Jump to content



Dual Opteron 242.


DarthMoul

Recommended Posts

ωραιος. :023:

εδω φαινεται η δυναμη των 2 cpu, αν και συγκριτικα δεν τα πηγε και πολυ ασχημα ο δικος μου μοναχουλης του :003:

για το mem bandwidth εχω αμφιβολιες αν παιζει ρολο εδω.

Νομιζω ειναι απλα cpu intensive, να κανει τους υπολογισμους για να εφαρμοσει το φιλτρο.

Δεν νομιζω να εχει τοσα πολλα δεδομενα να διαβασει και να στειλει πισω στη μνημη, μεσα σε αυτα τα 8-10 λεπτα, ωστε να γεμισει το bandwidth και να καθυστερησει εκει.

για το linux gimp, εντυπωσιακο μεν, αλλα πρεπει να ξερουμε κατα ποσο κανει τους ιδιους ακριβως υπολογισμους, ή εφαρμοζει καποια αλλη μεθοδο.

Aντε λοιπον ρε συ Darthmoul, τι περιμενεις?

Γραψε εκει περα software να αξιοποιησουμε τα μηχανακια μας στο 100%

και να πεταξουμε τα πορτοπαραθυρα :003:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
ωραιος. :023:

εδω φαινεται η δυναμη των 2 cpu, αν και συγκριτικα δεν τα πηγε και πολυ ασχημα ο δικος μου μοναχουλης του :003:

για το mem bandwidth εχω αμφιβολιες αν παιζει ρολο εδω.

Νομιζω ειναι απλα cpu intensive, να κανει τους υπολογισμους για να εφαρμοσει το φιλτρο.

Δεν νομιζω να εχει τοσα πολλα δεδομενα να διαβασει και να στειλει πισω στη μνημη, μεσα σε αυτα τα 8-10 λεπτα, ωστε να γεμισει το bandwidth και να καθυστερησει εκει.

για το linux gimp, εντυπωσιακο μεν, αλλα πρεπει να ξερουμε κατα ποσο κανει τους ιδιους ακριβως υπολογισμους, ή εφαρμοζει καποια αλλη μεθοδο.

Aντε λοιπον ρε συ Darthmoul, τι περιμενεις?

Γραψε εκει περα software να αξιοποιησουμε τα μηχανακια μας στο 100%

και να πεταξουμε τα πορτοπαραθυρα :003:

Το photoshop πιάνει στην μνήμη κάπου 19 MB. Όταν τρέχει το task που μου είπες ανεβαίνει στα 384.

Άρα είναι memory intensive task, οπως όλοι οι αλγόριθμοι επεξεργασίας εικόνας. Μια επίσκεψη στο site της SGI θα σε πείσει. Έχει πάρα πολύ υλικό πάνω στο θέμα για να διαβάσεις αν θέλεις. Και τα προγράμματα τους είναι κλάσσεις ανώτερα του photoshop. Κάποιοι που δουλεύουν εκεί, στον ελεύθερο χρόνο τους, έφτιαξαν το GIMP και το έδωσανopensource.

Δεν ξέρω τον αγλόριθμο που χρησιμοποιεί το GIMP. Πάντως ένα binary compare που έκανα στο αποτέλεσμα και του photoshop και του gimp δεν έδωσε καμμία διαφορά. Άρα έκανε την ίδια δουλειά. Οι αλγόριθμοι αυτοί sakattack είναι λίγο πολύ standard. Η υλοποίηση κάνει την διαφορά. Αν το gimp χρησιμοποιεί 3dnowext πχ και με bandwidth 6 G/sec και NUMA, ενώ το photoshop όχι, θα βγει μπροστά πολύ.

To software που ζητάς υπάρχει ήδη έτοιμο από προγραμματιστές πολύ καλύτερους από εμένα. Είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

παντως γνωμη μου το συστημα του darth δεν ειναι καν συγκρισιμο με αυτα που εχουμε εμεις,εκτος ΙΣΩΣ απο τα παιχνιδια που δεν ειναι ο αυτοσκοπος του συστηματος..ολα ταλλα ειναι οδοντοκρεμες!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως γνωμη μου το συστημα του darth δεν ειναι καν συγκρισιμο με αυτα που εχουμε εμεις,εκτος ΙΣΩΣ απο τα παιχνιδια που δεν ειναι ο αυτοσκοπος του συστηματος..ολα ταλλα ειναι οδοντοκρεμες!!!

