Jump to content



Nvidia 6600GT AGP...τι πουλιά πιάνουν άραγε...


Freedom

Recommended Posts

Καλησπέρα, ανάμεσα σε prolink και gigabyte ποια λέτε οτι είναι καλύτερη ??

Απο άποψη ψύξης, OC και απόδοσης.

Έχω δεί σε ένα συγκριτικό οτι η gigabyte είναι αρκετά καλύτερη αλλα θέλω να το διασταυρώσω πριν προχωρήσω σε αγορά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply
apocalypse, το ξέρω ότι το AA & AF σφάζει την 6600GT. Εγώ όμως μιλάω απενεργοποιημένο το AA. To AF το έχω στο 4x, αν και η ποιότητά του δεν μου αρέσει καθόλου σε σχέση με την 9800Pro. Tux, αν δεν σε ενδιαφέρει το κόστος, πάρε μία 6800 απλή διότι η ακριβότερη 6600GT κάνει όσο η φθηνότερη 6800. Σωστός;

Σωστοτατοοοος....

Προσωπικα η 6600 μονο τα νευρα μου εσπασε... :(

Link to comment
Share on other sites

PlanetManos , εγώ πάντως ("παίζοντας" με μια 6600GT) είδα σοβαρές διαφορές σε σχέση με την 9800pro που έχω στο 2ο PC.

To MONO παιχνίδι στο οποίο δεν είδα πολύ περισσότερα fps με την 6600GT ήταν το NFSU2 , αλλά απ'όσο βλέπω το συγκεκριμένο παιχνίδι γουστάρει ATI , σε απελπιστικό βαθμό.

Πάντως έχοντας περισσότερη εμπειρία πλέον , το AF δεν μου φάνηκει να ενοχλεί και τόσο την 6600GT , αλλά το AA πραγματικά το σιχαίνεται.

Ανάβοντας το AA , τα fps πέφτουν πολύ πιο απότομα απ'ότι στις 9800pro & 6800@GT που έχω για να συγκρίνω.

Για την ποιότητα του AF , δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα optimizations από το control panel του driver.

Θα σου κοστίσει σε απόδοση , αλλά σε κάποια παιχνίδια κάνει αισθητή διαφορά.

Πάντως εμένα το AF της 6800 (χωρίς optimizations) μου μοιάζει καλύτερο από της 9800pro.

Από την άλλη το AA της ATI είναι ακόμα καλύτερο (αν και πάρα πολύ λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά τι να πάρω και γώ;;;;; Πούλησα την 9800προ και είμαι χωρίς κάρτα μέρες τώρα ψάχνοντας συνεχώς αλλά δεν μπορώ να καταλήξψ πουθενά. 6600GT(180 ευρω ) ή 6800 απλή..(275 ευρω). Θα πάρω που θα πάρω NVIDIA επειδή δεν έχω λεφτά για τα 400+ της Χ800ΧΤ τώρα, τουλάχιστον να δω βελτίωση στις επιδώσεις.

Για ποιότητα απεικόνισης δεν μιλάτε καθόλου. ΓΙατί;;;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιότητα απεικόνισης δεν μιλάτε καθόλου. ΓΙατί;;;

Γιατί πλέον είναι 99.9% ίδια μεταξύ ATI και nvidia , οπότε δεν έχει πια κανένα ιδιαίτερο νόημα.

Με προοπτικές να είναι καλύτερη σε nvidia , μια που επιτρέπει απενεργοποίηση των optimizations από τους drivers (την τελευταία φορά που το έψαξα , η ATI δεν το επέτρεπε).

Για το 6800 vs 6600GT , απλά "ζύγισε" πόσο αξίζουν για σένα τα φίλτρα (AA & AF).

Αν αξίζουν πολύ , πάρε την πρώτη , αλλιώς την δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου Snips,

θα έμενα με την 9800pro και τα 180 ή 280 ευρω θα τα ετρωγα σε σουβλακια και σοκοφρετες..εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα και περισσευουν και για σοκοφρετες..

