Jump to content



απαντηστε εδω!!!


benhour

Recommended Posts

σου ειπα ποσο κανει ενα peltier!!(αν θελεις παμε μαζι να παρεις!!)οπως προειπα ειναι αποψη μου και ισος να ειναι λαθος!δεν θιγει κανεναν γιατι λεει ακριβος το οτι ειναι θεμα του καθενος για τον αν θα χρισιμοποιεισει peltier i νερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

κεντρο χαλανδριου απεναντι απο τα coffee time!λεει στην ταμπελα (συγχρονος ηλεκτρονικος εξοπλισμος)!το peltier κανει 21 ευρο στις διαστασεις που προαναφερω!αν θελει και καποιος αλλος αν ειναι κανονιζουμε να παμε μαζι αυριο το πρωι ολοι μαζι ωστε να μην ακουω μετα μπουρδες του στηλ δεν το βρικαμε και τετοια!!διευθυνση ακριβως δεν την θυμαμε!

Link to comment
Share on other sites

προσφέρομαι να σε βοηθήσω!! ;););) of topic /έχω πρόβλημα!!δεν μπορώ να γράψω με τίποτα ελληνικά!!αυτά είναι με τον converter!!

Για αυτο υπαρχει :D αλλα εγω γραφω κανονικα αλλα χωρις τονους γιατι βαριεμαι (KAΡΑ ΟFF TOPIC)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε κτμ!!!πολυ καλο!μια μικρη επισυμανση μονο!!πρεπει να προσεχει κανεις(αν ειναι με αεροψυξη) που κατευθηνετε ο θερμος αερας!!γιατι αν απο την ψυκτρα κατευθυνετε προσ συστημα και vga αυτα θα υπερθεμανθουν!!προσεχως οδηγος τοποθετησης peltier με αεροψυξη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Mε νερό έχω από 25c- εώς 30c[στο χειρότερο stress] cpu.

Στο σύστημα 19c .κλειστο case 1 12αρη να βάζει αέρα φυσάει μνημη,μοφσετ,και μπλόκ. , και κανεναν να βγάζει ... ναι κανέναν Γιατί πολύ απλα διαπίστωσα πώς αν είναι κλειστο το case το ρευμα γίνεται μονο του με λίγα λόγια οπου υπάρχει τρύπα αναπνεει το tower βγαζοντας αέρα .

όλα τα παραπάνω μετρημένα αναλυτικά , όχι με μαμακίες των μετρητών που έχει η mobo.

Για του λόγου το αληθές...

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5994&page=2&highlight=laser

Στην φωτό βλέπετε τον 12αρη.

Θα ήθελα να δοκιμάσω tec , αλλα θέλει decicated psu καλή μονωση παίζει και ενδεχόμενο πυρκαϊας :D αν αστοχήσεις να ψύξεις έστω και λιγότερο την warm plate...

Edit .

Eπίσης η άποψη μου είναι πως αν αποφασίσει κάποιος για tec καλά είναι να μπεί πάνω σε νεράκι , αλλιως θα πέσει 15-20c στην cpu και θα ανέβει στο case καμια 20+ δηλαδή θα έχει δροσερο το cpu,,,,,...... και vga , mofset , system , rams κτλ. θα ψηνονται γιατί η αερόψυξη θα αποβάλλει μεγάλα ποσά θερμότητας μέσα στο case.

post-1135-1442173965,7394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε Atari[Xp+] κανα καλοριφερ ανάβεις? τι θερμοκρασία δωματιου εχεις?

19c system??? έλεος δλδ...

Όσο για το να βάλει όλα τα φανάκια να βάζουν αέρα και οτι δεν χρειάζεται κανένα να βγάζει...είναι αρκέτα αστείο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Atari[Xp+] καλα καλοριφερ ανάβεις? τι θερμοκρασία δωματιου εχεις?

19c system??? έλεος δλδ...

Όσο για το να βάλει όλα τα φανάκια να βάζουν αέρα και οτι δεν χρειάζεται κανένα να βγάζει...είναι αρκέτα αστείο...

1ον

To tower είναι δίπλα στο καλοριφέρ[50cm] ναι και λόγω διαρυθμισης του δωματιου δεν αλλάζει .

