Jump to content



Επιλέγοντας Firmware για το NEC 3500A


maglaras

Recommended Posts

LOL Hemi, ειπαμε να ασχοληθουμε λιγο με τα DVD αλλα οχι και να παρω LiteOn recorder μονο και μονο για να τρεχω το Kprobe.

Aν αξιζει τιποτα το scan με 4χ απο το 167Τ, τοτε εδω ειναι το ΤΥ ματ 4χ γραμμενο στα 16χ

σκαναρισμενο στα 13χ μου εβγαλε τεραστια ΡΙ απο τη μεση και μετα,

και λιγα ΡΙF (στο 20 περιπου) στο τελος. Λεει τιποτα αυτο για την αξιοπιστια των δεδομενων μου?

Δηλ αν θελω να τα αντιγραψω, μηπως αλλοιωθουν σε τετοιες ταχυτητες και να βαζω μικροτερες?

post-11-1442173916,1485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
LOL Hemi, ειπαμε να ασχοληθουμε λιγο με τα DVD αλλα οχι και να παρω LiteOn recorder μονο και μονο για να τρεχω το Kprobe.
LOL οκ :) αλλα δεν εχεις καποιο rebadged litie ή κανψ λαθος? anyway ..

Απλα τα scans απο dvd-roms δεν μπορουν να συγκριθουν με τα αντιστοιχα απο recorders, μπορουν ομως να χρησιμοποιηθουν για να βγουν καποια συμπερασματα οσον αφορα στην ποιοτητα εγγραφης των προς εξεταση μεσων, παντα ομως σε συναρτηση με το συγκεκριμενο dvd-rom και με το συγκεκριμενο fw. Θα μπορεις να συγκρινεις τα αποτελεσματα μονο με σαρωσεις απο το ιδιο dvd-rom και με το ιδιο fw.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση το αποτελεσμα ειναι μια χαρα, εχω δει λιγο καλυτερα, εχω δει και πολυ πολυ χειροτερα ;)

Σε μεγαλυτερη ταχυτητα αναγνωσης ειναι λογικο τα λαθη να αυξανονται. Αν συνοδευσεις το scan με μια καμπυλη αναγνωσης με το NCDS θα βγαλεις συμπερασματα αν ειναι ολα οκ. Αν θες να εχεις αποτελεσματα σε μεγ ταχυτητα το οποιο ειναι λογικο αφου με αυτα τα δεδομενα/ταχυτητες παιζεις καθημερινα, θα πρεπει τη σαρωση να την ακολουθει καμπυλη αναγνωσης. Αλλοιωση των δεδομενων δεν υπαρχει, η θα διαβαστουν η οχι (σφαλμα αναγνωσης) σε περιπτωση που ο μηχανισμος διορθωσης λαθων αποτυχει. Και αυτο παντα στο συγκεκριμενο drive.

Link to comment
Share on other sites

α, οκ τοτε, με το Νero CD DVD speed ολα οκ , το διαβαζε καλα και σε 13χ (αν θυμασαι το thread που ειχα κανει για το 167Τ)

οποτε το αφηνω εκει :003:

ΥΓ. οχι με κατι/καποιον αλλον το μπερδευεις. CD-RW Sony/LiteOn ειχα, και DVD-RW Τeac/Pionner :033:

Link to comment
Share on other sites

2.18 ποιο ομως? το οriginal ?

αν θες να μεινεις σε οiginal, απλα βαζεις καθε φορα το τελευταιο

απο την αλλη, τα "πειραγμενα" σου δινουν καποιες διαφοροποιημενες δυνατοτητες σε συγκεκριμενα δισκακια.

οποτε εξαρταται απο τα δισκακια που χρησιμοποιεις. Κοιτας τι δυνατοτητες σου δινει για αυτα το καθε "πειραγμενο" FW και βαζεις αυτο που σε βολευει

πχ, εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα ΤΥ +R

πριν επαιρνα τα 4x (Τ01) που ηταν rev0. Εκει με βολευαν τα FW του Quikee, που εφαρμοζαν στρατηγικη TY 8x , σε ολα τα ΤΥ 4x

τωρα παιρνω τα ματ 4x (T02) εκει νομιζω ολα σου δινουν 16x,

αλλα και παλι αυτο του Quikee νομιζω βολευει καλυτερα, εχει πιο αποδοτικη στρατηγικη.

Οποτε, δες τι δισκους χρησιμοποιεις, και αποφασισε,

κι αν δεν ξερεις τι να αποφασισεις, πες μας τα δισκακια εδω, να σε βοηθησει ο Ηemispasm και οποιος αλλος μπορει :003:

ΥΓ η Reliability που λες, οπως εχει γραφτει πολλες φορες στο φορουμ, εξαρταται πρωτα απο τα δισκακια και μετα απο το FW ;)

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.