Jump to content


Επιτελους νεράκι


Atari[Xp+]

Recommended Posts

Αν και είχα πεί να μην βάλω κατευθύαν νερό στον Α64,,, επειδή όμως πάει ψηλά Σήμερα τελικά αποφάσισα να αφιερώσω το μεσημέρι μου στο νέο μου καμάρι :008: .

Radiator ? μυστήριο ? με ανσωματωμένο τανκ.

Εheim 1250.

Silverprop cyclone sp SOcket 462. [Έφτιαξα κλιπάκι για τον Α64 με το dremelpak]

Σωληνες εσωτερικής 12~χιλ.

ΥΓ. Το ψυγείο θα κρεμαστεί στο πλαινό καπάκι , τώρα έτσι πρόχειρα το έχω εκεί.

Ότι θέλετε να ρωτήσετε ρωτήστε με .

post-1135-1442173938,1949_thumb.jpg

post-1135-1442173938,3364_thumb.jpg

post-1135-1442173938,4496_thumb.jpg

post-1135-1442173938,5515_thumb.jpg

post-1135-1442173938,6622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε η κοπελιά μου να φύγουμε .

Όντως γίνονται περίεργα πράγματα απο την μητρικη

1. προς τα κάτω όμως

2. όπως βλέπεις είμαι στα 2.7 απο 1.8 με 1.5vcore. σχεδόν.

3. Ακουμπάω το δάκτυλο στο block και έιναι πιό κρύο απο το χέρι μου [σε stress] όπως όλοι ξέρουμε ο Ανθρώπινος οργανισμός έχει 36.6

Θα κάνω αναλυτικές μετρήσεις αργότερα η αυριο , και αν μπορέσω και με ηλεκτρονικό θερμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες σου είναι λίγο μεγάλες για νερό...

Για ψάξε το λίγο παραπάνω...

Έχεις να προτείνεις κάτι ?

Αν δεν μετρήσω με ηλεκτρονικό δεν πανα μου πέι ότι έχει και 100c η -10 Lol

Σημασία έχει ότι πιάνω το block και είναι κρύο , Tώρα κατα τ'άλλα αν δεν μετρήσω όπως είπα , το μόνο που μπορούμε να κάνουμε έιναι εικασίες,.

Επίσης αυρίο η σημερα αργα , θα κοιτάξω για μαξ post να δώ τι κέρδισα .

σε mhz.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που στο block ρέει συνεχεία σχετικά κρύο νερό δεν νομίζω να υπήρχε περίπτωση να είναι ζεστό...

Δεν είναι όπως οι ψήκτρες με αέρα.

Πάντως έχεις δίκιο. Καλύτερα μέτρα με κάποιο ηλεκτρονικό θερμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Update.

Επίσσης καλά λέω ότι μάλλον λέι ότι να ναι στο θέμα Temps , δείτε τα 2.83 1.62vcore idle συγκρίνετε με τα 2.7 idle 1.5vcore και ξεδιπλώστε την λογική σας...

Επίσης εχω να πώ πως όταν στον A-xp έλεγε 50c έπιανα την ψύκτρα κοντά στην βάση της και ήτανε όντως ζεστή . Στον 64 τι 34 , τι 45 [αυτό έχω δεί max ως και τα 2.8ghz] ούτε η ψύκτρα , ούτε το block που έχω τώρα δίνουν τέτοια εντύπωση .

post-1135-1442173939,8116_thumb.jpg

post-1135-1442173939,9798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως 36,6 είναι η θερμοκρασία πυρήνα στον άνθρωπο .Δεν έχουν συχνά την ίδια θερμοκρασία τα ακροδάχτυλα.Και με το μπλοκ ειδικά το δάχτυλό σου ακουμπάει σε σημείο όπου κυκοφορεί νερό αλλά η θερμότητα του επεξεργαστή δεν κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία της

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κορυφη παει! Απο temps καλα εισαι κατα τη γνωμη μου ! ThorLite μηπως σου θυμιζει τπτ το block αυτο εεε??? (ΛΟΛ)

Mου θυμιζει ασχημα πραγματα οπως το multirama και οτι τσαμπα πεταξα τα λεφτα μου για νερο στον αχρηστο P4........