Αν γυρίσεις στα posts #25 - #29 το συγκρίνω με ένα dual Xeon στα 3.2 Ghz με το pctbench. Κοίταξε το και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

$ntel sucks για μενα για χιλιαδες λογους που σιγουρα θα τους γνωριζεις τους περισσοτερους,οταν ειχα ψαξει καποια πραγματα για τους server 2χ ειχα δει κατι ωραια συγκριτικα amd Vs $ntel που μακαρι να θυμομουνα να στα δειξω,απλα αυτο που θυμαμαι οτι ενας απλος opteron server εριχνε στα αυτια σε dual xeon σε επιπεδο serving web site - forum κτλπ δοκιμες,τα αλλα τεστ δεν τα θυμαμαι,παντως ειχε κερδισει 6 ο opteron μονος του και 4 ο xeon...με μια μικρη παρατηρηση στην απιστευτα απαραδεκτη τιμη του dual xeon και οτι ηταν μονο ενας opteron.σιγουρα θα σε περναει σε καποια πραγματα φιλε μου αλλα σε καποια αλλα ισως και περισσοτερα η αποσταση ειναι χαοτικα υπερ του opteron..

Link to comment
Share on other sites

$ntel sucks για μενα για χιλιαδες λογους που σιγουρα θα τους γνωριζεις τους περισσοτερους,οταν ειχα ψαξει καποια πραγματα για τους server 2χ ειχα δει κατι ωραια συγκριτικα amd Vs $ntel που μακαρι να θυμομουνα να στα δειξω,απλα αυτο που θυμαμαι οτι ενας απλος opteron server εριχνε στα αυτια σε dual xeon σε επιπεδο serving web site - forum κτλπ δοκιμες,τα αλλα τεστ δεν τα θυμαμαι,παντως ειχε κερδισει 6 ο opteron μονος του και 4 ο xeon...με μια μικρη παρατηρηση στην απιστευτα απαραδεκτη τιμη του dual xeon και οτι ηταν μονο ενας opteron.σιγουρα θα σε περναει σε καποια πραγματα φιλε μου αλλα σε καποια αλλα ισως και περισσοτερα η αποσταση ειναι χαοτικα υπερ του opteron..

Όλη αυτή η ιστορία με Intel vs AMD, δεν έχει καμμία έννοια. Τα μηχανήματα τα σχεδιάζουν μηχανικοί, και ο κάθε σχεδιαστής έχει άλλα πράγματα στο μυαλό του. Άλλο πελάτη δηλαδή. Διαφορετική αγορά. Το linux που είναι opensource εκμεταλλεύεται πολύ καλύτερα τον Athlon64 από τα windows. Για τους ίδιους λόγους βγάζει μπροστά τον P4 σε διαδικασίες που ένας Athlon στα windows τον ξεπερνάει. Μπορώ να σου φέρω άπειρα παραδείγματα. Και η διαφορά στην τιμή δεν είναι τυχαία. Εγώ ας πούμε που θέλω έναν καλό compiler για fortran στον Opteron, θα πρέπει να αγοράσω την PG Fortran $1500. Η Intel τον δικό της τον χαρίζει και είναι και καλύτερος. Αν θέλω C optimized compiler για Opteron, δεν υπάρχει καν. Γενικότερα όλη η αξία μιας μηχανής είναι στο software και την υποστήριξη που έχει. Το hardware είναι δευτερεύον παράγοντας. Κάνε ένα format στον δίσκο σου, και δεν θα μπορεί να κάνει ούτε πρόσθεση. Χωρίς software είναι ένα άχρηστο κουτί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ελα να βλεπω νουμερα!!!

Τωρα δεν εχεις δικαιολογιες....

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=50027

Πρεπει να εχετε την ιδια μητρικη ΤΥΑΝ Κ8W

Όχι δεν είναι η ίδια. Εγώ έχω την S2875. Αυτή που είδες εκεί είναι η S2885 που έχει buildin scsi και παίζει τις μνήμες dual channel χωρίς να χρειάζεται να είναι γεμάτα όλα τα banks. Έχει και την διπλάσια τιμή γιατί είναι καθαρά server λύση, ενώ η δικιά μου κατατάσσεται στα workstation m/b.
Link to comment
Share on other sites

Oi opteron εχουν ξεκλειδωτους τους πολλαπλασιαστες?
Δεν ξέρω. Το m/b δεν έχει πολλαπλασιαστές. Όλα είναι autodetected.

