Jump to content



Αρχαριος και overclocking σε PENTIUM 4 στα 3GHz(northwood)


Diasel

Recommended Posts

Καλησπερα

Ειπα να ασχολιθω και εγω λιγο με το overclocking.Εχω μερικες βασικες αποριες τις οποιες θα ηθελα να παραθεσω.Εχω τον παραπανω επεξεργαστη,μητρικη μια p4c800-e deluxe και δυο pc-400 kingstone dual channel.Αρχικα μπαινοντας στο bios εβαλα το cpu external frequency (fsb) στα 214 απο 200 που ηταν.Δηλαδη ειμαι τωρα σε 15 Χ 214= 3210 mhz.Εχω ενα thermaltake κουτι και πηρα και μια ψυκτρα thermalright xp90.Exω βαλει το agp frequency στα 66.66/33.33 και dram frequency στα 400mhz(1:1).Το cpu vcore voltage kai to ddr referencwe voltage ειναι στο auto.Το ερωτημα ειναι αν καθως ανεβαινω πηραζοντας το fsb θα υπαρξει προβλημα με τις μνημες και πως θα το καταλαβω;Υπαρχει περιπτωση να καουν;Που πρεπει να βαλω το vcore και πως θα καταλαβω οτι πρεπει να το ανεβασω;To super pi τι κανει ακριβως;Υπαρχει καποιο prg που να φερνει τη cpu σε full load κατασταση;Αυτα για αρχη και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τα ορια της cpu σου ορισε τις μνημες στα 320 (5:4) και αφου βρεις μεχρι τι FSB παει η CPU σου χωρις (ή ακομα και με ρευμα) αρχιζεις να παιζεις και με τις μνημες.

Να σου καουν ξεχασε το οι μνημες...απλα αν δεν αντεχουν θα κολλαει το pc...

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτασει τη cpu στα 3.4 και εχω ριξει τις μνημες σε 320 απο 400 γιατι κολαγε το μηχανημα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι που να βαλω το VCORE.Τωρα ειναι στο auto.Δεν εχω το βιβιλιαρακι της cpu μου.Επισης ξερει καποιος να μου πει που να βαλω τα volt των μνημων γιατι ειναι και αυτα στο auto.Θελω να βαλω το ρευμα που ειχε απο τη μανα του.Βοηθειστε γιατι στο site της intel βγαζει δυο cpu και δεν ξερω ποια εχω.Πρεπει να ξερω το sSpec.Δειτε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες οτι στα 3.555mhz θα ειμαι σταθερος?Απο εκει και πανω δλδ δεν εχω ελπιδες?Δουλευω με αεροψυξη.Τωρα ειμαι με fsb 230mhz.Ποτε θα καταλαβω οτι πρεπει να ανεβασω το ρευμα και ποσο?Στις μνημες παρατηρησα οτι τα "RAS to CAS delay" και "RAS precharge" πηγαν απο το 2 στο 4 με fsb-DRAM στα 5:4.Αυτο μαλλον δεν ειναι καλο.θα δω διαφορες στις μνημες?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι θα εισαι σιγουρα.

Λεω "πιστευω" θα εισαι.Μονο αν το δοκιμασεις θα εισαι σιγουρος.

Κανεις αλλος δεν μπορει να σου πει με σιγουρια γιατι κανενας επεξεργαστης δεν ειναι ακριβως ιδιος.

Η ελπιδα ομως πεθαινει τελευταια.

Αφου εισαι με αερα, δεν σε παιρνει να δωσεις ρευμα λογο θερμοκρασιων.

Κοιτα σε ποια μεγιστη συχνοτητα εισαι σταθερος με default ρευμα.

Με τις μνημες θα ασχοληθεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες οτι στα 3.555mhz θα ειμαι σταθερος?Απο εκει και πανω δλδ δεν εχω ελπιδες?

το ποσο πανω θα πας εξαρτατε απο τον επεξεργαστη που εχεις(οπως ειπε και ο κτμ!)λογικα με default θα πεξεις κοντα στα 3,6!(+600)!το οτι εξαρτατε στο λεμε γιατι υπαρχουν επεξεργαστες που ανεβαινουν πολυ(πχ εμενα πηγε απο 2,8 στα 3,8 ειναι north... και αλλου απο 2,8 στα 2,47 παλι north ακρεεσ περιπτωσεις αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα γινει!!)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζε το fsb κατα 5 και μετα τρεχε δυο prime95 μαζι για 15 λεπτα αν κιτρινισει καποιο απο τα 2 κατεβα σε συχνοτητα και τρεχε το πραιμ για 1 ωρα αν οχι ανεβα αλλα 5 και δοκιμασε με πριμε για 15 λεπτα ...

