αποτελέσματα (εφάμιλλα και ίσως καλύτερα του θρυλικού 2.17)

post-100-1442173855,1723_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

για ταχυτητα 8x στα ΤΥ 4x αλλα και καλυτερη ποιοτητα

(αλλα επισης και για ταχυτητα 16x στα TY 8x)

βαζουμε το 2.28_QV2MR_Extreme

εδω http://freeweb.siol.net/tvajng/Quikee_FW.html οπως ποσταριστηκε :003: και στο αλλο thread

σωστο ή λαθος? :003:

προτεινει κανεις τιποτα αλλο?

Ηemi τι λες εσυ?

YΓ για ταχυτητα 12x στα ΤΥ 4x θα χρειαστει το RC1 απο το λινκ του Hemi παραπανω

Αλλα για να την αφαιρεσει τη 12x απο τις τελικες εκδοσεις και να αφησει μονο την 8x, λογικα κατι παραπανω θα ξερει ο δημιουργος του ;)

.

Link to comment
Share on other sites

Ηemi τι λες εσυ?
τωρα τελευταια εχει χαθει λιγο η μπαλλα και δυσκολευομαι και εγω να ακολουθησω δεδομενου οτι δεν εχω το 3500. Θα χρησιμοποιουσα μαλλον το LD_V1 το οποιο μπορει και γραφει 16χ ποιοτικα σε Τ02

περισσοτερες πληροφοριες εδω

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=116306&page=1&pp=25

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν αλλαξε η τελικη εκδοση και δεν το προσεξα,

το FW αυτο απορριπτεται με τη μια :003: καθως τα 4x TY τα γραφει μονο 4x , και τα rev0 αλλα ακομα και τα rev1 !!!

δεν ξερω ποσο καλυτερο απο του Quikee (ή ακομα και απο τα original) ειναι συγκεκριμενα στην ποιοτητα στα 8x-->12x (T02)

αλλα τετοια ζητημα ειναι να γραψω 5-10 ,

ενω 4x-->8x θα γραφω σε εκανατονταδες :003:

Link to comment
Share on other sites

τα Τ02 τα γραφει 16χ απο οσο γνωριζω και οχι 12χ (βεβαια οχι παντα) το οποιο πιθανοτατα ενδιαφερει αυτους που χρησιμοποιουν τα συγκεκριμενα media.

Για τους λατρεις των Τ01 της Disk Impex υποθετω οτι υπαρχουν αλλες εκδοσεις που τα γραφουν 8χ, η συγκεκριμενη εχω την εντυπωση οτι τα γραφει 6χ και οχι 4χ αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρος.

O καθενας κρινει με τα δικα του κριτηρια, decisions decisions :p

Link to comment
Share on other sites

σορρυ , δικο μου τυπογραφικο, 16x ηθελα να γραψω και οχι 12

οπως εχει αναφερθει και σε αλλα thread (εχω χασει το μπουσουλα εδω :003: )

σε 16x τα γραφουν ολα τα FW , ακομα και το 2.16

η ποιοτητα δεν ξερω αν και ποσο διαφερει.

Σαφως και ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια, γι΄αυτο και εγω ρωταγα κυριως για τα 4x rev0

Aν και μολις τωρα ειδα οτι στην ομαδικη αγορα, τα mat coated 4x στην ουσια ειναι Τ02 και με τιμη μπομπα!

για να δουμε μαλλον θα αλλαξουμε favorites .... :003:

Link to comment
Share on other sites

Aν και μολις τωρα ειδα οτι στην ομαδικη αγορα, τα mat coated 4x στην ουσια ειναι Τ02 και με τιμη μπομπα!
Ναι το ειδα και εγω, ισως λαθος ? Αν οχι, μαλλον θα πρεπει να τους επισκευτουμε ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας δωσω κι εγω τον οβολο μου στο thread :003:

η αξιολογηση ομως απο εσας.

Κprobe v1.1.12

drive: DVD-ROM LiteOn 167T (αυτο που λενε οτι δεν ειναι τοσο καλο για αξιολογηση λαθων, τουλαχιστον οχι οσο το 166 ... )

recorder βεβαια το 3500, με FW το 2.28_QV2MR_Extreme (Quikee v2 Milestone Release, Extreme speeds, 2.28 bitsetting)

1η φωτο: +R ΤΥ "φτηνο" 4x rev0 (T01-00) , γραμμενο σε 8x

2η φωτο: +R ΤΥ "ματ" 4x (T02-00) , γραμμενο σε 12x

3η φωτο: +R ΤΥ "ματ" 4x (T02-00) , γραμμενο σε 16x

τι μας λενε τα αποτελεσματα?

ΥΓ

οι εγγραφες δεν εγιναν στο δικο μου συστημα, αλλα σε ενα αλλο παλιο και ολιγον προβληματικο.

EDIT: μαλλον χρησιμοποιησα αρχαιο Kprobe, ε? :033:

εβαλα και το 2.4.2 αλλα δεν ξερω να το δουλευω

εβαλα max ταχυτητα (13χ επιασε το 167Τ με το πειραγμενο FW) και μου εβγαλε πολλα λαθη. Αλλα και τη σουμα που δειχνει ο maglaras πανω απο τα λαθη, δεν μπορω να τη δω.

Ας μου πει καποιος τι ακριβως να κανω :003:

.

post-11-1442173913,9496_thumb.jpg

post-11-1442173914,1482_thumb.jpg

post-11-1442173914,8523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, comments:

1. Χρησιμοποιησε τη νεα εκδοση, δεν εχει τιποτα το περιεργο η δυσκολο, ασε τα ολα στο default και σκαναρε με ταχυτητα 4χ οχι μεγαλυτερη

2. Χρησιμοποιησε dvd recorder και οχι το 167

3. Κανε ποστ τις νεες σαρωσεις :)

Link to comment
Share on other sites

lol - αυτα που εχω στην υπογραφη μου αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι οι καλυτερες επιλογες :)

Αν επαιρνα κατι τωρα, θα επαιρνα 3520, 716 ή BenQ

thx...για το 716 πηγαινα βασικα αλλα θα παρω μαλλον κατι πιο οικονομικο...τοσο καιρο ενα liteon 811 με εβγαλες ασπροπροσωπο ,οποτε θα δοκιμασω την τυχη μου με το 1653s ...κανενα σχολιο...thx και σορρυ για το οφ τοπικ :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.