να αλλαξω εγω καρτα που ειχα 9550 δεν παει στα κομματια,αλλα να αλλαζουν και οσοι εχουν 9800προ απλα γιατι βγηκε η Α ή Β καρτα που ειναι λιγο καλυτερη..έλεος!!λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει...αλλά περι ορεξεως..

Link to comment
Share on other sites

apocalypse, το ξέρω ότι το AA & AF σφάζει την 6600GT.

Εγω παντως παιζω hl2 1280x1024 με AA2xq AF4X & Far cry 1600x1200 AA2X AF8X και τα παει μια χαρα στα 589-1090 χωρις να την εχω πιεσει παραπανω σε o/c αυτο ειναι το αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την κάρτα... Αξίζει να την αγοράσω; Έχω την 5700 asus 128Μb, και αν ναι, ποια πλατφόρμα είναι η καλύτερη; Θα δω διαφορά; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την κάρτα... Αξίζει να την αγοράσω; Έχω την 5700 asus 128Μb, και αν ναι, ποια πλατφόρμα είναι η καλύτερη; Θα δω διαφορά; Ευχαριστώ!

Οτι θα δεις διαφορα σιγουρα θα δεις!

Ομως αυτο εξαρταται και απο το τι συστημα εχεις!

Για πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω:

Αmd athlon xp 2800+ barton,

Gigabyte 7n400pro2,

2 X 512 Mb Ram twinmos,

πρέπει να το βάλω και στην υπογραφή... όλοι αυτό έχετε από ότι βλέπω!

Τώρα έχω όπως είπαμε την 5700 128ΜΒ. Tι λέτε;;;;

Α και μία ακόμη ερώτηση ακόμη!

Υπάρχει σχετικό θέμα με "στήσιμο" κάποιου λειτουργικού και με ρυθμίσεις που πρέπει να γίνονται ώστε να εκμεταλλευτεί κάποιος το μέγιστο των δυνατοτήτων του;

Εμένα που δεν έχω ψάξει πολύ το θέμα αυτό... και έχω πολύ λίγες γνώσεις σε σχέση με πολλούς από εσάς, θα με ενδιέφερε πολύ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερωτηση που ψιλοεπιγει... θελω να παρω την 6600gt και απο φιλο μου δινει την 6600GT gigabyte με 180 και της prolink με 185. Θεμα χρηματων δεν τιθεται καθολου αλλα δεν ξερω ποια να προτιμησω... πλζ απαντηστε γιατι αυριο το πρωι λεω να παω να την παρω και δεν εχω αποφασισει ποια απο τις δυο... !!!!!

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρακο (Elu Thingol) φιλε μου!!!!!

Παρε οποια νομιζεις εσυ !!!!

Αφου εχεις την 5700 και θες να κανεις αναβαθμιση πανε παρε οποια θες εσυ!!!!

Το σιγουρο ειναι ΕΝΑ !!! ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

Υ.Γ. Θα ερθω και εγω να παρω μια 6600GT αλλα εγω θα σου προτεινα Pixelview(ProlinK)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα μια Gigabyte 6600gt και ανέβηκε στα 550 ο πυρήνας χωρίς artifacts. Παραπάνω αρχίζει και βγαζει artifacts στο NFSU2 μετα απο καμια ώρα παιχνιδιού. Θα ήθελα να ανεβάσω τις μνήμες και για να πάνε πιο ψηλά πρέπει να κάνω burn-in. Πώς μπορώ να κάνω burn-in πιο γρήγορα (πιο πρόγραμμα/παιχνίδι) ?? Πόσα MHz πρέπει να ανεβάζω τις μνήμες κάθε φορά ??

Έβαλα ceramic στις ψύχτρες που έχει και είδα 2-3 βαθμούς διαφορά αλλα και πάλι η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή (μέχρι 81-82 μετα απο 1-2 ώρες παιχνίδι)

Επίσης η ψύχτρα στο pcie-agp bridge ζεματάει συνέχεια.

To Thermaltake Schooner Fanless VGA Cooler λέτε να κάνει για τη κάρτα ??

Ξέρετε καμια ψύχτρα για τη καρτα που να πιάνει και το bridge ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.