Jump to content



Nέo project υδρόψυξης


Chr1442169074

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Eπίσης τώρα σκέφτηκα και ένα πιθανό πρόβλημα σε σχέση με την εξαέρωση.

εφόσον το σύστημά μου δεν συμπεραλαμβάνει tank , θα πρέπει να τα βυθίσω όλα στο νερό να κάνω την εξαέρωση και μετα να γίνει η τοποθέτηση. Αυτό σημαίνει ότι ή πρέπει να έχω μόνιμα το πλάι ανοιχτό ή να βρίσκονται όλα μεσα στο κουτί. Η δεύτερη περίπτωση αποκλείεται λόγου χώρου. Το ψυγείο μου θα είναι έξω. Και αν το θέλω έξω και το πλάι κλειστό , πώς θα περαστούν οι σωλήνες χωρίς να τους αποσυνδέσω από το σύστημα? Έτσι θα χρειάζεται και πάλι εξαέρωση...

Ο 11 μου είπε κάτι σχετικά με ένα Τ το οποίο βοηθάει , αλλά δεν ξέρω που θα το βρώ και γενικά πως να το χρησιμοποίησω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθουν τα υπολοιπα πραγματα σου κανε μου ενα τηλεφωνο να το στησουμε παρεα αν θελεις Βγαζουμε και φωτο κατα την πορεια για να υπαρχει σαν σημειο αναφορας για οποιον θελει να κανει κατι αναλογο Ελπιζω οι διαχειριστες να μας δωσουν την αδεια για κατι τετοιο

Ρακορ σε σχημα Τ, γωνιες, ενωτικα για λαστιχα κτλ μπορεις να βρεις σε μαγαζι με ειδη κηπου ,για ποτισμα αλλα και στο πρακτικερ

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Λοιπόν , μόλις έρθουν και τα άλλα θα σε πάρω τηλ. να το στήσουμε μαζί.

Πολύ καλή η ιδέα σου για τις φώτο. Αν και υπάρχει οδηγός υδρόψυξης , δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για αυτό το "είδος" στησίματος. Ελπίζω οι διαχειριστές να συμφωνήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις χθές έφτασε η αντλία και αγοράστηκαν όλα τα εξαρτήματα.

Με ένα πρόχειρο στήσιμο που μόλις τελείωσα , τα αποτελέσματα είναι καλά.

Υπόψην ότι προς το παρόν : Δεν έχω βάλει ακόμα τα fans στο ψυγείο , δεν έκανα καλή εξαέρωση.

Το κύκλωμά μου είναι κλειστό και το έκανα χωρίς Τ-ρακόρ.

απλά βούτηξα την L20 στο νερό , και αφού αφησα τον αέρα να βγεί , ένωσα τον σωλήνα εξόδου του νερού με την είσοδο της αντλίας μέσα στο νερό.

όμως από τι βλέπω ανεβαίνει σταδιακά η temp επομένως σε λίγο το κλείνω για το στήσω καλά. Θα ακολουθήσουν photos. Ξεκίνησα με διαφορά 8-10 βαθμών από την def ψύξη.

Λόγω ελάχιστου χρόνου , δεν είπα στον 11 να το στήσουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

οιπόν μόλις μπήκαν και ανεμιστήρες και δεν ανεβαίνει πλέον σταδιακά η θερμοκρασία. Επίσης με διπλό prime (full load ) έχω 19-20 βαθμούς διαφορά.

Θα αλλάξω τα υγρά από απιονισμένο σε απιονισμένο+παραφλού. και θα κάνω καλύτερη εξαέρωση. Μετά ακολουθεί shroud για τους ανεμιστήρες.

Default Τάση

Tώρα

Idle 36 , full 48-49

Πριν

Idle 42-43 , full 68

Ελπίζω με τις αλλαγές που θα κάνω να ρίξω 2-3 ακόμα.

Στο επόμενο post οι photos που οφείλω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω κάτι πάρα πολύ σημαντικό.

