Jump to content



Περίεργο πρόβλημα


evoker

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα ένα καινούργιο HD Western Digital 120GB και από τότε άρχισαν περίεργα προβλήματα.

1) Από την πρώτη μέρα όταν δοκίμασα να κάνω ένα μεγάλο cut (γύρω στα 30GB) από τον παλιό δίσκο (Western Digital 40GB) στον καινούργιο κλείνει η οθόνη αλλά το σύστημα από κάτω πρέπει να δουλεύει γιατί ακούω θόρυβο και δοκίμασα και το DVDRW και ανοίγει το συρτάρι.

2) Όταν δοκίμασα να κάνω install ένα παιχνίδι στον καινούργιο δίσκο κάνει restart δεν κλείνει μόνο η οθόνη.

3) Αφού χρησιμοποιούσα για ώρα το PC και πήγα να τρέξω ένα AVI 350ΜΒ περίπου έκανε πάλι restart.

4) Μέσα στο Σαββατοκύριακο έκανε μόνο ένα restart όταν πήγα να κάνω πάλι install ένα άλλο παιχνίδι και όταν πήγα πάλι να δω ένα AVI τα ίδια (restart)

Το PC μου είναι P4 3GHz, (Motherboard) ASUS P4P800, ATI 9500, 512 RAM, 40GB WD, 120GB WD, SONY DVD-ROM, SONY-DVDRW

Θερμοκρασίες έχω γύρω στα 50-55 idle και χθες που δοκίμασα με τους Sims 2 (ήθελα ένα βαρύ παιχνίδι) άρχισε να χτυπάει το Motherboard Monitor γιατί έφτασα πάνω από 70. Ψήκτρα έχω αυτή που ήρθε με τον επεξεργαστή και μία πάνω στο κουτί (ένα ηλίθιο Innovator). To Motherboard Monitor δείνει για θερμοκρασία για τη Motherboard 30 C. Τις ίδιες θερμοκρασίες δίνουν και το Speedfan και το Sisoft Sandra.

Έτρεξα επίσης το Memtest 3 φορές και κανένα πρόβλημα.

Και ένα screenshot από το πρόβλημα αν βοηθάει

error.jpg

Σας παρακαλώ θέλω τη βοήθεια σας γιατί ανησυχώ για μόνιμο πρόβλημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στα ρεύματα που σου δίνει το speedfan ή κάποια άλλη εφαρμογή. Αν κάποια από αυτές φτιάχνει κάποιο log ρίξε μια ματιά αν υπάρχει κάποια απότομη αυξομείωση κατά την διάρκεια κάποιου κολλήματος/reset.

Link to comment
Share on other sites

Γιά κοίτα και το jumperάκι του σκληρού άν είναι στην σωστή θέση (master-slave). Μου έχει τύχει να το βάλω λάθος σε ένα cd-rom, το έβλεπε κανονικά αλλά όταν ήταν να διαβάσει κάτι κόλλαγε το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 400ρι της Innovator μαζί με το κουτί ήταν.

Το jumperακι είναι οκ το τσέκαρα πολλές φορές.

Και ένας φίλος μου έδωσε ένα 350άρι τροφοδοτικό και έγινε το ίδιο ακριβώς.

Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι με τη φάση και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κίνδυνος μόνιμης βλάβης...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μετρησεις τις τασεις του τροφοδοτικου σου με πολυμετρο και να μας πεις??

