Jump to content



ATI 9800PRO 128MB...βελτιώσεις...μετατροπές.


TASOS

Recommended Posts

Αυτή την περίοδο έχει πέσει στα χέρια μου μιά "δανεική" 9800PRO.

Θα ξεκινήσω κάποιες διαδικασίες βελτίωσης της....πρίν την επιστρέψω στον ιδιοκτήτη.

Η καρτούλα δείχνει να έχει καλές προοπτικές μιάς και έχει R360 core και παίζει άνετα στις συχνότητες της XT.

Οπότε θα φλασαριστεί με XT bios και θα ακολουθήσουν κάποια ήπια Vmods.

Το ερώτημα μου αφορά κατόχους της κάρτας.

Μέτρησα το Vmem της κάρτας και είναι 2.7volt.

1)Εχει μετρήσει κάποιος από εσάς με πολύμετρο την δικιά του ?

2)Αν κάποιοι έχουν κάνει Vmods....κατά μέσο όρο...σε τί τάσεις και συχνότητες παίζουν safe ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το παρακάτω link θα σε βοηθήσει αρκετά...

http://www.pppmail.com/9800pro/

Ο τύπος πρέπει να είναι ερασιτέχνης ή ψιλοάσχετος και να είχε και πολύ μάπα vga.

Δεν μου άρεσε καθόλου η μεθοδολογία του...ούτε οι τρόποι υπολογίσμού του.

Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

safe με νερο μεχρι 1.9

Είπα και πιό πάνω....ήπια mod :003:

Η κάρτα θα μείνει air-cooled....απλά θα παίξει μιά πατεντούλα για βελτίωση ψύξης.

420/385 παίζει default.

Κανένας άλλος με μετρήσεις παιδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθήσει.Θα βοηθούσες αν έλεγες τι μνήμες έχει...επακριβώς.

Ευχαριστώ για τη φωτό.

Τον τρόπο να τη μοντάρω...τον ξέρω.

Αυτό που ζητάω είναι actual μετρήσεις από χρήστες που έχουν κάνει τα mods.

Οι μνήμες είναι Samsung 2.8ns 0419

Link to comment
Share on other sites

Δεν στην έδωσα για να δείς τα mod που και να μην να μην τα ήξερες τα έβρισκες αλλά τέσπα...

Ευχαριστώ και πάλι για τη φωτό.

...από την οποία προέκυψε μιά απορία.

Γιατί ο Macci γράφει 2.9volt default στις μνήμες ?

Υπάρχουν άραγε διαφορετικά revision με άλλες τάσεις ???

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά..

Λοιπόν άκου...

Οι παλιές radeon με ρ350 που είχαν samsung έιχαν revision K4D26323RA-GC2A κατά 99%.

Μετά που άρχισαν να ανακατεύουν πυρήνες άρχισε η Samsung βγάζει τα Samsung K4D26323-GC2A 2.8ns memory.

Σήμερα όσες έχουν Samsung K4D26323-GC2A memory έχουν r360 κατά 99%.

Για τις πρώτες έδιναν όλοι οι κατασκευαστές 2.9 default ρευμα πολυμετριμένο και απο μένα μιας και έιχα τέτεια κάρτα και ηταν 2.95...

Οι δεύτερες ήθελαν λίγο λιγότερο άν κρίνω απο τις δικές μου(r360 με Samsung K4D26323-GC2A memory η κάρτα μου) αφού μόλις πολυμέτρισα και είναι 2.85(Αλλά λόγο του οτι είναι "καλά" κομμάτια υποθέτω οτι έχουν δώσει λιγότερο άρα θεώρησε πάλι 2.9 default).

Το οτι οι δικές σου πάνε τόσο με 2.7 σημαίνει πώς είναι πολυ καλό κομμάτι γιατί οι κατασκευαστές ανάλογα το κομμάτι δίνουν όσα volt του χρειάζονται για να περάσει τα QT που ορίζουν....

Κοίτα μία και εδώ για να διαπιστώσεις αυτά που λέω οτι δίνουν όσα volt τους χρειάζονται και γενικά για το μοντάρισμα....

Και φιλικά, κοίτα λίγο πιο προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά..

Λοιπόν άκου...

Οι παλιές radeon με ρ350 που είχαν samsung έιχαν revision K4D26323RA-GC2A κατά 99%.

Μετά που άρχισαν να ανακατεύουν πυρήνες άρχισε η Samsung βγάζει τα Samsung K4D26323-GC2A 2.8ns memory.

Σήμερα όσες έχουν Samsung K4D26323-GC2A memory έχουν r360 κατά 99%.

