Jump to content


Guide: Psu window mod


soler1442169065

Recommended Posts

Λοιπον....

Ο οδηγος αυτος...θα μας βοηθησει στην υλοποιηση ενως ευκολου και πολυ ομορφου mod...το οποιο θα δωσει αλλη οψη στο τροφοδοτικο μας...

Αρχικα ας δουμε τι θα χρειαστουμε...

1. Ενα κοματι plexy glass το οποιο βρισκουμε στο πρακτικερ αλλα και σε ολα τα μαγαζια με επιγραφες κλπ..

2. το γνωστο και μη εξαιρεταιο...DREMEL...

3. Ενα πιστολακι θερμοκολας

4. το τροφοδοτικο φυσικα :077:

picture008.jpg

700458.jpg

Ας ξεκινησουμε...

Καταρχας πρεπει με ενα μαρκαδορο να φτιαξουμε το σχημα το οποιο θα κοψουμε...πανω στο psu..

Στην συνεχεια ξεβιδωνουμε τις βιδες..και βγαζουμε το καπακι του τροφοδοτικου...

picture009.jpg

Παιρνουμε το καπακι και με χοντο τροχο κοπης...και φουλ στροφες στο dremel...ξεκιναμε να κοβουμε, στην αρχη προσπαθουμε να χαραξουμε το μεταλο χωρις να πιεζουμε πολυ...ωστε να δημιουργησουμε κατι σαν οδηγο..για να κοψουμε στην συνεχεια πιο ευκολα και πιο ισια...Ο τροχος κοπης πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο καθετος προς την επιφανια που κοβουμε και το χερι μας οσο το δυνατον πιο σταθερο...ωστε να αποφυγουμε το σπασιμο του τροχου...και να πετυχουμε καλυτερο κοψημο...

picture12.jpg

Μερικες φωτογραφιες απο την ωρα του κοψιματος..(σπιθες rulezzz)

picture013.jpg

picture014.jpg

Το κοψιμο του καπακιου τελειωσε..

picture015.jpg

picture016.jpg

Στη συνεχεια παιρνουμε το κοματι που κοψαμε...το τοποθετουμε πανω στο πλεξι και με ενα μαρκαδορο..σχεδιαζουμε το περιγραμα τουλαχιστον 4χιλιοστα μεγαλυτερο...ωστε να εχει περιθοριο για να το κολησουμε πανω στο καπακι του τροφοδοτικου...

picture017.jpg

picture018.jpg

Κοβουμε το πλεξι με την ιδια λογικη που κοψαμε το καπακι...

Εχοντας δλδ. σταθερο χερι και οσο το δυνατον πιο καθετο τον τροχο..

Κατα την ωρα τις κοπης καλο θα ηταν το dremel να ειναι στις στροφες..και να βρεχουμε λιγο το πλεξι ωστε να μην λιωνει και φενεται ασχημο...

700456.jpg

Το κοματι που κοψαμε...

700457.jpg

Τωρα παιρνουμε το πλεξι και το τοποθετουμε απο την εσωτερικη μερια του καπακιου...

70045.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου ζεστανουμε το ''πιστολι'' μας...αρχιζουμε και κολαμε περιμετρικα το πλεξι πανω στο μεταλο...πιεζοντας και προσεχοντας να παταει καλα..ωστε μετα να φενεται πιο ωραιο..σαν να ειναι ενα με το μεταλο...

700451.jpg

70065.jpg

Καπως ετσι φενεται εσωτερικα αφου εχει στεγνωσει η θερμοκολα...

700452.jpg

Και ετσι εξωτερικα...

700453.jpg

Kλεινουμε το τροφοδοτικο....και ιδου το αποτελεσμα...

700454.jpg

Πιστευω πως σε συνδιασμο με αυτο εδω...

Μπορουμε να πετυχουμε ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα...

Ελπιζω να φανει χρησιμο... :048:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε συ.

Αααχχχ ανεβηκα σημερα Στρουρναρη και ξεχασα ο λακαμας να παρω φωτιζομενο φανακι για να φτιαξω το δικο μου.....

Anyway το επομενο σου κου θα δειτε και ενα δικο μου piece of work.

Εχω να κανω καποιες προτασεις.

