Jump to content



Asus V9999GT....εντυπώσεις και μετρήσεις


smurf1gr1442169068

Recommended Posts

Η κάρτα σου φοράει τον πυρήνα της 6800GT.

Χρησιμοποιεί το pcb των απλών 6800....όπως επίσης και μνήμες 2,8ns αντί για 2,0ns

...και επίσης όπως θα πρόσεξες είναι 128MB και όχι 256MB.

...και τέλος είναι αρκετά φτηνότερη από τις κανονικές GT (αυτό θα το πρόσεξες σίγουρα).

Η καρτούλα για τα λεφτά της είναι μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις στο 3D Mark είναι φυσιολογικές ;

Πιο πολύ βέβαια με προβληματίζει αυτό που έγινε με τον ανεμιστήρα. Αν βγάλω το SmartDoctor, υπάρχει περίπτωση να μην επαναληφθεί ;

@Tasos έχεις την ίδια κάρτα ; Η ψύκτρα καλύπτει τις μνήμες ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω την ιδια καρτα , ειναι Gt αλλα με DDR1 μνημες αντι για DDR3 και χαμηλοτερους χρονισμου στην μνημη. Εγω συγκεκριμενα την πηρα 350 ευρα μαζι με τα μεταφορικα απο Overclockers. Στο μηχανημα της υπογραφης βγαζω 9680 στο 03 και 3800 στο 05.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις στο 3D Mark είναι φυσιολογικές ;

Πιο πολύ βέβαια με προβληματίζει αυτό που έγινε με τον ανεμιστήρα. Αν βγάλω το SmartDoctor, υπάρχει περίπτωση να μην επαναληφθεί ;

@Tasos έχεις την ίδια κάρτα ; Η ψύκτρα καλύπτει τις μνήμες ή όχι ;

Οι μετρήσεις σου είναι φυσιολογικές.

Κατέβασε τους νέους driver από το site της ASUS (71.24).

Το smartdoctor...καλύτερα μην το χρησιμοποιείς.

Οχι οι μνήμες δέν καλύπτονται...αλλά δεν έχεις και πρόβλημα...γιατί απλούστατα ζεσταίνονται ελάχιστα.

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις....είναι υπερβολικές...εκτός και άν έχεις πολύ κακό αερισμό στο κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες είναι από το SmartDoctor....οπότε από αυτά που έχω ακούσει εδώ αμφιβάλλω αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Το πρόβλημά μου είναι που σταμάτησε ο ανεμιστήρας. Αν ευθύνεται το Smartdoctor, δεν τρέχει τπτ.....αλλά αν δε φταίει αυτό και μου γίνει κάρβουνο η κάρτα?

όσο για τον αερισμό...στην παρούσα φάση το κουτί είναι cabrio (χάρις στον emnezia:P)

Link to comment
Share on other sites

Το NvTweak τελικά έκανε δουλειά - thanx for the tip! :)

Λοιπόν : Απεγκατέστησα το "γιατρό" και το σύστημα δουλεύει χωρίς πρόβλημα τις τελευταίες 7 ώρες περίπου, οπότε ελπίζω να λύθηκε το θέμα με τον ανεμιστήρα. Τώρα...για να δοκιμάσω να την "ανεβάσω" λίγο, τι διαδικασία να ακολουθήσω ;

Είναι ασφαλές, ή μήπως να αλλάξω την ψύκτρα πρώτα ; (σα να βιάζομαι,ε?)

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι πολύ , teach her who's the boss :070:

Διαδικασία , τα κλασσικά , ανέβασε τον πυρήνα (με τις μνήμες σε stock) σε βήματα των 5 mhz και βρες το όριο του πυρήνα.

Μετά το ίδιο για τις μνήμες , με τον πυρήνα σε stock.

Στο τέλος τα παντρεύεις.

Σε κάθε βήμα τρέχε 1-2 φορές το 3DMark03 (το 05 δεν μου γεμίζει το μάτι ως stress test).

Όταν νομίζεις οτι βρήκες το συνολικό όριο της κάρτας , άλλαξέ της τα φώτα , τρέξε ότι έχεις και δεν έχεις (για σιγουριά).

Για ακόμα περισσότερη σιγουριά , όταν τελειώσεις , μπορείς να την ρίξεις λίγο χαμηλότερα (5-10mhz σε πυρήνα και μνήμες) , εγώ αυτό έχω κάνει.

Αν αλλάξεις ψύκτρα , υπάρχουν και τα bios voltmods :077:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποσο μπορεις να την ανεβασεις. Εγω μπορω μεχρι 400/900. Me to Smartdoctor σε default ρολογια και τον ανεμιστηρα στο Low, εχω θερμοκρασιες 49-51 σε idle και σε full περιπου 55-58. Οντως ενα απο τα bug που εχει το προγραμμα τουλαχιστον σε μενα ειναι οτι σε ανυποπτες στιγμες ανεβαζει τον ανεμιστηρα στο Full.

Link to comment
Share on other sites

Το να τον ανεβάζει στο full πάει κι έρχεται. Το να τον κλείνει όμως, όπως έκανε σε μένα ;

Ειδικά τώρα με τη DSL που δεν κλείνει καθόλου το μηχάνημα...δε θα ήθελα να το δω τυλιγμένο στις φλόγες! Οπότε ο Doctor απεγκαταστάθηκε! Τώρα για να την ανεβάσω..θα πρέπει να βρω χρόνο, οπότε από βδομάδα μάλλον.

@Emnezia....νερά να βάλουμε πάλι, μόνο μη μου φέρεις κανένα από τα περίεργα "χημικά" που έφερες την άλλη φορά και γέμισαν τον κόσμο μπίχλα :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα εγώ φταίω; Αφού πολεμούσαμε να κάνουμε το νερό UV reactive "βάλαμε" (δηλαδή έβαλα!) στου smurf1gr την "πρώην" υδρόψυξη ότι πίστευα πως μπορεί να είναι UV reactive! Mία μεγάλη λίστα με υλικά αλλά αυτά θα τα πει ο ίδιος μην χαλάσουμε και το thread! ... χμμ έχω κάτι ιδέες για την κάρτα γραφικών .... :D

Link to comment
Share on other sites

Nα τον ξεσκεπάσω ; Χμμμμ......λοιπόν.....είχε φέρει κάτι περίεργα υγρά από τις διακοπές του...ότι του φαινόταν να έχει περίεργο χρώμα. Τα ρίχνουμε στο tank και μετά από 2-3 μέρες...μόνο κροκόδειλους δεν είχε μέσα το tank. Σα βούρκος κατάντησε! Τον αλήτη...

Πειραματόζωο το κατάντησε το μηχανάκι μου :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.