Jump to content



Σχετικα με μια συνθεση!!!


manos_XP

Recommended Posts

γεια σας παιδια.φα ηθελα να μου πειτε τιν αποψη σας για μια συνθεση που εκανα απο το e-shop.

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL 160GB WD1600JD 7200rpm SATA

ΜΝΗΜΗ RAM DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) SAMSUNG GOLD

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ INTEL® PENTIUM® 4 PRESCOTT 530 3.0GHz LGA775- 800 - BOX

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ GIGABYTE GA-8I915P DUO PRO RETAIL

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ GIGABYTE GEFORCE 6600 PCIEx16 256MB

MODEM CRYPTO EXTRA 56K INT PCI VOICE

DVD LG DVD 16x GDR-8163B - BULK

DVD RECORDER NEC DVD+/-R/RW ND-3520Α 16X BULK DOUBLE LAYER

ΚΟΥΤΙΑ - CASES ΚΟΥΤΙ INNOVATOR WAVE 400W ΓΚΡΙ

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ MS DSP GREEK MULTIMEDIA OPTICAL DESKTOP

ΟΘΟΝΗ LG 17'' CRT 710BH TCO99

ΗΧΕΙΑ ΗΧΕΙΑ DETONATOR 5.1 PLUS - 98W RMS SOUND INNOVATOR

η τιμη ειναι 1000euro.για μητρικη σκεφτομουν προχτες την Albatron PX915P pro.περιμενω προτασεις και αποψεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

hhhmmmmm θα συμφωνήσω και go με τον φίλο μας από πάνω....μα τι έχετε πάθη όλη και άμεσος το μυαλό πάει στην INTEL by default. και την στιγμή μάλιστα που πολλά άτομα λένε καλά λόγια για τους amd64. φαντάσου να μην λέγανε δηλαδή τι θα γινόταν....:)

Link to comment
Share on other sites

απλα θα ελεγα οτι μου αρεσει περισσοτερο η intel.ηδη εχω εναν στα 2Ghz και ελαν αλλον στα 2,8 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.δεν βρισκω δηλαδη καποιον λογο για να αλλαξω εταιρεια.και κατι αλλο.η καρτα η gigabyte λεει στο site οτι υποστιριζει DDR1 kai DDR2.σε ενδεχομενη μελλοντικη προσθηκη καποιας ram μπορο να ωαλω για παραδειγμα 4 με DDR1(sta 400mhz??)---->http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526576

Link to comment
Share on other sites

2 slots DDR II και 2 slot DDR

τα παραπάνω από in σελίδα του eshop.apo ότι φαίνεται 4 dimms ddr 1 δεν boris να βάλεις μιας και έχει μονο 2. οποτε μονο 2 dimms ddr1 και επίσης μονο 2 dimms ddr2.

όσο για intel vs amd64...και εγώ έτσι ίσος πάντα έλεγα ότι ήμουν ικανοποιημένος και δεν έβλεπα λόγο αλλαγής. η αλήθεια είναι πως αν δεν δοκιμάσεις και τα 2 δεν boris να εκφέρεις άποψη.

τέσπα δεν έχω σκοπό να συ κάνω πλύση απλά συ λέω λίγο την δικη μου εμπειρία. τώρα κάνω το ίδιο καλά και ακόμα καλύτερα την δουλειά μου με Amd64. αυτά.

Link to comment
Share on other sites

64άρη. Εκτός και αν σκοπεύεις να κάνεις DivX από το πρωί μέχρι το βράδυ. Αλλά ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση με έναν P4 να περιμένεις στο μέλλον να αναβαθμίσεις και το τροφοδοτικό σου αλλά και την ψήκτρα του επεξεργαστή. Δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα το 400άρι Innovator. Εκτός και αν δεν κάνεις καθόλου overclocking ή το περιορίσεις πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεις να κανεις divXXX :116: o P4 ειναι χρονια μπροστα απο τον Α64 αστο μην το σκεφτεσαι....

Eκει αποδεικνυεται ποσο καλπικο ειναι το PR@@ρια της AMD ενω σε αλλες περιπτωσεις οντως ισχυει και με το παραπανω....

Ειχα κι εγω Α64 αλλα καληνυχτα στα βιντεο πηγαινε τουλαχιστον 55% πιο κατω για να μην πω 70% και μετα με λενε υπερβολικο τεσπα ας πουν ο,τι θελουν δε με ενδιαφερει αρκετα ασχοληθηκα......

Παρε ενα τροφοδοτικο της προκοπης κι οχι πατατες θα σου μεινει.....

Oσο για τα γραφομενα οτι ειναι PresHOT ασε να λενε... :116:

Οντως ειναι ζεστος επεξεργαστης εν σχεση με εναν Northwood αλλα οχι και καμινι....

Ομως εχει 1ΜΒ cache και δινει διαφορα....

Ειδικα τωρα που βγηκανε οι Ε0 σε 775 τοτε θα δεις τρελλα κλοκαρισματα...

