Jump to content



Πρόβλημα με Μητρική (πιθανόν)


beisnikos_spi

Recommended Posts

Και τώρα θα σας περιγράψω το μηχάνημά μου.

Motherboard MSI Intel 875P-Neo

CPU Intel Pentium 4 @ 3.2 GHz, socket 478 Prescott

Sound Card: Creative Sound Blaster Audigy Platinum EX

VGA: MSI Ge Force FX 5900 VTD128

RAMs: 2x256MB @ 400 MHz

HDD #1: Western Digital Raptor 74.3GB @ 10000 rpm, S-ATA

HDD #2: Western Digital 200GB IDE

Floppy Drive

DVD: Pioneer 120S

DVD-Writer: NEC ND3520A

Τροφοδοτικό: Zalman 400Watt Noiseless

------------------------------------------------------------

Περιγραφή:

Μια μέρα αγόρασα τον Prescott και τον σκληρό τον "δεκαχίλιαρο" και αποφάσισα να τα εγκαταστήσω στο μηχάνημά μου. Αφού έβαλα πρώτα τον CPU το μηχάνημά μου αρνιόταν να κάνει reboot. Μαύρη οθόνη. Κάνω format και ξανά τα ίδια. Μετά αποφασίζω να κάνω bios-update. Αφού το κάνω, το πρόβλημα αυτό λύθηκε. Μετά βάζω πάνω τον καινούριο σκληρό (74,3GB) και περνάω εκεί τα XP. Μόλις τελειώνω το format και πάω να παίξω Need for Speed Underground 2 μετά από 5-10 λεπτά παιχνιδιού σκάει το ξέμπαρκο το restart. Δεν δίνω και πολύ σημασία και συνεχίζω το παιχνίδι. Ξανά restart! Να μην τα πολυλογώ, δοκίμασα τα άκόλουθα:

1)Αλλάζω drivers της VGA. Τίποτα.

2)Δοκιμάζω άλλο παιχνίδι. Τίποτα.

3)Βάζω πάνω τον παλιό μου CPU. Τίποτα.

4)Βγάζω τον καινούριο σκληρό (74,3) και περνάω τα XP στον παλιό μου τον 80άρη. Τίποτα.

5)Κάνω Bios update στην VGA μέσω του Live update 3 της MSI. Τίποτα.

6)Δοκιμάζω άλλη κάρτα γραφικών. Τίποτα.

7)Αλλάζω slots στις μνήμες. Τίποτα.

Τελικά κάνω το εξής: Βγάζω την μία μνήμη και το δουλεύω με 256ΜΒ. Είδα ότι δούλευε!!!Αφού δοκίμασα την καθεμιά RAM σε όλα τα slots ανακάλυψα ότι το πρόβλημα είναι όταν οι RAMs δουλεύουν σαν DUAL-DDR. Όταν βρίσκονται και οι 2 στα slots 1 και 2 ή 3 και 4 το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά. Αλλά χωρίς Dual DDR. Μέχρι πήγα τις RAM στην Oktabit για να τις ελέγξουν και τις βρήκαν μια χαρά.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα?????

(Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά για να καταλάβετε μεσα σε 1 εβδομάδα έκανα γύρω στα 10 format!!!)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μη συνεργάζονται οι μνήμες σου με τη μητρική. Τι μάρκα είναι? Μπορείς να δεις τι τσιπάκια φοράνε? Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δανειστείς ένα ζευγάρι μνήμες από έναν φίλο και να δοκιμάσεις DUAL channeling με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στον john dr....

Το πρόβλημα με τις μνήμες έγινε ξαφνικά μόλις έβαλα τον cpu και τον raptor... Πριν ποθ είχα έναν 80άρη Maxtor SATA και έναν Northwood στα 2,6 δέν είχα πρόβλημα! Δεν είναι κουφό? Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα μητρικής... Κάτι έχει παιχτεί με την μητρική. Και άντε να βρεις μητρική καλή με socket 478 και AGP......

Όσον αφορά την μάρκα, δεν είναι και τόσο γνωστή..... Αλλά τί άλλαξε και πριν ήταν μια χαρά και τώρα κάνουν τέτοια κουλά??

Τί προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Τί προτείνετε?

Αν σκέφτεσαι να αλλάξεις μητρική πιστεύω πως η p4p800se ή η p4p800-X θα είναι ότι πρέπει, Για το πρόβλημα που έχεις δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις, τα έκανες όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.