Καταρχήν σαν σχόλιο , να πώ ότι το block του 11 είναι πάρα πολύ καλό.

Προέκυψε πρόβλημα κατά την εγκατάστασή του , με τους πυκνωτές της μητρικής Αρχικά με έπιασε κρύος ιδρώτα όμως μετά το γύρισα από την άλλη και ευτυχώς η περιοχή του κάτω μέρους του block που προοριζόταν για τον επεξεργαστή τον κάλυπτε πλήρως πατώντας άψογα. Θα μου πείτε ωραία και ποιό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση του plexi. Αν και ο 11 αφήνει ένα κενό για να έχει περιθώριο να κινηθεί , αυτό το κενό δεν έφτασε για 2 περίπου χιλιοστά , και αναγκαστηά το πλέξι ακουμπούσε στο παξιμάδι στην βάση του ρακόρ. Αναγκαστικά , το πλέξι μπήκε στραβά και φυσικά έπρεπε να σφίξω αρκετά τις πεταλούδες προκειμένου , να μην υπάρχει κίνδυνος να μετατοπιστεί το block όταν θα τοποθετούσα την μητρική. Τελικά μπήκε μια χαρά , αλλά το plexi είναι λίγο στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι αφού μπήκε το paraflou και έγινε και σωστή εξαέρωση (εντελώς αθόρυβο πραγματικά!!) έχω βελτίωση στις θερμοκρασίες. Επίσης , έδεσα με tie-wraps τους σωλήνες με τα ρακόρ για να αποφύγω διαρροές , αν και δεν επρόκειτο να είχα πρόβλημα και χωρίς αυτά.

idle 31 , full( με διπλό prime) 45

Μου μένει να στερεώσω καλά το ψυγείο στο κουτί , και να φτιάξω το shroud. Μετά ίσως φωτίσω λίγο το εσωτερικό του case και θα ακολουθήσουν photos.

Σκέφτομαι να φτιάξω και παράθυρο...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας.

Καλα εκανες και εβαλες και τους σφιγκτηρες.

Η βελτιωση στην θερμοκρασια ηταν σιγουρη το block του Eleven ειναι κορυφη αλλα και γενικα εκανες καλες αγορες.

Θα πεσει λιγο ακομα μολις στρωσει η παστα και μολις βαλεις και σωστα τους ανεμιστηρες.

Αναμενουμε photos.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ , αρχίζω και γίνομαι και γω expert μετά από πολύ διαβασμα και ενασχόληση. Ακόμα ίσως καθυστερήσω στο να φτιάξω τα υπόλοιπα λόγω σχολής και πρωταθλητισμού. Βέβαια έχω κάποια σχέδια στο μυαλό μου. Όπως να βάλω ένα δυνατό fan απέναντι από το block , να modάρω λίγο το κουτί klp.

Πάντως το ωραίο είναι ότι παρατήρησα μια πτώση 2-3 βαθμών σε idle , μάλλον επειδή έξω χιονίζει :045: !

Link to comment
Share on other sites

Nαι , έχεις δίκιο... Είναι από webcam γιαυτό. Λοιπόν θα προσπαθήσω να βγάλω πιο καθαρές και θα εξηγώ καθώς θα δείχνω.

Εδώ είναι το πάνω μέρος του κουτιού , με το transit στερεωμένο πάνω. Στην οροφή του κουτιού , έχουν γίνει οι απαραίτητες τρύπες για τους σωλήνες , καλώδια κλπ. Επίσης πάνω στο transit , φαίνεται και το ασημί χρώματος αλουμινένιο shroud , πάνω στο οποίο είναι οι ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ , φαίνεται το block του 11 και οι δύο σωλήνες. Ο ένας πηγαίνει προς τα επάνω , συνδέοντας είσοδο block , έξοδο ψυγείου και ο άλλος πάει προς τα κάτω , συνδέοντας έξοδο block - αντλία .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.