εμενα το τροφοδοτικο μου εδινε χαμηλες τασεις και οταν πηγαινα να φορτωσω ορισμενα παιχνιδια εκανε restart. μετα που αντικατεστησα το τροφοδοτικο ηταν παλι οκ ολα αφου του εκανα ενα format πρωτα

Link to comment
Share on other sites

ελενξε και ως τι ειναι ορισμενος στα bios ο σκληρος!!λες οτι το mbm λεει οτι εχεις συστημα 30 και επεξεργαστης βαραγε 70αρα!ακομα και 55 να ειχε παλη ειναι δισαναλογο αφου θα επρεπε να εχεις κοντα στα 35-36!οποτε προτεινω να δεις μηπως δεν πατα καλα η ψυκτρα στον επεξεργαστη!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως δεν εχει μπει καλα το molex (βυσμα τη τροφοδοσιας) κι επισης βαλε αντι για αυτο καποιο αλλο που εχει το psu να δοκιμασεις ...μου ειχε τυχει κατι παρομοιο και μολις αλλαξα το molex με ενα αλλο μετα ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως δεν εχει μπει καλα το molex (βυσμα τη τροφοδοσιας) κι επισης βαλε αντι για αυτο καποιο αλλο που εχει το psu να δοκιμασεις ...μου ειχε τυχει κατι παρομοιο και μολις αλλαξα το molex με ενα αλλο μετα ολα οκ!

Δεν έχει μπει καλά το molex που;

Πάνω στη motherboard?

Θα ελέγξω και το ανεμιστήρακι αργότερα.

Θα κάνω και post τις τάσεις που δίνει το Motherboard Monitor μήπως καταλάβει κανείς κάτι.

Χθες παρεμπιπτόντως δεν έκλεισε καθόλου. Δούλευε για 5 ώρες συνέχεια και για 2 ώρες έπαιζα Prince of Persia Warrior Within. Οι θερμοκρασίες γύρναγαν γύρω στα 60 και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μπει καλά το molex που;

Πάνω στη motherboard?

Μolex ειναι το βυσματακι τις τροφοδοσιας που μπαινει πανω σε καποια συσκευη (πχ hard disk, dvd-rom...κτλ) Δοκιμασε να ακουμπισεις τον σκληρο να δεις καιει? Η θερμοκρασια που ειπες μου φανηκε αρκετα υψηλη! Επισης απο bios ενεργοποιησε το S.M.A.R.T. και με το speedfan δες την κατασταση του δισκου σου (εμενα με εχει σωσει μια φορα μεχρι τωρα...)!

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κοιτάξω στο Speedfan?

Πάντως fitness και performance μου δίνει 100%...

Το SMART πρέπει να είναι λογικά εύκολο να ενεργοποιηθεί... ή είναι ήδη ενεργοποιημένο (ναι ναι n00b) αφού μπορώ να διαβάζω τα δεδομένα στο Speedfan?

θα τσεκάρω και τον δίσκο αργότερα να δω αν καίει.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον και τα 2 ειναι 100% ο δισκος φενεται μια χαρα... κοιτα μηπως εχεις τπτ prob με θερμοκρασιες! Και επισης αυτο που ειπα ποιο πανω σχετικα με την τροφοδοσια... Ξερω πολυ κουφο ακουγεται αλλα μου εχει τυχει καμποσες φορες (ευτυχως οχι σε δικο μου pc)!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ναι γιατι οπως ειπα σε ενα αλλο ποστ με εχει ΣΩΣΕΙ ειδη μια φορα !!! :016:

Δηλαδή ο Seagate μου που εδώ και 2 χρόνια δείχνει το fitness κάτω από το μισό και το performance στο 5% τι θα έπρεπε να είχα κάνει? Ά, και ο seagate αυτός βγαίνει στο HD tach o πιο γρήγορος από όλυς.... :110:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο Seagate μου που εδώ και 2 χρόνια δείχνει το fitness κάτω από το μισό και το performance στο 5% τι θα έπρεπε να είχα κάνει? Ά, και ο seagate αυτός βγαίνει στο HD tach o πιο γρήγορος από όλυς.... :110:

Στο site του speedfan εχει λιστα με τους υποστηριζομενους σκληρους, τωρα αν δεν ειναι εκει ο δικος μπορεις να λεει μπαρουφες το speedfan! Για τσεκαρε το ... αναλογα νε την version, δηλαδη οσο αναβαθμιζεται, ολο και πιο πολλοι σκληροι υποστιριζονται!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.