1. Αφου το πλεξι ξεκολαει ευκολα βγαλτο, παρε μια λιμα και κανε το κομματι που εκοψες πιο σενιο.

2. Βαψ' το.

3.Πετα και ενα neon string μεσα να γουσταρουμε:p

Link to comment
Share on other sites

Σωστος αλλα οχι απολυτα...

1.Ενοεις το μεταλο? εαν ναι..ειναι λιμαρισμενο...και πολυ καλυτερο απο κοντα...

οι φοτος το αδικουν...

2.μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα?

3.το neon string δεν μου αρεσει..γιατι δεν βγαζει ωραιο φως...εχω ενα ακασα εδω..και ειναι γτπ...Καλυτερα ενα led ή εινα φανακι με leds...

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπράβο και απο μένα για τον πολύ χρήσιμο οδηγό του soler.

Θα πρότεινα την τοποθέτηση ενός λεπτού λάστιχου (U) γυρω απο το παράθυρο επάνω στο μέταλο για να κρύβει λίγο όποια ατέλεια κοπής και τα γρεζάκια απο το κόψιμο...

Aυτό δεν θα χρειαζόταν στην περίπτωση βαφής του PSU εξωτερικά μιας και με ένα απλό πέρασμα με λίμα ή γυαλόχαρτο θα γινόταν μια χαρά λείο και μετά θα καλυπτόταν απο την μπογιά.

Υ.Γ:Πόσο πάει ο εξοπλισμός?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα...αλλα το θεμα ειναι οτι το εκανα με τα υλικα που ειχα εδω...που να τρεχω να βρω λεπτο λαστιχο...αν υπαρχει τετοιο..τοσο λεπτο...

Επισης το εχω στο 2ρο πισι...αν το εβαζα στο πρωτο...θα το εβαφα uv...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ δεν λεω οτι δεν βγήκε καλό αλλα προτέινω για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω.

Για τα υλικά που έιχε πολυ καλό βγήκε κιόλας γιατί έχεις κάνει πολύ καλό κόψιμο πράγμα δύσκολο ;)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο.Από πιστόλι θερμόκολλας μήπως σου βρίσκεται και κανένα AppalBred???

Δεν εχω και 30 διαφορετικα.. :104:

Αλλα εχει παρει το ματι μου ενα εκει που δουλευα το καλοκαιρι...

Γιατι ρωτας?

ΚΤΜ thx man...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε συ.

Αααχχχ ανεβηκα σημερα Στρουρναρη και ξεχασα ο λακαμας να παρω φωτιζομενο φανακι για να φτιαξω το δικο μου.....

Anyway το επομενο σου κου θα δειτε και ενα δικο μου piece of work.

Εχω να κανω καποιες προτασεις.

1. Αφου το πλεξι ξεκολαει ευκολα βγαλτο, παρε μια λιμα και κανε το κομματι που εκοψες πιο σενιο.

2. Βαψ' το.

3.Πετα και ενα neon string μεσα να γουσταρουμε:p

Ετοιμασου να παιξεις μπαλα στο Chieftech.(Σιγα μην σε αφησω να το κανεις στο fortron να το κλαιω μετα αν κατσει καμια στραβη...)

Περιμενω να το δω κουκλα και να κανουμε και τη σχετικη παρουσιαση κοντρα στον soler (για το αποτελεσμα της δουλειας δεν ξερω αλλα ειμαι σιγουρος για την καλυτερη ποιοτητα των δικων μας φωτογραφιων... :002: )

Link to comment
Share on other sites

A παιδια...εδω τα χαλαμε...δεν ηξερα τπτ για κοντρες πριν το thread υτο επομενως δεν δεχομαι καμια κοντα...διοτι οπως ειναι φυσικο..θα πεσει πιο πολυ δουλεια απο εσας...αφου

προκειται για κοντρα...

Εαν θελετε περιμενετε να κανω και εγω τις απαραιτητες αλλαγες...

Και μετα τα ΛΕΜΕ...:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

λολ!!κατι πιο δυσκολο...!!να χαραξουμε τα γραματα με κεφαλαια Q-TEC στα πλαγια γιατι θελω να το βλεπω!ξερεις γιατι εσυ Πανο!με αυτα που περασε το κακομοιρο αυτες τις μερες το αγαπησα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.