Jump to content



Γιατί δε μπορώ να τρέξω 2πλό SuperPi....


JimmyFox

Recommended Posts

...σε έναν Prescott P4 530 3.0GHz?

Σε σύστημα που μόλις σεταρίστηκε με όλα τα πράγματα καινούρια και καθαρά Windows XP Pro SP1.

Όλα σε default και θερμοκρασία δωματίου ~12 C (έκλεισα τη θέρμανση γιατί ο Prescott έπιανε 70άρες μετά από 20 λεπτά)

Η μητρική είναι μια Albatron PX865 PE 7 Pro και η μνήμη ένα 512άρι Kingston DDR400 cl3.

όταν βάζω να τρέξει το 2ο SuperPi μου βγάζει μήνυμα "NOT SQUARE IN CONVERG05" ή κάπως έτσι.

Γιατί????????

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το σκέφτηκα αλλά όχι σαν σόμπα. Σαν τζάκι. Με μια μπαλαντέζα θα τον βάλω μέσα στο τζάκι και δε θα χρειαστεί να ξαναπάρουμε ξύλα (ώσπου να απανθρακωθεί τελείως βέβαια...)

Δε το έχω ξαναδεί αυτό ρε.... Το ανοίγω, πατάω DEL, μπαίνω στο BIOS-> ΗW monitor και βλέπω θερμοκρασία 53 C! Πόσα δευτερόλεπτα πέρασαν? 5-10? ούτε με τον Athlon 1400 τέτοιο χάλι.... Kαι με μια γομαρόψυκτρα με χάλκινη βάση και το ανεμιστήρι να βουίζει σαν τρελό....

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 78 ειναι μια χαρα!!(αλλο το εχω υψηλες θερμοκρασιες και αλλο το υπερθερμενομαι!!!)

78 είναι μια χαρά? Δήλαδη όταν έλεγα οτι ο Thendebird που έτρεχα στα 1600ΜHz και δούλευε στους 57C γιατί με κορόιδευαν οι Ιntelάδες όταν τους έλεγα οτι δουλεύει μια χαρά?

78 είναι πολύ. Και από αμίαντο σκέτο να είναι το τσιπάκι 78 είναι πολλοί.

Εγώ πάντως του το ξεκαθάρισα του πελάτη. Δεν ευθύνομαι για τυχόν προβλήματα από θερμοκρασίες (restart, shutdowns κλπ) ας έπαιρνε AMD όπως του είχα προτείνει από την αρχή.

Α! και δεν του αλλάζω ψύκτρα. Πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη ώσπου να εγκαταστήσω τον επεξεργαστή πάνω στο s775 και την ψύκτρα.... Τι μαμακίες κάνουν στην Intel ρε γμτ... Δεν ξαναστήνω 775. Όχι τίποτε άλλο, αλλά το να χρεωθώ τόσα € για σχεδιαστικές ******** τις Intel δεν το κάνω.... :065:

Link to comment
Share on other sites

Πας να το τρεξεις απο το ιδιο directory και τα δυο?

Aν ναι κανε ενα copy-paste το .exe σε αλλο directory και ξαναδοκιμασε.......

Αν οχι απλα δεν ειναι σταθερο.......

Eιναι αυτο ακριβως....δεν τρεχουν απο το ιδιο directory...

Οπως και το prime...

Πρεπει να βρισκονται σε διαφορετικο....

Link to comment
Share on other sites

78 είναι μια χαρά? Δήλαδη όταν έλεγα οτι ο Thendebird που έτρεχα στα 1600ΜHz και δούλευε στους 57C γιατί με κορόιδευαν οι Ιntelάδες όταν τους έλεγα οτι δουλεύει μια χαρά?

78 είναι πολύ. Και από αμίαντο σκέτο να είναι το τσιπάκι 78 είναι πολλοί.

Εγώ πάντως του το ξεκαθάρισα του πελάτη. Δεν ευθύνομαι για τυχόν προβλήματα από θερμοκρασίες (restart, shutdowns κλπ) ας έπαιρνε AMD όπως του είχα προτείνει από την αρχή.

