Jump to content


CPU COOLER


gourdo

Recommended Posts

Πηρα πριν καμια βδομαδα εναν Ρ4 presscot 3Ε ghz.Στην πολλη χρηση ανεβαζει μεχρι 60-62 βατημους.Αν και μου ειπαν οτι αυτη η γενια ειναι βελτιομενη οσο αφορα τις θερμοκρασιες και δουλευει και με λιγοτερα ρευματα αν δεν κανω λαθος.Το θεμα ειναι οτι δεν εδιαφερομαι για ο/c αλλα θα ηθελα να ριξω λιγο την θερμοκρασια.Ειδα στο e-shop αυτη την ψηκτρα GIGABYTE 3D COOLER FAN BLUE P4/A64/XP.Την εχει βαλει κανενας?Επεισεις αν μπαινει ευκολα η πρεπει να μπω σε αλλεσ διαδικασιες.Τωρα εχω της intel την μαμα ψυκρα πανω που μπαινει πανευκολα.Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας

Ευχαριστω :023:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν καμια βδομαδα εναν Ρ4 presscot 3Ε ghz.Στην πολλη χρηση ανεβαζει μεχρι 60-62 βατημους.Αν και μου ειπαν οτι αυτη η γενια ειναι βελτιομενη οσο αφορα τις θερμοκρασιες και δουλευει και με λιγοτερα ρευματα αν δεν κανω λαθος.Το θεμα ειναι οτι δεν εδιαφερομαι για ο/c αλλα θα ηθελα να ριξω λιγο την θερμοκρασια.Ειδα στο e-shop αυτη την ψηκτρα GIGABYTE 3D COOLER FAN BLUE P4/A64/XP.Την εχει βαλει κανενας?Επεισεις αν μπαινει ευκολα η πρεπει να μπω σε αλλεσ διαδικασιες.Τωρα εχω της intel την μαμα ψυκρα πανω που μπαινει πανευκολα.Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας

Ευχαριστω :023:

Μα επειδή είναι βελτιωμένη έκδοση σου δίνει τέτοιες θερμοκρασίες...

Θα σου έλεγα να μη δώσεις χρήματα σε ψύξη. Αλλά φρόντισε να έχεις καλή ροή αέρα στο κουτί σου και μόνο αμα δεις οτι έχεις πρόβλημα σταθερότητας πάρε άλλη ψύκτρα.

edit: Η ψύτρα που λες δε μπαίνει σε LGA775

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτι εχω 2 fanakia μπροστα που βαζουν αερα 8cm και δυο αντιστοιχα πισω.Νομιζω οτι αερας μπαινει απο μπροστα και βγαινει απο πισω.Απο'τι εχω διαβασει τα post που γραφεται ετσι πρεπει να ειναι. Το cpu που εχω ειναι INTEL PENTIUM 4 3,0E GHz BOX (PRESCOTT) και ειναι Socket 478.Για να καταλαβω γιατι μπερδευτηκα οι θερμοκρασιες ειναι ενταξει?Εαν δεν ηταν ο Ε τθα ειχε πιο πολλες? :119:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να βάζει ένα φανακι αέρα από μπροστά....και ένα να βγάζει από πίσω....

Επίσης για να απoδώσει αυτό δεν πρέπει το κουτί να είναι πνιγμένο από καλώδια κλπ. όποτε θέλει ένα σωστό συμμάζεμα... Όσο για τις θερμοκρασίες σου.. βρίσκονται σε φυσιολογικά επίπεδα αφού μας λες ότι είναι σε full load και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για prescott...

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και εσυ μια ματια στο review.

Δεν ειδα καποια δυσκολια στην εγκατασταση, ειναι 500g (280g ελαφρυτερη απο το προηγουμενο μοντελο) λογο αντικαταστασης του χαλκου με αλουμινιο, αλλα ειναι αρκετα ψηλη, θελει λενε tower case.

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte δεν μπαινει σε 775 οσο και αν προσπαθεις να τη σφηνωσεις:D:D

Σου προτεινω Thermaltake Silent Tower για ησυχια, ή Thermaltake Tower 112 μαζι με enermax 9cm για κορυφαιες επιδοσεις.

Ωπα λαθος απ οτι ειδα στο review του KTM μπαινει. Even so μεινε μακρια, μια απο τις 2 που προτεινα πριν ειναι πολυ καλυτερη απο την gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

ΚΤΜ το review ειναι πολλυ κατατοπιστικο.Αν και δεν λεω για αυτο το cooler λεω για το GIGABYTE 3D COOLER FAN BLUE P4/A64/XP οχι για το roket αλλα ειδα το εχει και αυτο.Αποφασισα να παο να την παρω ειναι σχετικα μικρη σε διαστασεις σε σχεση με την rocket.Ευχαριστω πολλυ παιδια :038:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι παρατραβαει υδροψυξη.Ενα καλυτερο cooler σχετικα οικονομικο και πιο αποδοτικο ειναι οτι πρεπει.Τελοσ να ρωτησω ξερει κανεις να μου πει τις διαστασεις του cooler της intel?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα πηρα το cooler της gigabyte.Μεσα εχει μια παστα.Για βοηθηστεμε που την αληφο και πως?Λογικα ειναι για καλυτερη επαφη της ψυκτρας με το cpu.Η ποσοτητα παιζει ρολό?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις στο κεντρο του επεξεργαστη μια μικρη ποσοτητα και την απλωνεις με μια παλια καρτα τηλεφωνου.Το παχος της στρωσης που θα βαλεις να ειναι σαν ενα τσιγαροχαρτο.

Προσεχεις να μην τα πασαλειψεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης επειδη βαζω στοιχημα οτι η παστα θα ειναι μια σιλικονουχα wannabe κεραμικη, βαζεις μικρη ποσοτητα στο κεντρο, και απλα βαζεις την ψυκτρα. Θα απλωθει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη διαβαζα ενα post οσο αφορα τα fanakia του case εγραφε οτι πρεπει να στελνουν αερα στο cooler της cpu.Εγω το εκανα αυτο και αντι να εχω καλλυτερεσ θερμοκρασιες ειχα χειροτερες.Λογικα σωστο ειναι αυτο αλλα τουλαχιστον στο δικο μου κουτι δεν δουλεψε.Ετσι εχω 2 fanakia απο μπροστα που βαζουν αερα και 2 πισω που ρουφανε αερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.