Jump to content



Tv-Tuner&Radio


Reex

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Βασικά Pinnacle δεν πάιρνεις αν έχεις PC.... :029:

Leadtek παίρνεις αν έχεις οτιδήποτε, νέε μου!!! :033:

Καλά η Pinnacle είναι μόνο για τους μαζοχιστές.

Η Leadtek έβαλε σε πολλούς τα γυαλιά με την υποστήριξη και τις τιμές της.

Αλλά μη συγκρίνεις τον HARDWARE ENCODER της Hauppage PVR με τα software των λοιπων εταιρειών. Και οι νέες PVR έχουν μια χαρά υποστήριξη από drivers κλπ. Μη κοιτάς τη δικιά μου που φέτος κλείνει 5 χρόνια ζωής.... Άμα κάποιος θέλει το καλύτερο hardware χωρίς να καταφύγει σε επαγγελματικές λύσεις η Hauppage PVR είναι η μόνη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Pinnacle είναι μόνο για τους μαζοχιστές.

Η Leadtek έβαλε σε πολλούς τα γυαλιά με την υποστήριξη και τις τιμές της.

Αλλά μη συγκρίνεις τον HARDWARE ENCODER της Hauppage PVR με τα software των λοιπων εταιρειών. Και οι νέες PVR έχουν μια χαρά υποστήριξη από drivers κλπ. Μη κοιτάς τη δικιά μου που φέτος κλείνει 5 χρόνια ζωής.... Άμα κάποιος θέλει το καλύτερο hardware χωρίς να καταφύγει σε επαγγελματικές λύσεις η Hauppage PVR είναι η μόνη επιλογή.

Πάλι σου έθιξα την Hauppauge!!! :D

Ηρέμισε. Πλάκα κάνω.

Βασικά το παν είναι το software. Αν βρεις software για την Hauppauge τελείωσε.

Από εκεί και πέρα απλά να μην υπάρχει ασυμβατότητα σε θέμα hardware και στην ανάγκη φτιάχνεις dual boot και την δουλεύεις σε εγκατάσταση Win98SE.

Link to comment
Share on other sites

Κεραία? Για TV? Εσωτερική? Εννοείται ότι θα την αγοράσεις ξεχωριστά. Σε καταστήματα με TVs αλλά και καταστήματα με καλώδια και τέτοια πράγματα βρίσκεις.

Ομοίως και για την κεραία του ραδιοφώνου.

Υ.Γ. Μα τι σπάγκοι είναι ρε παιδί μου. Τουλάχιστον η κεραία του ραδιοφώνου ένα απλό καλώδιο είναι.

Πήγα σέ ένα ψαγμένο κατάστημα με ηλεκτρονικά (carffour) και είχε απο εσωτερικές καιρές μία που σαν χαρακτιριστικό έλεγε 36 db και μια άλλη που έλεγε 32db.Τί είναι αυτό?Ελεγε ότι με τον ενισχυτή της δυναμοναι και το σήμα των fm (και λέω ωραία,2 σε ένα) άλλα δέν είχε καμμία υποδοχή για fm (αλήθεια υπάρχει τέτοιο πράγμα ή μας δουλεύουν?:027: ) όσο για ξεχωριστή κεραία ραδιου βρήκα κάτι καλώδια που συνδεόνται σε στερεοφώνικά αλλα οι για υποδοχές έχουν 2 διχάλες οι οποίες βιδώνονται πισω απο το στερεο.όμως το radio tuner έχει μια υποδοχή σαν το άναποδο απο αυτό που έχει η tv...yπάρχει προσαρμογέας ή να καταφύγω σε άλλη λύση

τιμες για τα ανωτέρω

--------------------

κεραια εωτερική με ενισχυτή 14ευρώ

ραδιο καλώδιο 3ευρώ

υ.γ. με αυτή την κεραία θα πιάνω ολα τα κανάλια? :117: (γιατι είχε μια λίστα καναλιών που δεν περιλάμβανε την ετ1...

Link to comment
Share on other sites

Καλά με τις κεραίες δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Και για το χαρακτηριστικό με τα db έχω ρωτήσει και εγώ παλιότερα 2-3 φορές αλλά ποτέ δεν πήρα απάντηση.

Το βίσμα για την κεραία του ραδιοφώνου είναι σαν RCA με την διαφορά ότι έχει το πάχος βελόνας (τουλάχιστον στην δικιά μου). Απλά δες την υποδοχή για την κεραία του radio που διαθέτει η κάρτα σου.

Τώρα το άλλο για την κεραία που είναι και για ράδιο και για TV δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν θα έμπλεκα με υβρίδια! χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω και δίκιο.

Πάρε κάποια καλή της Philips που κυκλοφορούνε μπόλικες.

Από εκεί και πέρα για το ποια κανάλια θα πιάνουν. Λογικά κάποιες δεν θα βλέπουν χαμηλές συχνότητες VHF από 4-11 νομίζω? Αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι τα κανάλια από 21-69.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εμένα πάντως η Pinnacle TV-FM Pro (ή κάπως έτσι) παίζει άψογα. Βέβαια για καλή λήψη σήματος tv θέλεις σύνδεση με την κεντρική κεραία, και για το ράδιο πήρα με 12ευρω κεραία FM με ενσωματωμένο ενισχυτή σήματος.

Το κυριότερο όμως είναι ότι είχα zero προβλήματα συμβατότητας με τα winxp. Κόστος πριν από ένα χρόνο 105 euro. Το software που την συνόδευε απλά πολύ καλό.

Θα ήθελα να είχε RDS στο ράδιο, και να μην συμπεριλάμβανε τηλεκοντρόλ που είναι ψιλό ως χοντροάχρηστο και ανεβάζει και την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεκοντρόλ χρησιμοποίησέ το σε συνδυασμό με το UICE ή κάπως έτσι ,που σου επιτρέπει να το δουλεύεις σαν τα πληκτρολόγια που έχουν έξτρα κουμπιά.Θα πάθεις πλάκα.Θα κάθεσαι 5 μέτρα μακριά και με ένα πάτημα στο τηλεκοντρόλ θα κάνει σκανάρισμα το αντιιικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Leadtek αν θέλεις να την βγάλεις φτηνά και ταυτόχρονα να πάρεις και ένα καλό πακέτο software/hardware.

Terratec για κάτι ποιο ποιοτικό ως προς το hardware.

Βασικά θέλεις

radio?

ψηφιακές εισόδους?

hardware encoding?

stereo TV?

...

τι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω γιατί έχω και κάμερα και προς το παρών το pc της υπογραφής δεν έχει αξιόλογη

κάρτα γραφικών.Για πέταμα είναι βασικά...Για radio δεν καίγομαι...

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις μεν, αλλά δεν διευκρινίζεις τι ακριβώς θέλεις....

Πάντως το ραδιάκι είναι αρκετά χρήσιμο extra.

Η πλέον απλή και stereo είναι η Leadtek TV2000XP Expert. Κάπου στα 55-60€ περίπου.

Από Terratec, χωρίς radio, καλή επιλογή είναι και η Cinergy 400 κάπου στα 70€.

Leadtek

Terratec

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.