Jump to content



Tv-Tuner&Radio


Reex

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Βασικά οι καλύτερες λύσεις λόγο software, τιμής και συνολικού πακέτου ( μιας και σαν hardware οι περισσότερες κάρτες TV είναι παρόμοιες ), είναι οι προτάσεις της Leadtek.

Αν θέλεις κάτι ποιο ποιοτικό σε hardware αλλά όχι με τόσο καλύ εφαρμογή ( δίνεται τουλάχιστον και το WinDVR ) είναι οι Terratec. Για τις άλλες κάρτες δεν ξέρω αλλά είναι ολίγον ρίσκο.

Καλό πάντως θα ήταν να μας πεις και τι θα κάνεις με αυτό το TV tuner. Απλά παρακολούθηση TV-Radio ή μήπως την χρειάζεσαι και για ψηφιοποίηση video από αναλογική-ψηφιακή πηγή?

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική μου εμπειρία με κάρτα τv , η άποψη μου είναι να κρατήσεις αυτά τα 50-100 eurw και να πάρεις μία κανονική τηλεόραση. Δεν πολυαξίζουν oi καρτες αυτές 1ον , και 2ον λίγο χλωμό να καθίσει κάποιος μπροστά απο την Οθόνη του Pc και να δει TV.

Όσον αφορά το software έχουμε

http://radiator-fm.com.ru/indexuk.htm τα πάντα :026:

με καλύτερα το chris Tv ,fly2000tv και flyds.

Επίσης οι κάρτες TV χωρίζονται σε αυτές που έχουν chip της philips [saa713x]

και αυτές με το btXXXX .

Να έχεις στα υπ οψιν σου για καλωδια κεραίας , γιατι με εσωτερική κεραία εγώ πάντως δεν είδα προκοπή.

Link to comment
Share on other sites

']Απο προσωπική μου εμπειρία με κάρτα τv ' date=' η άποψη μου είναι να κρατήσεις αυτά τα 50-100 eurw και να πάρεις μία κανονική τηλεόραση. Δεν πολυαξίζουν oi καρτες αυτές 1ον , και 2ον λίγο χλωμό να καθίσει κάποιος μπροστά απο την Οθόνη του Pc και να δει TV.

...[/quote']

Eγώ βλέπω τηλεόραση στο PC, ιδίως όταν η τηλεόραση του σαλονιού παίζει για ώρες DVD για το παιδί. :026:

Επιπλέον, χρησιμοποιώ την κάρτα για να γράφω εκπομπές και ταινίες που μου αρέσουν. Έπειτα, τα περνάω και σε δισκάκια DVD. :116:

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα δεν νομιζω οτι παιρνει κανεις απο μας καρτα μονο για να βλεπει tv.

Κι εγω την εχω περισσοτερο για να γραφω ταινιουλες για τη μικρη και καποιες εκπομπες που με ενδιαφερουν.Φιλε Reex αν σε ενδιαφερει κατι καλο προσανατολισου σε terratec cinergy 400 η 600 με 100-120 ευρω.Αν θες κατι πιο οικονομικο leadtek winfast deluxe.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα δεν νομιζω οτι παιρνει κανεις απο μας καρτα μονο για να βλεπει tv.

Κι εγω την εχω περισσοτερο για να γραφω ταινιουλες για τη μικρη και καποιες εκπομπες που με ενδιαφερουν.

Τι να σας πώ εγώ είμαι single :049: :042: :049: ,,,

Νομίζω επίσης πως μπορείς να κάνεις τα παραπάνω[capture κτλ.] συνδέοντας το vcr [να το χρησιμοποιήσεις για TV tuner] με τις εξόδους της vga .

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα TV μπορεί να είναι χρήσιμη με πάρα πολλούς τρόπους.

Μπορείς να ακούς/βλέπεις τις ειδήσεις για παράδειγμα όση ώρα δουλεύεις με κάτι άλλο στο PC ή να ακούς ράδιο χωρις να χρειάζεται να έχεις στριμώξει στο δωμάτιό σου και μια TV ή ένα επιπλέον ράδιο. Μπορείς να γράψεις κάποια εκπομπή ή σε περίπτωση που την ώρα που βλέπεις TV χρειαστεί να κάνεις και κάτι άλλο να ενεργοποιήσεις το time shifting ώστε να μην χάσεις τίποτα από αυτό που παρακολουθείς.

Να περάσεις video από αναλογική, και σε μερικές κάρτες και από ψηφιακή πηγή, στον υπολογιστής σου και ένα κάρο άλλο πράγματα.

Τώρα αν πάρεις κάποια κάρτα που να έχει και καλό software δεν χρειάζεται να κάθεσαι να ψάχνεις για third party εφαρμογές όπως οι παραπάνω που αναφέρθηκαν από την Atari[xp+].

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους γιατι βοηθεια!

