Jump to content



Περί παραξενιάς Seagate HDD.


gel

Recommended Posts

Καλή Χρονιά σε όλους πρώτ' απ' όλα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο HDD, κατά προτίμηση Seagate ή Maxtor, γύρω στα 200 GB, προβληματίζομαι όμως σχετικά με τους δίσκους της Seagate για το εξής θέμα:

Είναι γνωστό ότι είναι αρκετά αθόρυβοι κυρίως όσον αφορά το μοτέρ τους. Πρίν καιρό όμως είχα έναν 7200.7 PATA σχετικά μικρής χωρητικότητας, ο οποίος παρ' όλο που ήταν αρκετά αθόρυβος, όταν ήταν σε κατάσταση idle μετά από 1 λεπτό περίπου, είχε ένα σιγανό "νιαούρισμα" ή όπως είδα να λέγεται σε ξένα sites "squeeking".

Αυτό είναι γνωστό φαινόμενο και όπως λέει και η ίδια η Seagate προκαλείται από την κίνηση των κεφαλών που κάνουν self-test στον σκληρό για λογαριασμό του S.M.A.R.T. όταν ο σκληρός παραμένει idle για 40 sec.

Γνωρίζει κανείς αν αυτόν τον "θόρυβο" τον έχουν και οι 160άρηδες και 200άρηδες SATA, όπως π.χ. ο ST3200822AS, καθώς και οι 7200.8 και κατά πόσο είναι εκνευριστικός;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι ζημιαρης.

θα συμφωνησω:D

Οσο γι αυτο που ρωτησες gel αν οντως υπαρχει (δε το ηξερα...)τοτε δεν ακουγεται καθολου και θα το ειχα παρατηρισει μιας και ο δισκος δε δουλευει συχνα.;)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα εναν sata 200, χωρις ncq. Καποια στιγμη χωρις κανενα λογο εβγαλε χοντρο προβλημα και εχασα ολα τα αρχεια. Ακομα παλευω μαζι του, του εκανα ενα low-level φορματ και τωρα τον τεσταρω να δω μπας και δεν χρειαζεται αλλαγη. Οσον αφορα το νιαουρισμα, καποιες στιγμες ισως να τον εχω ακουσει, αλλα δεν το παρατηρω. Γενικοτερα τον εχω αναμμενο συνεχεια και δεν το εχω παρατηρησει, οποτε δεν ειναι ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όντως το κάνει ένας από τους 2 80άρηδες που έχω που και που, και ο 2.5'' επίσης. Είναι ένα σύντομο "γρατσούνισμα" σαν να διαβάζει. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι το επικύνδινο ή ενοχλητικό. Όσο για το θόρυβο, όταν διαβάζουν κάνουν ένα έντονο αλλά υγειή θόρυβο, το "γρατσούνισμα" που είπα και πριν, που δεν το κάνουν τόσο έντονα πχ οι WD, από την άλλη όμως idle είναι σαν να μην υπάρχουν, και αυτί να στήσεις δεν ακούς τίποτα, δεν σφυρίζουν καθόλου. Α, επίσης ζεσταίνονται αρκετά. Για τους 80άρηδες 7200.7 μιλάω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά απενεργοποίησε το SMART από το BIOS και είσαι ok…

Πρέπει μάλλον να οφείλεται στο firmware του δίσκου οπότε μπορεί να μη ληθεί έτσι... Το έχεις δοκιμάσει ή απλά υποθέτεις οτι μπορεί να δουλέψει με αυτό το κόλπο;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πουμε εγω κι ο Chrismist που τον Seagate του απο το ενα pc μου τον βαλαμε στο αλλο (αποσταση το παρα πολυ 1μιση μετρο) και ειχε επανελθη σε κατασταση οπως ειναι μολις τον αγορασουμε ..........

Link to comment
Share on other sites

Τι να πουμε εγω κι ο Chrismist που τον Seagate του απο το ενα pc μου τον βαλαμε στο αλλο (αποσταση το παρα πολυ 1μιση μετρο) και ειχε επανελθη σε κατασταση οπως ειναι μολις τον αγορασουμε ..........

Ε δεν φταιει ο σκληρος...:p:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.