Jump to content



Τα DVD μου πεθαίνουν!!!


tziamanik

Recommended Posts

Παιδιά προσπαθώ εδώ και ένα μηνα να καταλάβω τι συμβαίνει με τις ταινίες dvd που έχω, γύρο στις 300. Οι πιο πολλές εμφάνισαν crc errors. Το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν σε δισκάκια DVD-R. Έχουν γραφτεί από το 2002 έως τώρα με το Sony που είχε πρωτοβγεί και ήταν dual format με Liteon 851σ και με το Nec 3500ag. Σε έναν P4 2,4 intel με 1gb ram, raid-0 2x120gb kai 2x80gb me scsi quantum atlas 18gb me 200gb seagate kai me dvd roms Teac kai JMS.

Σε Όλα τα δισκάκια κολλήθηκαν glossy αυτοκόλλητα και είναι "αγρατσουνιστα" και πολλά σχεδόν άπαιχτα. Backup και στην θήκη.

Αυτό το σαββατοκύριακο αποφάσισα να βρω κάποια λογική λύση καίγοντας αρκετά δισκάκια. Αλλα ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος.

Σίγουρα δεν φτάει η ταχύτητα εγγραφης.

Δεν φταίνε οι δίσκοι.

Τα dvd σε συνδυασμό με την ταινία που συμπιέστηκε κατέληξα.

Γιατί Σε δυο διαφορετικές μάρκες DVD-R η ταινία είχε error ενώ μόλις την έγραψα σε DVD R όλα ok.

Αλλα και πάλι πως θα είμαι σίγουρος ότι δεν θα πάει στραφεί ακόμα ένα δισκάκι? Αφού το burn γίνετε succesful αλλα ο Dvdinfo Pro βρίσκει προβλήματα.

Ένα ακόμα έχω να προσθέσω μήπως φταίνε οι τάσεις του Η/Υ έχει 400W τροφοδοτικό με Asus motherboard.

Οποια Βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχάριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Το πιο πιθανο ειναι να εχει προκυψει αυτο το προβλημα αξαιτιας των αυτοκολλητων που εχεις βαλει.

Η προσωπικη μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει και το εχω αναφερει ξανα και σε αντιστοιχο θεμα με cd και αυτοκολλητα παλι.

Link to comment
Share on other sites

και να ηταν μονο τα δικα σου ... :)

Σε διαβεβαιω το αν ηταν -R ή +R δεν εχει καμια σημασια, παρα μονο η ποιοτητα των εγγραψιμων μεσων σε συνδυασμο με το dvd-recorder / firmware (write strategy). Δεν αναφερεισε σε τι μεσα γιναν οι εγγραφες, παρα μονο αναφερεσαι στον τυπο των μεσων. Aν χρησιμοποιησες Princo -R και ΤΥ/ MCC +R media ειναι λογικο να μην ειχες προβλημα στα τελευταια. Εδω εγω πεταω ενιοτε TY +/-R dvd ενος μηνος ...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να εχει προκυψει αυτο το προβλημα αξαιτιας των αυτοκολλητων που εχεις βαλει.

Η προσωπικη μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει και το εχω αναφερει ξανα και σε αντιστοιχο θεμα με cd και αυτοκολλητα παλι.

Μας δινεις το λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι σημασία έχει, τι δισκάκι χρησιμοποιείς, εάν το εξώφυλλο έχει κολληθεί καλά και κεντραρισμένα, η ταχύτητα εγγραφής, ο τρόπος αποθήκευσης και φυσικά να μην έχουν γρατζουνιές.

Link to comment
Share on other sites

και να ηταν μονο τα δικα σου ... :)

Σε διαβεβαιω το αν ηταν -R ή +R δεν εχει καμια σημασια, παρα μονο η ποιοτητα των εγγραψιμων μεσων σε συνδυασμο με το dvd-recorder / firmware (write strategy). Δεν αναφερεισε σε τι μεσα γιναν οι εγγραφες, παρα μονο αναφερεσαι στον τυπο των μεσων. Aν χρησιμοποιησες Princo -R και ΤΥ/ MCC +R media ειναι λογικο να μην ειχες προβλημα στα τελευταια. Εδω εγω πεταω ενιοτε TY +/-R dvd ενος μηνος ...

Ωχχχχ... Δηλαδή να τα γράφουμε 2-3 φορές, μπας και ζήσει κανένα; :087:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος το καλυψε επαρκως το θεμα. Σημασια αρχικα εχει η ποιοτητα του μεσου και η στρατηγικη εγγραφης, στη συγκεκριμενη περιπτωση και η ετικετα/ποιοτητα αυτης καθως και ο τροπος αποθηκευσης.