Εγω συγκεκριμένα το θελω για να γραφω διαφορες ταινιες και εκπομπες που θελω καθως και διαφορα τραγουδια δεν το θελω για να βλεπω τηλεοραση στο υπολογιστη μου οποιος αλλος εχει καμια αλλη προταση ας την πει στο θεμα οτι την θελω για αυτο το σκοπο(για να γραφω διαφορες ταινιες και εκπομπες καθως και διαφορα τραγουδια)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βασικά θέλεις να έχει και ράδιο. Αφού λογικά θα θέλεις και stereo ήχο στην TV μια Leadtek WinfastTV2000 Expert είναι μια καλή οικονομική λύση νομίζω.

Δεν ξέρω αν έχουν να σου προτείνουν οι άλλοι κάτι διαφορετικό.

Μια λεπτομέρια είναι ότι ο ANT1 έχει Nicam Stereo ήχο και αν σε ενδιαφέρει ως κανάλι πρόσεχε στο να υποστηρίζει αυτό το πρότυπο και η κάρτα TV που θα πάρεις ( δεν είμαι 100% σίγουρος για την expert ).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου πρότεινα την Leadtek WinfastTV. Έχω την usb έκδοσή της εδώ και δύο εβδομάδες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πολύ καλή λήψη αν και βρίσκομαι σε προβληματική περιοχή, και άψογο το capture με το συνοδευτικό πρόγραμμα, απευθείας σε mpeg2

Link to comment
Share on other sites

από την Atari[xp+].

Kαταρχήν είμαι ένα ομορφοπαλίκαρο 1.78 ladies :059:

Nαι βρε παιδιά εντάξει . Εγώ δεν είμαι ο τύπος που βλέπει πολύ tv.

Το ράδιο όμως μην το αναφέρετε , απο winamp , εώς www.e-radio.gr

παντού ράδιο ακούμε σε λίγο θα είναι οι σταθμοί και σε banners.

Με την ανάπτυξη του dsl και την εδραίωση του ιδιο θα γίνει και με την tv .

[videostream].

Δεν είναι τυχαίο που οι Κάρτες tv λίγο πολύ απο το 2000 και μετά έχουν σταματήσει να εξελίσονται.

Όσον αφορά τις 3rd party εφαρμογές , μην το βλέπεις έτσι , αν κάνεις μια βόλτα σε διάφορα φορουμ θα δείς ότι είναι θέμα τι προγραμμα τον βολέυει τον καθέναν εκάστοτε.

Εμένα για παράδειγμα στην κάρτα μου [manli mtv2 remote 50 ευρα] το συνοδευτικό της δεν μου άρεσε , δηλαδή επρεπε να πάρω μία με 100 για να έχω και το power vcr της cyberlink?

Δοκίμασε κάποιο απο αυτά στα λινκ , έτσι για δοκιμή [chris tv pro] και πές μου άν έχεις δεί πιό έυχρηστο prog.

Link to comment
Share on other sites

']Kαταρχήν είμαι ένα ομορφοπαλίκαρο 1.78

Ε τι πας και μας μπερδεύεις με τις Περσεφόνες?

Και το σκεφτόμουν....

Όσο για τις εφαρμογές πάω πάσο στο ότι ότι βολεύει τον καθέναν.

Αλλά με 50€ παίρνεις την Leadtek και έχεις πολύ εύχρηστο και ποιοτικό software. Βρες μια Leadtek παίξε με την εφαρμογή της και μετά τα λέμε!!! :048:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πήρα την terratec cynergie 600 (δείτε συγκριτικό σε .xls) απο το cosmodata με 89 Ευρώπουλα μόνο...

Το θέμα είναι οτι δέν έχει κεραία ούτε tv ούτε radio...

:mad:

θα κάνω μια άσχετη ερώτηση ...ή μαλλον μια ερωτηση που κάνει μόνο άσχετος:απο πού αγοράζω τις κεραίες αυτες και αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατα την αγορά?

TV Cards May 04 Internet.xls

post-349-1442173924,3109_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πήρα την terratec cynergie 600 (δείτε συγκριτικό σε .xls) απο το cosmodata με 89 Ευρώπουλα μόνο...

Το θέμα είναι οτι δέν έχει κεραία ούτε tv ούτε radio...

:mad:

θα κάνω μια άσχετη ερώτηση ...ή μαλλον μια ερωτηση που κάνει μόνο άσχετος:απο πού αγοράζω τις κεραίες αυτες και αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατα την αγορά?

Κεραία? Για TV? Εσωτερική? Εννοείται ότι θα την αγοράσεις ξεχωριστά. Σε καταστήματα με TVs αλλά και καταστήματα με καλώδια και τέτοια πράγματα βρίσκεις.

Ομοίως και για την κεραία του ραδιοφώνου.

Υ.Γ. Μα τι σπάγκοι είναι ρε παιδί μου. Τουλάχιστον η κεραία του ραδιοφώνου ένα απλό καλώδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Kεραια TV δεν εχουν καμια υποχρεωση να εχουν μεσα οπως φυσικα και με τις κανονικες τηλεορασης,με εσωτερικη χλωμο να πιασει κατι με εξωτερικη κεραια θα δεις εικονα της προκοπης.........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.