2ον 1 φαν είπα δεν είπα όλα και δεν είπα φανάκι ειπα ΕΝΑΝ 12άρη. και είπα για το σύστημα το δικό μου όπως το έχω , άλλος μπορεί να έχει dual xeon clockarismenoys και να μην πιάνει αυτό το κόλπο.

Ολα αυτά είναι αποδεδειγμενα και μετρημένα οπως σας είχα υποσχεθει [βλεπε link sig].......

Tέλος τα ειρωνικά και τα ''αστεία'' κρατα τα για τον εαυτό σου .....μιλάω με γεγονότα όπως ξέρεις..... αυτα μέτρησα αυτά λέω ουτε + ούτε -

Link to comment
Share on other sites

']1ον

To tower είναι δίπλα στο καλοριφέρ[50cm] ναι και λόγω διαρυθμισης του δωματιου δεν αλλάζει .

2ον 1 φαν είπα δεν είπα όλα και δεν είπα φανάκι ειπα ΕΝΑΝ 12άρη. και είπα για το σύστημα το δικό μου όπως το έχω ' date=' άλλος μπορεί να έχει dual xeon clockarismenoys και να μην πιάνει αυτό το κόλπο.

Ολα αυτά είναι αποδεδειγμενα και μετρημένα οπως σας είχα υποσχεθει [βλεπε link sig'].......

Tέλος τα ειρωνικά και τα ''αστεία'' κρατα τα για τον εαυτό σου .....μιλάω με γεγονότα όπως ξέρεις..... αυτα μέτρησα αυτά λέω ουτε + ούτε -

Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις....

Είναι το κουτί σου 50 εκατοστά από το σώμα του καλοριφέρ... και έχεις 19c???

Eμενα που είναι 2 μέτρα μακριά από το σώμα γιατί έχει 28 system? μήπως να το πάω κοντά να πέσει η θερμοκρασία?

Όσο για τα παραδείγματα με τους Xeon δεν τα σχολιάζω...

Στο δικό σου κουτί δλδ... κάνει καλύτερη δουλεία ένας 12αρης μόνος του να βάζει... από το γνωστό ρεύμα που δημιουργείτε εάν βάλεις έναν μπροστά/πλάγια να βάζει και του άλλους να βγάζουν...!!!???

Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις....

Είναι το κουτί σου 50 εκατοστά από το σώμα του καλοριφέρ... και έχεις 19c???

Eμενα που είναι 2 μέτρα μακριά από το σώμα γιατί έχει 28 system? μήπως να το πάω κοντά να πέσει η θερμοκρασία?

Όσο για τα παραδείγματα με τους Xeon δεν τα σχολιάζω...

Στο δικό σου κουτί δλδ... κάνει καλύτερη δουλεία ένας 12αρης μόνος του να βάζει... από το γνωστό ρεύμα που δημιουργείτε εάν βάλεις έναν μπροστά/πλάγια να βάζει και του άλλους να βγάζουν...!!!???

Έλεος...

Τόσο λέει το ψηφιακό μετρημένο στον κορμό των 5.25'' . Τωρα τι κανει το δικό σου όπως το είπες και μόνος σου. δικό σου θέμα .

Μητρική με μητρικη διαφέρουν , επίσης το πιό ζεστό ''σώμα'' μέσα στο tower μου είναι ο hd , έχει 35c αν κάποιος έχει 4 μέσα στο κουτί [εσυ δεν ξέρω τι έχεις ] τι να του πώ εγώ μετά οτι πρέπει να έχουν την ίδια θερμοκρασία τα κουτιά μας ?

Και ξανατονίζω έφερα το παράδειγμα με τον Xeon γιατί πήρες κάτι που είπα στην αρχή για τον 12αρι και ενώ εγώ είπα για 12ΑΡΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ εσύ το γενίκευσες ,,,,, και τον 12αρι τον έκανες fan και το fan φανάκια ...., οπότε καλά έκανες και δεν το σχολίασες λοιπόν. Τα κουτιά διαφέρουν άλλος στο κουτί του μπορεί να μην πέφτει καρφιτσα μέσα και με 8 12αριδες πάλι 30c να έχει . Ο νωον νοητό .