Γενικα θα πρεπει κανεις να χρησιμοποιει καλα μεσα και να γραφει σε λογικες ταχυτητες (δεν ειναι αναγκη να γραφεις 16χ καθε φορα ειδικα σε μεσα αμφιβολου ποιοτητας) και κυριως να τσεκαρει τα δισκακια για λαθη ανα τακτα χρονικα διαστηματα εστω και με το ματι ;)

ΤΥ +/_R ενος μηνος

Shit happens :)
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των προβλημάτων οφείλεται στο ίδιο το PC που τα εγραψε. Επειδή όταν πρωτοπήρα dvdwriter έχασα 5-6 dvd γεμάτα mp3 από τότε ακολουθώ ευλαβικά τα παρακάτω:

1.Βρήκα μοντέλο dvd που δουλεύει με το writer.

(1ο αίωνιο πρόβλημα απο την εποχή των cd)

2.Τα data γίνονται πάντα iso image και μόνο από εκέι αντιγράφονται.

(2ο αίωνιο πρόβλημα απο την εποχή των cd- Το buffer underrun είναι εδώ και ας λένε ότι θέλουν.Δοκιμάστε να γράψετε dvd με φάκελο που περιέχει 1000-2000 φωτογραφίες και θα μετανοίωσετε!)

3.Χρησιμοποιώ πάντα Verify. Μπορεί να κοστίζει 5-10 λεπτά παραπάνω αλλα είναι το μόνο που σου εγγυάται ότι όλα πηγαν καλά. Ειδικά με αυτό έχω γλιτώσει πολλές ταινίες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να μην με ματιάζω, όλες οι ταινίες μου είναι γραμένες στα γνωστά γυμνά ΤΥ απο Disk Impex με Plextor Px-708A, σε ταχύτητες 8χ και glossy label και δεν έχω δει πρόβλημα μέχρι τώρα. Για αυτό και επιμένω σε Plextor παρόλο που το πλέρωκα 240€.

Link to comment
Share on other sites

και να ηταν μονο τα δικα σου ... :)

Σε διαβεβαιω το αν ηταν -R ή +R δεν εχει καμια σημασια, παρα μονο η ποιοτητα των εγγραψιμων μεσων σε συνδυασμο με το dvd-recorder / firmware (write strategy). Δεν αναφερεισε σε τι μεσα γιναν οι εγγραφες, παρα μονο αναφερεσαι στον τυπο των μεσων. Aν χρησιμοποιησες Princo -R και ΤΥ/ MCC +R media ειναι λογικο να μην ειχες προβλημα στα τελευταια. Εδω εγω πεταω ενιοτε TY +/-R dvd ενος μηνος ...

Καλα εδω και τοσο καιρο ολοι συνιστουν να παιρνουμε TY.Και τωρα εσυ λες οτι εχουν προβλημα??Παιζει κατι με παρτιδες??Πως τα ξεχωριζουμε?Εγω πηρα καποια με θηκη απο ESHOP αλλα δεν τα εχω ψαξει πολυ να δω αν εχουν λαθη.Τι να τσακαρω??

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα εσυ λες οτι εχουν προβλημα?
Δεν ειπα οτι εχουν προβλημα - ειπα οτι ενιοτε παρουσιαζουν προβλημα ακομα και αυτα. Νομιζω οτι η εκφραση "shit happens" ηταν αρκετα σαφης :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει βγάλει κάποιος τελικό συμπέρασμα όσον αφορά μια όσο το δυνατόν εγγυημένη (και όχι πανάκριβη αν είναι δυνατόν) <<συνταγή>> για εγγραφή cd/dvd που να ζουν μετά από καιρό; Βέβαια, πιθανολογώ ότι αν κάποιος έχει τον ακριβότερο εγγραφέα Πλέξτορ και τα ακριβότερα δισκάκια, δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζει πρόβλημα αλλά μιλάω για μια πιο προσγειωμένη οικονιμκά λύση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μιλησα ΜΟΝΟ για τα αυτοκολλητα.

Με τα δισκακια TY και τα drives μου δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα!!!

Δηλαδή λες να μη χρησιμοποιούμε αυτοκόλλητα; Έχει κάποιος άλλος γνώμη πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μερικα αυτοκολλητα κυριολεκτικα της πλακας που εχω ξεκολλανε απο τη θερμοτητα που αναπτυσσεται μεσα στο drive και φυσικα παιρνουν μαζι τους και την επιστρωση του δη-βη-δη....οτι πληρωνεις παιρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες να μη χρησιμοποιούμε αυτοκόλλητα; Έχει κάποιος άλλος γνώμη πάνω σε αυτό;

Αυτο λεω και μαλιστα ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Εχω ενα πακετο αυτοκολλητα που δοκιμασα και διαπιστωσα (ευτυχως εγκαιρα) οτι με το περασμα του χρονου μου δημιουργουν προβλημα.

Απο τοτε τερμα πια τα αυτοκολλητα.

Μια χαρα ειναι τα cd/dvd μου χωρις αυτα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.