Jump to content



απαντηστε εδω!!!


benhour

Recommended Posts

για πειτε μου ρε παιδια τι θερμοκρασιες εχετε σε cpu και sustem!!(απευθηνεται σε ολλους!!)μωλις παρω μερικες απαντισεις θα σας πω γιατι ρωτησα!!!ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

καταρχην θα ηθελα να ευχαριστισω οσους απαντησαν!λοιπον εχουμε και λεμε!!καταρχην Mr κτμ εκανες λαθος που μετεφερες το thread!!επιτιδες το εβαλα σαυτη την κατιγορια!!ας αξιγηθω για να μην παρεξιγηθω!!αποτι βλεπω με υδροψυξη πεζουν καλες temps!!(χαρη και στην πατεντα του κτμ που ομολογο ειναι πολυ καλη!!good job man)!φυσικα για την υδροψυξη εχουν ξωδευτει100-250 ευρο αναλογα την περιπτωση!λοιπον τι θα λεγατε με μονο 21 ευρο να ειχατε 16 Co στη cpu!!!οσο ομως και αν σας φενετε περιεργο ειναι γεγονος!!που πανε αυτα τα 21 ευρο!!μα πολυ απλα σε ενα peltier!!το οποιο δεν χριαζετε υδροψυξη για να ψυχθει!!(το τονιζω γιατι καποιος ειχε πει οτι αν βαλω peltier στο pc με αεροψυξη θα τιναχτει!!ονοματα δεν λεμε υπολιψεις δεν θυγουμε!!!)πιστευω οτι αξιζει να το δοκιμασετε!!οικονες λιαν συντομως!!

:023: :023: :023:

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιεργια να δω τους 16C με τον P4 σε full load ετσι απλα.

Oσο για τη υποληψη μου δεν μου τη θιγεις δεν εχει αναγκη αυτη θιγμενη ειναι......LOL,peltier με αερα ειχα παλια στο Texas σε ενα K6-2 και αργοτερα σε ενα coppermine Celeron και ακομα και τοτε με τα χαμηλα watt των CPU αυτων μονο απλα δεν ηταν με αερα.......

Link to comment
Share on other sites

καταρχην Mr κτμ εκανες λαθος που μετεφερες το thread!!επιτιδες το εβαλα σαυτη την κατιγορια!!

Φιλε benhour το thread σωστα μεταφερθηκε. ;)

Απο εδω και περα, εφοσον εχεις κατι να μας πεις για το peltier θα ανοιξεις thread στην κατηγορια του.

Link to comment
Share on other sites

το peltier που χρισιμοποιησα ειναι στα 15 ampere!!40-40-3,45 οι διαστασεις!!περνει ρευμα 12volt!!η ψυκτρα ειναι η κλασικη ακασα που ειχα παντα(με ενα μικρο μοντ οστε ο ζεστοσ αερασ να μην κατευθυνετε πανω στο sustem και στη vga!!142 wat!o p4 ειναι ο κλασικος που ειχα!!(p4 2,8@3,8c τον οποιο κατεβασα στα 3,4 για να δω αν δουλευει καλα και αφου ολα ειταν ''τελεια'' επανιλθε)το συστημα αρχικα ανεβενε στουσ 41!!(πριν κανο το μοντ στην ψυκτρα) τωρα ειναι 35!

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεσε με αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ψυχεις 265W και κατι του peltier+P4 με μια akasa ψυκτρα και εχεις θερμοκρασιες κατω απο το περιβαλλον στον CPU......

Να μας ελεγες οτι εχεις ανοιχτο το παραθυρο στο δωματιο και εχεις γραψει στο mbm monitor αναποδα το case/cpu temp ναι,αλλα το πρωτο δεν το πιστευω.......

Link to comment
Share on other sites

για κανε ποιο λιανα το πρωτο?το τροφοδοτικο ειναι το tagan tg420-uo2(i-xeye)(πριν 2 μερες το πιρα γιατι το παλιο δεν μπορουσε να ανταπεξερθει)και εχει 420 watt εχει 264 στα +12

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω αυτα που λες γιατι α)τα 142 watt του peltier που αναφερεις που στα 12V θα ειναι λιγοτερα,δεν αρκουν για να ριξουν την θερμοκρασια ενος P4 στα 3.8 τοσο πολυ και β)η ψυκτρα που εχεις πιστευω οτι δεν μπορει να καταφερνει να ψυξη τον P4 και το peltier και να πετυχει τετοιες θερμοκρασιες και γ)για τα 3.8 αμφιβαλλω αν του αρκουν του P4 το 1.5V που βλεπω

To peltier δεν ειναι κατι το μαγικο ειναι αντλια θερμοτητας τραβαει την ζεστη απο αυτο που θες να ψυξεις με την κρυα του μερια και την αποβαλλει στην ζεστη μερια συν την δικια του θερμοτητα.Πραγμα που σημαινει οτι αυτο που ψυχει την ζεστη μερια πρεπει να ειναι αρκετα δυνατο(Να μπορει να κανει κουμαντο και τα watt της CPU και του peltier) ωστε η ζεστη μερια του peltier να μην υπερθερμανθει γιατι πολυ απλα η εξτρα θερμοτητα που δεν αποβαλλεται απο την ψυκτρα θα παει στη ψυχρη μερια και στη cpu οποτε καναμε μια τρυπα στο νερο δηλαδη και ισως τα καψουμε ολα κι ολας........

Αυτα που ξερω εγω ειναι για να ψυξουμε μια CPU εστω x watt πρεπει το peltier που θα διαλεξουμε να ειναι 2*x watt,η μονη αεροψυξη για peltier που ξερω να κανει για CPU ειναι μια ψυκτρα της swiftec με 226W peltier και οταν λειτουργει δεν μπορεις καν να αγγιξεις την ψυκτρα.........

Αν ηταν ετσι απλο και η Intel θα εβαζε ενα peltier στις ψυκτρες της και θα ησυχαζε απο τους ζεστους prescott οπως και ολοι εμεις που ασχολουμαστε θα ειχαμε peltier με αερα και δεν θα παιδευομασταν με νερα και τετοιες ιστοριες.............

Αν εχεις peltier οντως η μονη περιπτωση ειναι να το εχεις στα 2.8 σε idle κατασταση και αν δεν δω καποια αντιστοιχη εικονα απο διπλο Prime εστω ενα 3ωρo στα 3.8 μαζι με θερμοκρασιες ενω τρεχουν θα συνεχισω να ειμαι απιστος Θωμας... :003: :003:

Ελπιζω να βγαινει κανενα νοημα γιατι ειναι πολυ πρωι......

:003: :003: :017: :048: :024:

post-80-1442173897,2377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.