Jump to content



Αρχαριος και overclocking σε PENTIUM 4 στα 3GHz(northwood)


Diasel

Recommended Posts

Αν εννοεις το winbond3 sensor μεσα απο το motherboard monitor αυτος λεει 126 βαθμους tωρα που ειμαι στα 3,2ghz.Ανοιγοντας το κουτι απο το πλαι πηγε στους -48 βαθμους.Η ψυκτρα της καρτας δεν καιει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Με 20 λεπτα Prime τη να καταλαβεις?

Αστο να βγαλει ενα διπλο τουλαχιστον 12 ωρες με επιλογη custom/Run FFTs in place κα μετα βγαλε συμπερασμα.Παιζει και το αλλο βεβαια να μην λειτουργει σωστα ο 5:4 διαιρετης με τις μνημες που εχεις.Η θερμοκρασια ειναι αρκετα μεγαλη που εχεις για Asus αφου με αερα στα 3750 ειχα γυρω στους 45 και η Αsus κλεβει και καμια 10ρια βαθμους.Τρεξε και κανενα memtest και ανοιξε το PAT απο το BIOS......

Link to comment
Share on other sites

Το cpu το εχεις στα 240 τις μνημες???

Μηπωως τις εχεις 1-1???

Αν ναι αυτο φταιει...

Μην βιαζεσαι ενα ενα...Το cpu φτανει 240 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και οι μνημες φτανουν...

Επισης ελπιζω να τρεχει 2 prime95 μαζιι και οχι 1...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο που υποψιαζομαι να γινεται ειναι το εξης.Επειδη τα ανεμιστηρακια που ειχε απο τη μανα του το κουτι ειναι ναι μεν αθορυβα αλλα πολυ αργα δεν πρεπει να εχω καλη κυκλοφορια αερα μεσα στο κουτι.Ετσι οταν παιζω ενα game μαζι με τη cpu ανεβαινει και η θερμοκρασια της vga οπου μετα απο λιγο κατι απο τα δυο υπερθερμενεται.Αν αφησω το pc για κανα μισαωρο ησυχο και μετα παω και παιξω με βγαζει για μια ωρα+ gaming.θα δοκιμασω να παιξω με ανοιχτο το πλαινο μερος του κουτιου.Πως μπορω την ωρα που γινεται το restart να δω τη θερμοκρασια εχει η cpu για να αποκλυσω αυτο το ενδεχομενο.Εβαλα στο MotherboardMonitor να κραταει log file αλλα αν γινει restart μετα δεν εχει τις θερμοκρασιες τις χανει.Θα δοκιμασω να τρεξω και το prime95 για πολλες ωρες και θα σας πω.Τις μνημες τις εχω 5:4 ε 241 fsb.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω την ωρα που γινεται το restart να δω τη θερμοκρασια εχει η cpu για να αποκλυσω αυτο το ενδεχομενο.Εβαλα στο MotherboardMonitor να κραταει log file αλλα αν γινει restart μετα δεν εχει τις θερμοκρασιες τις χανει.

Την ωρα που κανει το restart μπαινεις bios...και βλεπεις απο εκει τι θερμοκρασια εχεις...Ομως θα χασεις αρκετους βαθμους...

Και ιισως και να μην ειναι σωστες οι θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για ολα εφταιγε η cpu.Ανοιξα το κουτι απο το πλαι,εβαλα στο full τις στροφες του ανεμιστηρα της cpu (απο 2500pm σε 2800rpm) και ετρεξα το prime για κανα 10αωρο και ολα καλα δεν κολλησε ουτε κιτρινισε (prime).Ειχα full load 51 βαθμους.Πριν με κλειστο το πλαινο μερος που ειχα δοκιμασει μου κιτρινισε το ενα prime τα πρωτα 15 λεπτα και ειχα φτασει full load 56 βαθμους.Απο οτι καταλαβα τα ανεμιστηρακια θελουν αλλαγμα.Βεβαια το pc θα γινει κανονικο ελικοπτερο αλλα τι να κανουμε.Αυτα που εχω τωρα ετσι οπως τα κοβω πρεπει να ειναι 1000-1500rpm.Σε ποια θερμοκρασια δλδ η cpu τραβαει restart?Αφου λεει οτι μεχρι 70 βαθμους αντεχει.

Link to comment
Share on other sites

Θα αντεχε στους 70C αν το ειχες στην κανονικη του ταχυτητα δεν μιλαει να το τρεχεις 600ΜΗz παραπανω απο τα default και ουτε και εδω που τα λεμε ουτε στην κανονικη ταχυτητα θα αντεξει να λειτουργει με 70C...........

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω να ανεβασω λιγο πανω το fsb στα 245 και μου κιτρινιζει το ενα prime στα 10 λεπτα ενω βλεπω μεσα απο το ΜΜ οτι εχω φτασει μεχρι 49 βαθμους.Γιατι γινεται αυτο?Αφου η θερμοκρασια μου ειναι χαμηλη.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν ειναι χαμηλη,γυρω στους 40 θα ηταν χαμηλη 49 στην Asus ειναι αρκετα ψηλα πιστευω και το θεμα ειναι οτι προφανως δεν παει αλλο αφου κιτρινιζει το Prime οποτε ειτε θελει και αλλη ταση ειτε καλυτερη ψυξη αν και το πρωτο δεν θα συνιστουσα με τις θερμοκρασιες που εχεις........

Link to comment
Share on other sites

Γενικα χαμηλη το ξερω πως δεν ειναι αλλα ειναι χαμηλη για κατι 55αρια που βαραγα οταν ειχα κλειστο το κουτι.Ταση δοκιμασα να ανεβασω αλλα τπτ πεταει μπλε οθονη.Δηλαδη αν εχω καταλαβει καλα οσο ανεβαινω σε fsb τοσο πεφτει και το οριο της θερμοκρασιας που θα πρεπει να εχω σε full load?Το λεω αυτο γιατι μπερδευτικα λιγο απο την απαντηση σου.Δηλαδα αν ειμουνα στα 3ghz και η cpu εφτανε τους 70 βαθμους τοτε θα αρχιζε throttling τωρα που ειμαι στα 3.6 το οριο αυτο εχει πεσει?Σε ποσους βαθμους της cpu δηλαδη κανει restart το pc?Μπορει τη θερμοκρασια αυτη να την πιανει και στιγμιαια?

Link to comment
Share on other sites

ναι,αυτο εννουσα.Thanks

Mαλλον θα χρειαστω βοηθεια, για το o/c που προσπαθω να κανω

1)Τις τασεις και τα ρευματα στο cpu,ddr,agp τα εχω αφησει στο auto.Kαλα κανω ή να τις χαμηλωσω?

2)Επειδη η καρτα γραφικων ειναι καινουρια και δεν θελω να την καταστρεψω,υπαρχει πριπτωση να παθει ζημια?

3)Ποιες ρυθμισεις να βαλω για τα tests στο prime95?Kαι ποση ωρα να το εχω να τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.