Jump to content



καρτα ηχου με spdif σε rca


fantacid

Recommended Posts

αχνω μια φθηνη καρτα που να εχει εξοδο sp/dif σε RCA.

η παλια μου msi ειχε ενα bracket με ακριβως αυτο που χρειαζομουν(βλεπε φωτο),αλλα η nf7s εχει μονο optical sp/dif το οποιο δεν υποστηριζεται απο τα ηχειακια μου (C.S. DTT2500)

Edit:θα μου εκανε κ μια εξοδος σε Digital Din

post-43-1442173974,4554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μομπο εχει καποια πινς για να δεχεται το abit media XP το οποιο βγαζει μια sp/dif αλλα σε optical παλι,αρα δεν ξερω εαν μπορει να βγει σε rca.

εκανα μια δοκιμη παντως να συνδεσω ενα rca στα sp/dif in-out pins αλλα εβγαζε κατι παρασιτα σαν τριξιμο στα ηχεια κ τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

η Abit nf7-s εχει τα pins, και δεν ειναι καθολου δυσκολο.

http://www.motherboardfaqs.com/abit/abit_mods_spdif.htm

το εχει φτιαξει ο σδελφος μου ακριβως αυτο, με 2 RCA (in & out) και το δουλευει αψογα.

απλα πηρε 2 θηλυκα βυσματα, εκανε 2 τρυπες σε ενα PCI bracket , κολησε καλωδια και παιζει :003:

σιγουρεψου απο την εικονα ποιο ειναι η γειωση, ποιο τo in και ποιο το out, παρε και τιποτα περισσευουμενα καλωδια απο usb/sound/poweron κλπ για mobo pins, που να εχουν ετοιμο θηλυκο στην ακρη και θα εισαι αρχοντας :023:

.

Link to comment
Share on other sites

Thnx sakattack :023:

Eνω ειναι τοσο απλο αν δε ξερεις ........

η μλκια που εκανα ηταν οτι συνεδεα σε ενα rca το sp/dif in k τo sp/dif-out :119: χωρις να το γειωσω!

θα το δοκιμασω αυριο γιατι τωρα δεν ειναι η καταλληλη ωρα για τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.