Α! και δεν του αλλάζω ψύκτρα. Πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη ώσπου να εγκαταστήσω τον επεξεργαστή πάνω στο s775 και την ψύκτρα.... Τι μαμακίες κάνουν στην Intel ρε γμτ... Δεν ξαναστήνω 775. Όχι τίποτε άλλο, αλλά το να χρεωθώ τόσα € για σχεδιαστικές ******** τις Intel δεν το κάνω.... :065:

οπως προιπα αλλο το εχω υψηλες temps και αλλο υπερθερμανση!!αν ειχες 57 και δεν ειχες προβλημα υπερθερμανσης τοτε ειταν μια χαρα η cpu!!αλλα σκεψου τι αντιστυχες temps ειχαν τοτε οι ιντελ!!δεν λεω οτι 70 ειναι λιγοι αλλα αφου δεν εχει προβλημα στη λειτουργια του no problem

Link to comment
Share on other sites

Βρε κολλημένε!!!

Με το που κατάλαβε ο Prescott σε ποιανού τα χέρια είναι, ανέβασε αμέσως πυρετό από την αγωνία και τον φόβο του. Στον πελάτη σου μια χαρά θα δουλεύει.

Είχαν παρόμοιο πρόβλημα στο TomsHardware. Κάτι είχαν κουνήσει νομίζω και είχε εκτοξευτεί η θερμοκρασία από τους 65 στους 75C. Κάποιο bug στους 775 που οδηγεί τον ανεμιστήρα της cpu στο να υπολειτουργεί, αν έχω καταλάβει καλά.

Διάβασε αυτά που γράφουν εδώ ( Wednesday, Dec. 22, 2004:....) :

http://www.tomshardware.com/cpu/20041217/index.html

Τώρα το να λέμε δεν πειράζει με 70 και βάλε βαθμούς δεν είναι και πολύ καλή ιδέα. Μπορεί η cpu να αντέχει αλλά μπορεί τα υπόλοιπα που βρίσκονται γύρω της να μην νιώθουν και πολύ καλά. 2-3 καμένα mosfets και άλλοι τόσοι κατεστραμμένοι πυκνωτές δεν νομίζω να μην μας πειράξουν επειδή η cpu αντέχει. Εκτός και αν είναι 100% σίγουρο ότι δεν επηρεάζονται από τέτοιες θερμοκρασίες τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

τον καημενο τον πελατακο...εμπλεξε και με μεγαλο μαστορα(αλεπουδελης) ..τον βλεπω για συχνες επισκεψεις,αναβαθμισεις,μικρες και απλες λυσεις που θα βελτιωσουν την καθημερινοτητα του....ε ρε ηταν που ηταν στραβο το εφαγε και ο γαιδαρος....χεχε

Link to comment
Share on other sites

τον καημενο τον πελατακο...εμπλεξε και με μεγαλο μαστορα(αλεπουδελης) ..τον βλεπω για συχνες επισκεψεις,αναβαθμισεις,μικρες και απλες λυσεις που θα βελτιωσουν την καθημερινοτητα του....ε ρε ηταν που ηταν στραβο το εφαγε και ο γαιδαρος....χεχε

:082: :082: :082:

Link to comment
Share on other sites

Aπενεργοποίησηα το ΗΤ γιατί διάβαζα οτι έτσι έχει καλύτερα νούμερα στο SuperPi. Aν και δεν είδα διαφορά με το ΗΤ enabled...

Mε το ΗΤ enabled δεν είδα διαφορά στις καθημερινές εργασίες. Οι καθυστερήσεις από τα Winblows και το IDE interface υπάρχουν έτσι κι αλλιώς. Ίσως να αξίζει μόνο όταν τρέχω για την κ@υλ@ 2πλά SuperPi και 6πλά DivX (όσο κι αν δεν έχω δει καν ταινία DivX εδώ και ένα χρόνο) όσο θα κάνω VirusScan και Defragmenting ταυτόχρονα αλλά επι της ουσίας διαφορές δεν υπάρχουν. Στο κάτω κάτω, αν θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το video πάω και αγοράζω καμμιά κάρτα Canopus που τα κάνει όλα σε Hardware επίπεδο ή πάω σε Mac....

Στο κάτω-κάτω, μόλις βγουν τα Dual Cores το ΗΤ δε θα έχει και τόση σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.