Το απόγευμα που θα μου φέρουν την cybershot γιατί την έχω δανείσει θα ξαναβάλω τον σενσορα στο 5.25 να δεις στο thread της sig να μην χαλάμε και του παιδιού το thread... να ησυχάσεις .

Link to comment
Share on other sites

'] Ο νωον νοητό .

Μένω σε αυτήν σου την φράση λοιπόν...

Και δεν δίνω συνέχεια στο θέμα...

Έχω πολύ καλή διάθεση σήμερα και δεν θα την χαλάσω...

Όποιος κατάλαβε...κατάλαβε.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης φιλικα Θωμάς .

Χωρίς 3 τελείες στο τέλος κάθε φράσης , γιατί η Ελληνική Γλώσσα που όλοι μάθαμε στο Δημοτικό λέει βάζουμε 3 τελείες στο τέλος γιατι αφήνουμε να ενοηθεί κάτι .

Δεν με ενδιαφέρει τι αφήνεις εσυ , η αν τις βάζεις απο άγνοια .

Και να σου πώ και κάτι δεν με πέιραξε η φάση της αμφισβίτησης ούτε θέλω να σου αποδείξω ότι έχω το cool-δροσερό σύστημα, αλλά η Ελληνική γλώσσα φημίζεται για τον πλούτο της και όταν χρησιμοποιείς λέξεις του τύπου

ΕΛΕΟΣ

ΑΣΤΕΙΟ κλτ αφήνοντας ειρωνία πάει να πέι οτι τις γράφεις γιατί θελέις και όχι γιατί δεν υπάρχουν άλλες .

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στερέωσα το καλώδιο . Ναι .Αν το έβαζα πάνω απο την κάρτα vga το χτυπάει ο 12αρης ., θα έδειχνε λιγότερο , αν το έβαζα πιο κάτω θα ζεσταινόταν απο την 1250 , αλλου , που ? Στο psu ?

Εκεί έκρινα πως δεν θα επηρεαζότανε τόσο πολύ και θα μετρούσε πιό καλα το εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

']Eπίσης φιλικα Θωμάς .

Χωρίς 3 τελείες στο τέλος κάθε φράσης ' date=' γιατί η Ελληνική Γλώσσα που όλοι μάθαμε στο Δημοτικό λέει βάζουμε 3 τελείες στο τέλος γιατι αφήνουμε να ενοηθεί κάτι .

Δεν με ενδιαφέρει τι αφήνεις εσυ , η αν τις βάζεις απο άγνοια .

Και να σου πώ και κάτι δεν με πέιραξε η φάση της αμφισβίτησης ούτε θέλω να σου αποδείξω ότι έχω το cool-δροσερό σύστημα, αλλά η Ελληνική γλώσσα φημίζεται για τον πλούτο της και όταν χρησιμοποιείς λέξεις του τύπου

ΕΛΕΟΣ

ΑΣΤΕΙΟ κλτ αφήνοντας ειρωνία πάει να πέι οτι τις γράφεις γιατί θελέις και όχι γιατί δεν υπάρχουν άλλες .[/quote']

Ελπίζω να καταλάβεις κάποια στιγμή, πως δεν μέτρησες την θερμοκρασία του αέρα μέσα στο κουτί σου...αλλά την θερμοκρασία της λαμαρίνας στην οποία έπεσε το laser...δίνοντας σου τέτοιες τιμές.

Δεν προσπάθησα να σε βγάλω ψεύτη... απλά να σου πω πως αποκλείεται να έχεις τόσο χαμηλές temps.

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε αυτο δεν συνιστα μια αξιοπιστη system temp. Απλως μετρας την θερμοκραια της λαμαρινας. Ο ιδιος σενσορας καπου στο κεντρο του κουτιου, χωρις να τον χτυπαει ανεμιστηρας, θα ειναι πολυ πιο αξιοπιστος.

Και θυμησου οτι καθε μερος του case εχει και διαφορετικη θερμοκρασια. δεν θα μπορεσεις να παρεις απο καπου απολυτα αξιοπιστη μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.