Link to comment
Share on other sites

Aν θες ενα PC που θα κανεις και αλλα πραγματα εκτος απο divx χωρις να ειναι φουρνος,παιρνεις την Asus SLI 939,ενα 3200+ winnie 939,2x512MB μνημη τα αλλα οπως τα εχεις γραψει και αν θες κι ολας με ελαχιστο overclock στα 2200-2400 θα εχεις ενα απολυτα ησυχο υπολογιστη που εχει και βαθος χρονου καθως θα μπορεσεις να βαλεις στο μελλον αλλη μια καρτα για SLI και dual core Athlon 64........

Link to comment
Share on other sites

το pc το θέλω για games περισσότερο αλλα και για διαφορες varies εφαρμογές.(βλέπε photoshop..)δεν ξέρω,κάτι δεν μου κολλάει στην ιδέα του AMD.και κάτι άλλο,λέτε να βάλω ένα πιο δυνατό τροφοδοτικό???τον πρώτο χρόνο δεν πρόκειται να του κάνω καθόλου ο/c.μετά βλέπουμε.σκεφτόμουν αν χρειαστεί αργότερα να του προσθέσω ένα μεγαλύτερο.και κάτι δύτερο,γίνεται στην κάρτα αυτή να συνυπάρχουν 2DDR1 και 2DDR2??

Link to comment
Share on other sites

Aν θες ενα PC που θα κανεις και αλλα πραγματα εκτος απο divx χωρις να ειναι φουρνος,παιρνεις την Asus SLI 939,ενα 3200+ winnie 939,2x512MB μνημη τα αλλα οπως τα εχεις γραψει και αν θες κι ολας με ελαχιστο overclock στα 2200-2400 θα εχεις ενα απολυτα ησυχο υπολογιστη που εχει και βαθος χρονου καθως θα μπορεσεις να βαλεις στο μελλον αλλη μια καρτα για SLI και dual core Athlon 64........

Dual core Athlon 64? Τι ειναι αυτο? Δεν γνωριζω καλα τα περι AMD καθως ημουν και εγω θυμα της Intelικης προπαγανδας ! Αχ θελω και AMD θελω και TFT οθονη να δω τι θα πρωτοπαρω!!

Link to comment
Share on other sites

το pc το θέλω για games περισσότερο αλλα και για διαφορες varies εφαρμογές.(βλέπε photoshop..),λέτε να βάλω ένα πιο δυνατό τροφοδοτικό????

Κοιταξε περι ποιοτικου τροφοδοτικου το 43o post.

Kαι στο Photoshop o Intel ειναι ανωτερος απο τους Α64.

Μονο στα μαθηματικα εχω δει να παει σφαιρα ο Α64 οντως τα χωνει κι απο ολες τις μπαντες σε ολους τους Intel αλλα τωρα τα εχω παρατησει αυτα τα προγραμματα (βλεπε Mathematica, Μaple κλπ) και δεν ασχολουμαι τοσο οπως παλιοτερα.

Για games δεν ξερω τι να σου προτεινω ειμαι ηδη 69 ετων :028: οποτε δεν παιζω παιχνιδια! :045:

Link to comment
Share on other sites

55% θα δεις αν δεις σε διπλή ταυτόχρονη κωδικοποίηση. Δεν κάνει όλος ο κόσμος από το πρωί μέχρι το βράδυ διπλές κωδικοποιήσεις DivX οπότε ας μην γενικεύουμε ή έστω ας το διευκρινίζουμε. :)

Από εκεί και πέρα ο Ρ4 δεν αξίζει για 4-5% σε 2 προγράμματα από εδώ και δυο προγράμματα από εκεί. Τα επιπλέον Watt που ζητάει οδηγάνε σε ακριβότερο τροφοδοτικό και επιπλέον έξοδα στον τομέα της ψύξης. Από την άλλη με τον Α64 την βγάζεις και με ένα ποιοτικό και φτηνό Chieftec 420W και την stock ψύξη η οποία αρκεί για να σε πάει μέχρι τα 2400MHz.

Υ.Γ. Τώρα δεν ξέρω αν γενικεύω εγώ....χμμμ.... :017:

Link to comment
Share on other sites

55% θα δεις αν δεις σε διπλή ταυτόχρονη κωδικοποίηση. Δεν κάνει όλος ο κόσμος από το πρωί μέχρι το βράδυ διπλές κωδικοποιήσεις DivX οπότε ας μην γενικεύουμε ή έστω ας το διευκρινίζουμε. :)

Από εκεί και πέρα ο Ρ4 δεν αξίζει για 4-5% σε 2 προγράμματα από εδώ και δυο προγράμματα από εκεί. Τα επιπλέον Watt που ζητάει οδηγάνε σε ακριβότερο τροφοδοτικό και επιπλέον έξοδα στον τομέα της ψύξης. Από την άλλη με τον Α64 την βγάζεις και με ένα ποιοτικό και φτηνό Chieftec 420W και την stock ψύξη η οποία αρκεί για να σε πάει μέχρι τα 2400MHz.

Υ.Γ. Τώρα δεν ξέρω αν γενικεύω εγώ....χμμμ.... :017:

Oχι πιστευω εχεις απολυτα δικιο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.