Έχει ξεκλείδωτο το Hyperstransport. Από 800 MHz το ανέβασα στο 1 GHz και όπου κάνω multithreading με shared memory (πράγμα το οποίο εγώ το αποφεύγω αλλά αυτή είναι άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα) κέρδισα κάπου στα 200 MB/sec.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Darthmoul, το συζητουσα σημερα με ενα παιδι στο πολυτεχνειο για φτηνο και ικανοποιητικο SMP.

Απο οτι ειδα τιμες για τον 242 και μια Τyan Tiger δεν ειναι αποτρεπτικες..

Πετας και 1GB ΕCC Registered και στρωνει οπως φαινεται και με μεγαλο προβαδισμα εναντι του Χeon.

Στην μετρηση των 16 32 64bit και στην ΑLU δεν καταλαβα γιατι εχει προβαδισμα ο Xeon.

Ασε που χρησιμοποιησες και ICC και τι να πω τωρα.. οτι ο ICC ή Χeon ή και τα δυο δεν πανε καλα ??

Το ΕCC και registered δεν πανε πακετο, οποτε στην μητρικη σου μπορεις να βαλεις μονο ΕCC(αναγκαστικα) για ακομα φτηνοτερα ?

Υπαρχουν μητρικες οπου να περνουν 2 cpu φτηνες ??π.χ. να πεταξεις πανω 2xAthlon64 939 τους φτηνοτερους ?? (ή 2xIntel LGA775)

Παντα μιλαμε για λινουξ !!

Γιατι πηρες την Ati 9200 και οχι μια φτηνη Nvidia που εχει σαφως καλυτερη υποστηριξη για λινουξ ???

YΓ: Μιας και σε αλλο τοπικ συζητουσαμε διαφορα για CPU ("CPU για λινουξ")

γιατι δεν πηγες σε ενα dual-G4(μεταχειρισμενο ή οχι) ή γενικα σε κατι dual-G4/G5 στην συγκεκριμενη περιπτωση ??

Link to comment
Share on other sites

Darthmoul, το συζητουσα σημερα με ενα παιδι στο πολυτεχνειο για φτηνο και ικανοποιητικο SMP.

Απο οτι ειδα τιμες για τον 242 και μια Τyan Tiger δεν ειναι αποτρεπτικες..

Πετας και 1GB ΕCC Registered και στρωνει οπως φαινεται και με μεγαλο προβαδισμα εναντι του Χeon.

Έναντι ποιού Xeon;

Στην μετρηση των 16 32 64bit και στην ΑLU δεν καταλαβα γιατι εχει προβαδισμα ο Xeon.

Ασε που χρησιμοποιησες και ICC και τι να πω τωρα.. οτι ο ICC ή Χeon ή και τα δυο δεν πανε καλα ??

Φυσικά ο Xeon με icc πάει καλά στην ALU. Σφαίρα πάει. Ο Xeon έχει δύο ALU χρονισμένους στην διπλάσια συχνότητα από αυτήν του ρολογιού, δηλαδή στα 6.4 GHz. Ο δικός μου opteron δεν έχει καμμία ελπίδα μπροστά του.

Υπαρχουν μητρικες οπου να περνουν 2 cpu φτηνες ??π.χ. να πεταξεις πανω 2xAthlon64 939 τους φτηνοτερους ?? (ή 2xIntel LGA775)

Όχι.

Παντα μιλαμε για λινουξ !!

Γιατι πηρες την Ati 9200 και οχι μια φτηνη Nvidia που εχει σαφως καλυτερη υποστηριξη για λινουξ ???

Την είχα ήδη. Κάνει την δουλειά της μια χαρά.

YΓ: Μιας και σε αλλο τοπικ συζητουσαμε διαφορα για CPU ("CPU για λινουξ")

γιατι δεν πηγες σε ενα dual-G4(μεταχειρισμενο ή οχι) ή γενικα σε κατι dual-G4/G5 στην συγκεκριμενη περιπτωση ??

Γιατί χρειάζομαι και x86. Προτίμησα αυτό που είχε το πιο ξεκάθαρο roadmap για dual cores την στιγμή που το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Aναφερομουν για εναν ΧΕΟΝ που κανεις bench σε αυτο το τοπικ ο οποιος και μαλλον κοστιζει παραπανω.

Αυτο για την ALU του ΧΕΟΝ δεν το ηξερα, οτι δηδαδη εχει διπλασιο χρονισμο απο το ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.