Jump to content



dvd double layer


P_M

Recommended Posts

Ακομα πραγματικα φτηνα δισκακια δεν κυκλοφορουν.

Δυστυχως κατα τη γνωμη μου θα χρειαστει περιπου ενα χρονικο διαστημα 2 μηνων τουλαχιστων ωστε να μιλαμε για φτηνες λυσεις.

Το Σαββατο θα κανω μια ερωτηση στην DISC IMPEX ωστε να δουμε αν υπαρχει εκτιμηση για το ποτε θα φερουν και σε τι (εστω και στο περιπου) τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κατα τη γνωμη μου θα χρειαστει περιπου ενα χρονικο διαστημα 2 μηνων τουλαχιστων ωστε να μιλαμε για φτηνες λυσεις.
Λιγο αισιοδοξο σε βλεπω :p Προσωπικα δε νομιζω οτι οι τιμες τους θα πεσουν σε νορμαλ επιπεδα πχ 0.50-1.00€ για τουλαχιστον ενα χρονο ακομα
Link to comment
Share on other sites

Τις "προαλλες" πάντως που εγώ ρώτησα την Disc Impex δεν ξέραν τίποτα ακόμα παρόλο που μου είχαν πει παλιότερα ότι μετά τα Χριστούγεννα θα φέρουν.

Καλά, τόσο ακριβό είναι το κόστος παραγωγής των dual layer ή απλά πληρώνουμε πολυτέλεια; Το παρακάνανε με τις τιμές τους!

Δε είναι νομίζω το θέμα αν στο αν είναι ακριβή η "παραγωγη" τους όσο στo ότι μετά την έλευση τους (σαν φτηνή τιμή ενοοώ αφού ήδη στην αγορά υπάρχουν) θα ξεκινήσει η μαζική πλέον αντιγραφή ταινιών αφού πλέον με το πάτημα ενός κουμπιού θα έχεις σε dvd απαράμιλλη ποιότητα χωρις να μπλεκεισ με σωρία εργαλείων

Link to comment
Share on other sites

Η παραγωγή των DL media έχει δυστυχώς μεγάλο ποσοστό αποτυχίας και πολλά από τα παραγόμενα δισκάκια είναι ελλατωματικά και πάνε για πέταμα. Για αυτό και η παραγωγή τους κοστίζει ακριβά.

Σύμφωνα με προβλέψεις από sites του εξωτερικού οι τιμές θα πέσουν γύρω στα 4-6€ μέσα στο 2005, αλλά όχι παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως αν δεν πάνε 1 ευρώ δεν αγοράζω ούτε ένα! Προτιμώ να με νανουρίζει ο υπολογιστής τρέχοντας DVD Rebuilder όλη νύχτα! Όσο για την ποιότητα, βολεύομαι και με 5Mbps, δε μου είναι αναγκαία τα 6-7.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως αν δεν πάνε 1 ευρώ δεν αγοράζω ούτε ένα! Προτιμώ να με νανουρίζει ο υπολογιστής τρέχοντας DVD Rebuilder όλη νύχτα! Όσο για την ποιότητα, βολεύομαι και με 5Mbps, δε μου είναι αναγκαία τα 6-7.

Για δοκίμασε να φτιάξεις το Lord of the Rings 3... 6.5GB μόνο το αρχείο της ταινίας χωρίς τον ήχο... Για να χωρέσει σε 4.7GB θα πρέπει να δώσεις μέσο bitrate 2.3mbps... πατάτα δηλαδή.

Για δύο τρεις ταινίες αξίζει τρελά να δώκεις γύρω στα 5€ και να μην παιδεύεσαι με συμπιέσεις. Το θέμα είναι όμως τi ποιότητα είναι τα δισκάκια αυτά, και τi συμβατότητα θα έχουν με τα DVD players... Έχω βολευτεί με τα TY 4x και ΟΛΕΣ οι ταινίες παίζουν άψογα. Αν κάποιος μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι με τα DL δεν θα έχω προβλήματα θα έχωνα φράγκα και για καινούργιο DVD-RW και για media.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον volanis.

Για το backup των μεγάλων ταινιών, υπάρχει πάντα το DVD-Fab που σου τις φτιάχνει σε 2 δισκάκια. Μικρό το κακό να πρέπει αλλάξεις το δισκάκι στη μέση της ταινίας, μιας και στις 3ωρες προτιμώ και ένα διαλλειματάκι για κανά νερό. Κόστος 2 δισκάκια (που εγγυημένα παίζουν και σε home dvd) < 1 ευρώ.

Βέβαια παίρνει λίγη ώρα παραπάνω να τα μοιράσει, και το διπλάσιο χρόνο να τα κάψεις στο Nero, αλλά δεν μπορεί να τα έχεις και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.