Jump to content



6-pin s-video minidin for Winfast XP 2000TV


nibbler

Recommended Posts

:039: Προσπαθώ εδώ και μερικές μέρες, ψάχνοντας σε ορισμένα συνοικιακά μαγαζιά,

να βρώ το καλώδιο s-video για εγγραφή από κάμερα στην Winfast XP 2000TV και όλοι μου λένε ότι δεν κυκλοφορεί τετοιο πράγμα.Όποιος ξέρει

κάτι επ'αυτού ας απαντήσει.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να κυκλοφoρεί αυτό το καλώδιο. Αν είναι από παλιά έκδοση της κάρτας τότε περιλαμβάνει ήχο και S-Video σήμα. Αν είναι από καινούρια έκδοση νομίζω έχουν αντικαταστήσει τον ήχο με Composite in.

Τώρα η Leadtek στο site το χαρακτηρίζει ως:

1 MiniDIN 6-pin connector with one S-Video and 1 RCA connector for Video input

Αύριο όταν μπορέσω θα σου πω πως πάνε τα pins στο παλιό βίσμα που έχει audio+S-video In.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα συνοικιακά μαγαζιά μάλλον ναι. Σε κάποιο κατάστημα που πουλάει Leadtek ή στο κατάστημα που την πήρε, αν δεν την πήρε χύμα εντελώς, μόνο εκεί αν βρει κανένα καλώδιο. Οι υπόλοιποι πέρα από το κλασικό S-Video δεν νομίζω να έχουν τίποτα άλλο.

Τώρα επειδή μιλάει για 6-pin καλώδιο μάλλον είναι το καινούριο μιας και μένα είναι 8-pin ( μιάζει με το 9-pin που έχουν κάποιες κάρτες γραφικών για Video In - Video Out ).

Δεν ξέρω πως είναι αυτό το βίσμα αλλά τα 4 που θα ταιριάζουν λογικά απόλυτα στην διάταξη του κλασικού S-Video θα είναι το.... S-Video και τα άλλα δύο που περισσεύουν το Composite In.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλα και εξειδικευμενα μαγαζια για ηλεκτρονικα οπως στον κατουμα αλλα και στην αθηνα που εχω κοιταξει, εχουν απιστευτες παραλλαγες σε καλωδια.

Αν μας βαλει και μια φωτογραφια τι ακριβως θελει, θα σου πω 100% γιατι οπως το ακουω μου φαινεται ευκολη υποθεση.

Ακομα και σε περιπτωση που δεν εχουν ετοιμο, μπορουν να φτιαξουν οτι ζητησεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ψάξει να βρω βίσμα σε στυλ S-Video με 8-9 pins. Είχα ρωτήσει και αν έχουν άλλα βίσματα πέρα από το κλασσικό. Στο μεν ακτίνιο μου είχαν πει ότι δεν υπάρχουν στο εμπόριο πέρα από τα 4πινα στο μεν Κατουμά ότι δεν έχουν.

Μπορεί ο nibbler να είναι ποιο τυχερός αν είναι τίποτα standar βίσμα για Βιντεοκάμερες. Μπορεί να έκανα τις λάθος ερωτήσεις όταν το έψαχνα.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εδώ έχει τα πάντα:

http://www.singatron.com/singatron/mini_din_connector.htm

Μάλλον θα πρέπει να το ζητήσει ως mini din και όχι ως s-video ( εκεί ίσως την πάτησα και εγώ )

Καταπληκτική σελίδα. Α ρε Google!!! Στα bookmarks με την μία....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:039: Προσπαθώ εδώ και μερικές μέρες, ψάχνοντας σε ορισμένα συνοικιακά μαγαζιά,

να βρώ το καλώδιο s-video για εγγραφή από κάμερα στην Winfast XP 2000TV και όλοι μου λένε ότι δεν κυκλοφορεί τετοιο πράγμα.Όποιος ξέρει

κάτι επ'αυτού ας απαντήσει.Ευχαριστώ.

φίλε μου επειδή μάλλον θα αγοράσω και εγώ μια απο αυτέσ τισ ημέρεσ την αναφερόμενη κάρτα σου για τον ίδιο σκοπό (μεταφορά βίντεο απο κάμερα) θα ήθελα να σε ρωτήσω μέσα στο κουτί που την πήρεσ δεν είχε τα καλώδια αυτά? το CD με τα προγράμματα? τελικά το βρήκεσ το καλώδιο? τι καλώδιο ήταν τελικά και πόσο σου κόστισε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τελικά ανακάλυψα κάπου παραπεταμένο ένα μετατροπέα από RCA σε mini din που

περιέχονταν στη συσκευασία της κάρτας.Εκανα και τη δουλειά που ήθελα με καλά αποτελέσματα.Προσοχή μόνο στο ότι η κάρτα δεν δουλεύει σε καινούρια συστήματα

με Intel επεξεργαστές και socket LGA 775.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.