Jump to content



Πρόγραμμα για pci καρτα TV


DarthMoul

Recommended Posts

DScaler πολυ απλα.....

Το δοκιμασα αλλα δυστυχως εχω ηχο αλλα δεν εχω εικονα.το παραξενο ειναι οτι αν ανοιξω ενα παραθυρο απο το μενου του προγραμματος εχω εικονα απο πισω. Η καρτα μου ειναι η Hauppauge WinTv-Go Pci. Με το προγραμμα wintv2000 δουλευει μια χαρα η καρτα.

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε ..... ολα οι ρυθμισεις μου φαινεται οτι ειναι σωστες αλλα κατι δεν παει καλα ****το....Φαινεται πολυ καλυτερο προγραμμα απο το wintv2000 ... η φαση ειναι οτι ανοιγω το dscaler και δεν εχω εικονα , το κλεινω και ανοιγω το wintv200 και ολα οκ...

πολυ μυστηριο ..... το παλευω ακομα με τις ρυθμισεις αλλα μου φαινεται θα τα παρατησω συντομα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει σωστά το που θα βρίσκουν τον ήχο τα προγράμματα?

Π.χ. στο DScaler πας

Settings > Audio-Mixer setup επιλέγεις το Use the system's mixer και επιλέγεις το audio in ( Line in, Aux in, CD in,... ).

Τώρα θα μου πεις με πήγε με την καλημέρα το πρόγραμμα σε αυτή την επιλογή...

Αλλά επειδή όλα τα προγράμματα είναι πολύ έξυπνα ξαναδές την διότι μερικές φορές θέλει να το ορίσεις και δεύτερη φορά. Δεν το δέχεται καμιά φορά με την μία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει σωστά το που θα βρίσκουν τον ήχο τα προγράμματα?

Π.χ. στο DScaler πας

Settings > Audio-Mixer setup επιλέγεις το Use the system's mixer και επιλέγεις το audio in ( Line in, Aux in, CD in,... ).

Τώρα θα μου πεις με πήγε με την καλημέρα το πρόγραμμα σε αυτή την επιλογή...

Αλλά επειδή όλα τα προγράμματα είναι πολύ έξυπνα ξαναδές την διότι μερικές φορές θέλει να το ορίσεις και δεύτερη φορά. Δεν το δέχεται καμιά φορά με την μία.

Δεν δούλεψε. Θα μου πεις τώρα με τα windows το περίεργο θα ήταν να δούλευε. :072:

Αν το linux βελτιώσει λιγάκι τις δυνατότητες του στα multimedia, τα windows θα πάθουν στο desktop αυτό που πάθανε και στους servers. 30% πτώση σε 2 χρόνια και συνεχίζουν ακάθεκτα προς τον πάτο.

Ευχαριστώ Γιάννη

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς μήπως σου έχει πατήσει και κανένα mute?

Στο DScaler όποτε έχει διαλέξει το σωστό input η κλίμακα της έντασης του ήχου πάει από 0-100 ( +, - πλήκτρα στο αριθμητικό πληκτρολόγιο ).

Αν έχεις διαλέξει λάθος πάει από 0-1000. Κάτι τέτοιο έχω παρατηρήσει.

Πάτα πάντως και κανένα Μ στο πληκτρολόγιο μπας και κάνει mute το πρόγραμμα στην έναρξή του, ή κοίτα και στον Windows mixer.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς μήπως σου έχει πατήσει και κανένα mute?

Στο DScaler όποτε έχει διαλέξει το σωστό input η κλίμακα της έντασης του ήχου πάει από 0-100 ( +, - πλήκτρα στο αριθμητικό πληκτρολόγιο ).

Αν έχεις διαλέξει λάθος πάει από 0-1000. Κάτι τέτοιο έχω παρατηρήσει.

Πάτα πάντως και κανένα Μ στο πληκτρολόγιο μπας και κάνει mute το πρόγραμμα στην έναρξή του, ή κοίτα και στον Windows mixer.

Τα κοίταξα όλα αυτά. Σύνδεσα και ηχεία απευθείας πάνω στην κάρτα. Δεν βγάζει ήχο. Νομίζω η λύση πρέπει να είναι ένα mke2fs -j /dev/hda1.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αφήσω τα windows και να ασχολήθώ με τον υπολογιστή μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η λύση πρέπει να είναι ένα mke2fs -j /dev/hda1.

Καλά αυτό τα φτιάχνει όλα!!!

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αφήσω τα windows και να ασχολήθώ με τον υπολογιστή μου.

Πλάκα πλάκα θα μπορούσε να είναι το ανέκδοτο των Λινουξάδων. Ποιο πολύ ώρα σετάρει κάποιος τα Windows παρά δουλεύει με αυτά. :090:

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό τα φτιάχνει όλα!!!

Πλάκα πλάκα θα μπορούσε να είναι το ανέκδοτο των Λινουξάδων. Ποιο πολύ ώρα σετάρει κάποιος τα Windows παρά δουλεύει με αυτά. :090:

Ξέρεις πως τους μπουρινιάζω στο γραφείο; Τους λέω ότι εγώ εργάζομαι με τον υπολογιστή μου ενώ εκείνοι ασχολούνται με τα wιndows :003:

Τώρα πια το Linux είναι πανεύκολο στο σετάρισμα, ειδικά στα mainstream distos όπως το Suse κλπ. Στο multimedia desktop είναι πίσω, αλλά τουλάχιστον ότι υποστηρίζει δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.