:082: :082:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μην την ψάχνεις για της θερμοκρασίες δες το φόρουμ τις μσι και θα καταλάβεις...

απο άλλα προβλήματα πως τα πασ?

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5920

δες για να καταλάβεις τι εννοώ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια!!!!

Τελικα και σε Α64 πηγες που σου ειχα πει και νερο εβαλες:D:D:D

Οραιος;);)

Οσο για τις θερμοκρασιες ειναι μια χαρα...

Ασχετο, εχεις βαλει και το cool 'n' quite?

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως δεν το έχω ψάξει ακόμη για τα καλά με το νεράκι .

1 η διαπίστωση . Το φαν που φυσάει την κάρτα γραφίκων , Μαλλον δίνει ζεστό αέρα στον σένσορα του Cpu.

2 η διαπίστωση . Βάζοντας ένα φάν να φυσά το Socket έπεσα άλλους 2 βαθμούς σε Load @ 2.7

post-1135-1442173941,7222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια!!!!

Τελικα και σε Α64 πηγες που σου ειχα πει και νερο εβαλες:D:D:D

Οραιος;);)

Οσο για τις θερμοκρασιες ειναι μια χαρα...

Ασχετο, εχεις βαλει και το cool 'n' quite?

Ευχαριστώ πολύ ..

Τι cool n quite να βάλω ρε σύ 43c toast στα 2.7 1.5vcore έχω τι να το κάνω? . Στην αρχή το έβαλα μόνο για να δώ πως δουλευει

Τελικά είμαι πολύ χαρούμενος που έκαψα a-xp + Gigabyte :042:

Link to comment
Share on other sites

'] 2 η διαπίστωση . Βάζοντας ένα φάν να φυσά το Socket έπεσα άλλους 2 βαθμούς σε Load @ 2.7

Περίεργο , οι A64 δεν έχουν on-die αισθητήρα;

Δεν θα έπρεπε να επηρεάζεται από τον ανεμιστήρα.

Αν νομίζεις οτι αυτό είναι περίεργο , να σε δω τι θα έλεγες αν , με την ίδια μέθοδο , έπεφτε 7°C ( όπως κάποιος γνωστός μου:083: )

Φυσικά μόνο στην φαντασία του motherboard....

Διαολομηχανήματα.

Ωραία δουλειά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

']

2 η διαπίστωση . Βάζοντας ένα φάν να φυσά το Socket έπεσα άλλους 2 βαθμούς σε Load @ 2.7

Αυτο ειναι μια γενικη αρχη οτι στο σοβαρο πουσαρισμα πρεπει να ψυχεται κι η μητρικη τα εχω πει κι αλλου 100 φορες.

Ειδικα τα MOSFETs βραζουν κι αν ειχες Prescott τοτε θα τα εβλεπες χειροτερα τα πραγματα τεσπα η καλη ψυξη της μητρικης ειναι must για τετοιες καταστασεις.

Παντως ασχετα με το αν ειναι πραγματικες ή λαθος οι ενδειξεις της θερμοκρασιας παιζει ρολο το κομματι που εχει ο καθενας.

Για να γινω πιο σαφης στην ιδια μητρικη με την ιδια ψυκτρα και φανες ενας πρωην Barton εκανε τσαλιμακια για temps ανω των 55 βαθμων ενω ενας αλλος αντεχε ακομη κι 60 αρα τι να το κανω το ηλεκτρονικο θερμομετρο?

Αυτο εξυπηρετει αλλη φαση χμ θα με βοηθουσε να βγαλω καλυτερους Gain Estimators τεσπα...

Βλεποντας τις ενδειξεις σου με την εμπειρια τριων μητρικων σε Α64 εισαι μια χαρα.

Πολυμετρο θα σου προτεινα για να δεις ποσο Vcore εχεις και τι δινει το PSU κλπ.

Κι εις ανωτερα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.