Σε λιγες ωρες θα βρει το οριο του cpu σου...ΡΕυμα δωσε μεχρι 1,6 ...

Τις μνημες μεχρι να βρεις οριο του cpu εχε τες με διερετη 3/2 ωστε να εισαι σιγουρος οτι αν κιτρινισει το πραιμ δεν φτενε αυτες...

ΑΑΑ στο prime τρεχε το maximun heat στο torturee test

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις σας.Ειμαι τωρα στα 3.555 με 2.37 fsb.Στις μνημες το μεγυστο Vdimm που εχει η μητρικη ειναι 2.85 και εκει το εχω βαλει οπως μου ειπε ο φιλος ΚΤΜ.Δεν ειναι πολυ μεγαλο?Θελω να καταλαβω γιατι βαζω την τιμη αυτη.Κατα τα αλλα η διαδικασια που ακολουθω για σταθεροτητα ειναι η εξης:

Τρεχω ενα prg που βρηκα σε καποιο site και λεγεται toast οποιο κανει 50% χρηση της cpu.Στη συνεχεια ανοιγω το ThrottleWatch,για να ελεγχω ποτε η cpu θα βρεθει σε κατασταση throttling και το Tweakers4u Toaster II το οποιο χρησιμοποιει τα αλλα 50% της cpu.Τα αφηνω ολα αυτα να τρεχουν για 1 ωρα και ελεγχω τις θερμοκρασιες στις οποιες δεν παρατηρω διαφορα ειμαι σε idle 36-38 και full load σε 49-51(MotherboardMonitor) καθως επισης τυχον μπλε οθονες.Αν ολα πανε καλα συνεχιζω.Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος αλλα τα κανω μετα απο δικη μου λογικη σκεψη.To prime 95 κανει κατι παραπανω απο οτι κανω εγω?Ποτε θα καταλαβω οτι δεν παει αλλο πανω η cpu?Δεν θα bootarei το pc?Οσον αφορα τις μνημες τις εχω στο 5:4 και θα τις βαλω στο 4:3.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβασα τo fsb τα 240 τρεχω δυο prime95 για κανα 20αλεπτο και ολα οκ.Βαζω να παιξω ενα trategy και μετα απο καμμια ωρα τραβαει restart το pc.Απο οτι ειδα δεν ειχα μεγαλες θερμοκρασιες δλδ ειμουνα στους 51-52 βαθμους.Ξερει κανεις τι μπορει να εφταιξε?Κατεβαζω λιγο το fsb ξαναμπαινω win παιζω το παιχνιδι και ολα οκ.Μετα λεω να δοκιμασω ποιο πανω και βαζω fsb στα 247 αλλα πεταγε συνεχεια μπλε οθονες και το pc ετρωγε τρελλα σκαλωματα.Κανω reset και βαζω fsb στα 241 που ειναι και τωρα.τρεχω παλι prime95 κτλ και ολα οκ.Τα ορια της cpu με αερα που εχω ειναι καπου εδω?Μετα λεω να ανεβασω λιγο οτο ρευμα μπας και crasharei λογο του οτι θελει περισσοτερο.Το βαζω απο 1.575 στα 1.6 αλλα παλι τπτ.Οι μνημες ειναι στο 5:4.Ακουω γνωμες.

CPUZ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το εξης προβλημα.Ενω με prime95 πηγαν ολα καλα παω να παιξω ενα game(The Battle for Middle-earth ) και με το που πηγαινει να φορτωσει κανει restart.Αρχιζω λοιπον και εγω να κατεβαζω το fsb φτανοντας το στα 215 για να μπορεσει να κανει κανονικο loading χωρις restart.Το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον οταν πιεζω τη cpu με το prime95 να μην κολλαει το pc και με το που παω να φορτωσω το παιχνιδι να κολλαει?Απο θεμα θερμοκρασιας δεν πιστευω να ειναι αφου με το prime na τρεχει για 20 λεπτα ειχα 53-54 βαθμους.Τι μπορει να φτεει?Το τροφοδοτικο μου ειναι ενα Herolchi 525W.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.