Για τις πρώτες έδιναν όλοι οι κατασκευαστές 2.9 default ρευμα πολυμετριμένο και απο μένα μιας και έιχα τέτεια κάρτα και ηταν 2.95...

Οι δεύτερες ήθελαν λίγο λιγότερο άν κρίνω απο τις δικές μου(r360 με Samsung K4D26323-GC2A memory η κάρτα μου) αφού μόλις πολυμέτρισα και είναι 2.85(Αλλά λόγο του οτι είναι "καλά" κομμάτια υποθέτω οτι έχουν δώσει λιγότερο άρα θεώρησε πάλι 2.9 default).

Το οτι οι δικές σου πάνε τόσο με 2.7 σημαίνει πώς είναι πολυ καλό κομμάτι γιατί οι κατασκευαστές ανάλογα το κομμάτι δίνουν όσα volt του χρειάζονται για να περάσει τα QT που ορίζουν....

Κοίτα μία και εδώ για να διαπιστώσεις αυτά που λέω οτι δίνουν όσα volt τους χρειάζονται και γενικά για το μοντάρισμα....

Και φιλικά, κοίτα λίγο πιο προσεκτικά.

Σε βλέπω αρκετά ψαγμένο με τις 9800....ευχάριστο αυτό :023:

....τις 8Ε φοράει.

Ο τύπος στο λίνκ που μου έδωσες....δεν ασχολήθηκε κάν με τα Vref και Vddq.

Γιατί άραγε ?....ξέρεις κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ψιλά γράμματα τα Vref και Vddq...

Καλύτερα μην τα πειράξεις γιατί το πιθανότερο είναι να καταλήξεις με καμένη κάρτα...

Θέλουν ρυθμίσεις χειρουργικής ακρίβειας αυτά τα 2 γιατί το ένα εξαρτάται απο το άλλο και για συγκεκριμένα vddr θέλουν συγκεκριμένες τάσεις και πάει λέγοντας... και αν είναι 0.001 volt λιγότερα τον *****....HardCore καταστάσεις....

Αν βέβαια σε πιάσει τρέλα και θές να πάρεις και το τελευταίο mhz κοίτα τους τύπους "εξάρτησης" που δίνει ο macci και κάνε τα mod και τις ρυθμίσεις.

oi samsung αυτες πάντως πετάνε εμένα με πειραγμένα timmings πήγαν 425+ max χαλαρά ;)

μαχ 2005 έχω 2720+ (drivers->quality)με default clocks και τον cpu στα 2200.

Link to comment
Share on other sites

με πειραγμένα timmings πήγαν 425+ max χαλαρά ;)

Αυτό θα είναι το επόμενο κεφάλαιο που θα παίξει.

Ωχ...έχει να πέσει διάβασμα πάλι.

***edit***

Επειδή το πόστ θα γίνει πιό σφαιρικό...περί μετατροπών της 9800PRO...

Θα μεταφερθεί στο "Mod για κάρτες γραφικών".

Αντε καληνύχτα και η συνέχεια αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η Sapphire 9800pro 128mb με πυρήνα R360, XT pcb, και Hynix 2.8ns έπαιξε άψογα με το bios της αντίστοιχης Gecube XT, φτάνοντας (οριακά) 445/385 - χωρίς Vmods, ψύξη με αέρα (Vga Silencer) και Zalman ψυκτράκια στις μνήμες.Βέβαια υπήρχε και πλαινός 12άρης ανεμιστήρας.

Με Α64 (754) στα 2750Μhz, έβγαλε 24800 3dmark2001 και 7600 3dmark2003...

Aυτά ήταν με παλιούς drivers... - ενδεχομένως, με πιο καινούριους drivers, τα scores αυτά να ήταν αρκετά καλύτερα...

(Πάντως σε D3D, η καρτούλα "σκότωνε"!)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σίγουρα ρόλο και το PCB

Eπίσης καλό θα ήταν να τσέκαρες και τι timings βάζει στις μνήμες το κάθε bios (με το radedit) - παίζει και αυτό πολύ ρόλο - δοκιμάζοντας και με bios της club3d, άλλαξαν κάποια timings, και είχα χειρότερα αποτελέσματα σε ocing-benchmarks.

Επίσης σαν 9800pro ανέβηκε λίγο περισσότερο - σαν ΧΤ σίγουρα "ζοριζεται" πιο πολύ, και επίσης ζεσταίνεται και περισσότερο!

Έχει ανάγκη από πολύ καλή ψύξη, και καλό θα ήταν να τη δροσίζει ένας πλαινός ανεμιστήρας... πόσο μάλλον αν κάνεις και volt mods...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.