Jump to content



mod για mouse...


medthom

Recommended Posts

θελω να κανω μια πατεντουλα και δεν ξέρω αν παιζει....

λοιπον θέλω να ανοιξω το mouse το κλασσικο οπτικο της microsoft και εκει που εχει κοκκινο λαμπάκι να βάλω ενα μπλε...

αν το κάνω τι θα πρέπει να προσέξω?...πχ ας πούμε τα amper τις λάμπας κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να προσέξεις τπτ ιδιαίτερο...

Απλά αγόρασε ένα ledaki υψηλής φωτεινότητας...απλά να είναι στο ίδιο μέγεθος με το υπάρχον ;ώστε να μπει εύκολα...και απλά τσέκαρε στο στοκ led...ποιο είναι το + και ποιο το - ώστε να βάλεις σωστά το καινούργιο...

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

To λαμπάκι δεν πρέπει να είναι διακοσμητικό... αλλά η συσκευή που καταγράφει την κίνηση οπότε αλλαγή του θα σήμαινε κατά πάσα πιθανότητα και καταστροφή του mouse.

δεν το νομίζω..θα πάρω ενα λεντακι και θα το εγχειρήσω το αρουρι...θα ποστάρω καμια φοτο αν καταφέρω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

To λαμπάκι δεν πρέπει να είναι διακοσμητικό... αλλά η συσκευή που καταγράφει την κίνηση οπότε αλλαγή του θα σήμαινε κατά πάσα πιθανότητα και καταστροφή του mouse.

Φυσικά και γίνεται...

Το έχω κάνει και εγώ...

Το mouse χρησιμοποιεί το φως του led...μαζί με ένα αισθητήρα.. ο οποίος καταγράφει την κίνηση του mouse...Δεν καταγράφει το led την κίνηση...

Το αλλάζεις κανονικά και δεν θα έχεις πρόβλημα...αρκεί αυτό που θα βάλεις να είναι υψηλής φωτεινότητας...ώστε να βγάζει το φως που χρειάζεται ο αισθητήρας...

Link to comment
Share on other sites

προφανώς το φως δεν καταγράφει την κίνηση πρέπει να υπάρχει και αισθητήρας, με την ίδια λογική το laser δεν διαβάζει το CD αλλά ο αισθητήρας. τεσπα ένα σχόλιο έκανα το πολύ πολύ να χαλάσει ένα ποντίκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά το laser των cd-roms με το led του mouse...

Να στο θέσω αλλιώς το led του mouse δεν είναι τπτ παραπάνω από ένα απλό led...υψηλής φωτεινότητας…

Δεν πρόκειται να πάθει τπτ το αρουρι..

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχει προβλημα, αρκει να μην πειραχτει τιποτα αλλο οπως η θεση του αισθητηρα ή η θεση του led. Το led αυτο βρισκετε εκει (οπως προαναφερθηκε) για να προσφερει τον απαραιτητο φωτισμο ωστε να διαβαζει σωστα ο αισθητηρας.

Μια σκεψη βεβαια θα ηταν το αν το κοκκινο συγκεκριμενα χρωμα που εχει το led επηρεαζει την ευαισθησια που εχει ο αισθητηρας κατα την "αναγνωση" (ειναι τυχαιο το οτι ολα τα mouse εχουν κοκκινου χρωματος led?). Αυτο θα ηταν ευλογη απορια.. Παντως δε νομιζω να τειθεται θεμα καταστροφης του mouse , ειδικα αν γινει η αντικατασταση με προσοχη (σε περιπτωση που για καποιο λογο δε δουλευει με μπλε led, επανατοποθετουμε αυτο που ειχε).

Link to comment
Share on other sites

Τα led υψηλής φωτεινώτητας είναι laser leds..

Tα laser leds δεν είναι κοινά leds. ο medthom τι τύπο να βάλει?

Aκόμα τα laser χρειάζονται ένα σύστημα φακών ακόμα και αυτά που πουλάνε στα περίπτερα που όντως έχουν laser led γιατί είναι οι πιο οικονομικοί.

Από ότι θυμάμαι καθώς δεν έχω οπτικό το φως βγαίνει χύμα και σε κώνο που μάλλον αποκλείει το laser.

Και μια άλλη απορία αν τα οπτικά ποντίκια έχουν laser το καινούριο laser mouse της logitech με τι παραπάνω δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να γίνει η αλλαγή σωστά το πιο πιθανό είναι να δουλεύει χειρότερα καθώς ο αισθητήρας πρέπει να είναι κατάλληλος για την περιοχή συχνοτήτων του κόκκινου χρώματος που είναι αρκετά μακριά από το μπλε στα άκρα του ορατού φάσματος

Αν δεν δουλεύει σε μια μικρή περιοχή συχνοτήτων ο αισθητήρας τότε θα επηρεαζόταν από οποιοδήποτε φως που υπάρχει στο δωμάτιο ιδιαίτερα αν ήταν έντονο.

Εκτός αν δουλεύει κανείς σε σπίτι με κόκκινα φώτα ή είναι φανατικός Ολυμπιακός. :003:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να γίνει η αλλαγή σωστά το πιο πιθανό είναι να δουλεύει χειρότερα καθώς ο αισθητήρας πρέπει να είναι κατάλληλος για την περιοχή συχνοτήτων του κόκκινου χρώματος που είναι αρκετά μακριά από το μπλε στα άκρα του ορατού φάσματος

Αν δεν δουλεύει σε μια μικρή περιοχή συχνοτήτων ο αισθητήρας τότε θα επηρεαζόταν από οποιοδήποτε φως που υπάρχει στο δωμάτιο ιδιαίτερα αν ήταν έντονο.

Εκτός αν δουλεύει κανείς σε σπίτι με κόκκινα φώτα ή είναι φανατικός Ολυμπιακός. :003:

LoL...

Τι να σου πω...εγώ πάντως που το έκανα...μια χαρά κανονικά δούλευε....

Τώρα τι παίζει ακριβώς με αισθητήρες κλπ..δεν ξέρω...πάντως δεν χάνει τπτ να δοκιμάσει...αφού δεν βαριέται... :045:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.