Jump to content



Γνωμη για μητρικη 939


Maximvs

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

NA πω και γω μία ουδέτερη γνώμη? :040:

η DFI ΑΝ έχεις TCCD ή UTT και ΑΝ δουλέψει, ΟΝΤΩΣ clockάρει καλύτερα!

έχει ρεύματα φοβερά και τρομερά, αλλά ποιος τα χρησιμοποιει πέραν των benchmarks? (εδώ 1.70vcore έχω και 3.13vmem για καθημερινή χρήση και είμαι τελείως οριακά)

Παρεπιπτόντως, έχετε υπόψιν και το overvoltage της Gigabyte...

Nα μιλήσουμε για συμβατότητα με μνήμες? 6! έχω δοκιμάσει από την πιο χύμα (που πήγε 260 με 3-3-3 , ADATA(Hynix) στα 298 με 3-4-4 (2.83!vmem, ddr333 στα 242 με 3-3-3 κ.ο.κ)

ΗΤΤ? 355 prime stable

Σταθερότητα? Αξιοπιστία? Τι θέλετε?

πρόσφατα πήρε ένας φίλος μου την Κ8ΝS-ULTRA, και χωρίς πολλά πολλά με το καλημέρα πήγαμε τον 3200+ win στα 10*250 1:1 με φθηνές Samsung TCCC

TO "clockάρει καλύτερα" είναι πάρα πολύ σχετικό....

με τι προυποθέσεις, με τι μνήμες, με τι ποσοστό "επικινδυνότητας" ?

ΕΚΤΟΣ, ΑΝ θέλετε να έχετε το κορυφαίο Spi 1M, και Sandra memory, AΛΛΑ μετά να το "γυρνάτε στα default" μην σκάσουν οι πυκνωτές, μη δε μπουτάρει, και άλλα τέτοια ευτράπελα που όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται και περισσότερο γνωστά στο "ευρύ κοινό" ,,

Δηλαδή μόνο οι τύποι στη DFI το σκέφτηκαν να δώσουν τόσα ρεύματα, να χρησιμοποιήσουν (και καλά) τα top κυκλώματα, και να μην τους νοιάζει η "χασούρα" των RMA? Aπό Hobby δουλεύουν?

τι γίνεται ρε παιδιά? "Θα τους κλείσει ΟΛΟΥΣ" Η DFI? ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ??? ... !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα ξαναπαρω Gigabyte οταν θα μεταβω σε 939.

Αρκει να δινει τα τεραβολτ στον επεξεργαστη τα υπολοιπα δε με ενδιαφερουν. :044: :044: :044:

kbilly13 εχεις υποψιν αν η Gigabyte for 939 κανει overvoltage? :059:

Link to comment
Share on other sites

E, στα γεράματα θα αλλάξω? :D

όσοι με άκουσαν πάντως, δεν βγήκαν χαμένοι... :031:

(μεταξύ μας, δεν λέω και τίποτα υπερβολικό, ή δημιουργήματα της φαντασίας μου - τα έχω δει.. )

Link to comment
Share on other sites

Xμ η 7NPro2 Ultra για Barton (nForce2) εδινε στα MOSFETs σχεδον παραπλησιο Vcore με τις τιμες του BIOS.

Hταν η μονη Gigabyte που δεν εκανε overvoltage καλα η Κ8ΝS Pro εδινε τεραβολτ και το χαιρομουνα!

Ηταν η πρωτη Gigabyte που ξεφυγει σε κλοκαρισματα γιατι δε μας ειχε συνηθισει σε τετοια.

Link to comment
Share on other sites

LOL τωρα που το λες οντως το σκεφτομαι να εχω και μια DFI για καβατζα....

Γιατι παντα οταν αλλαζω πλατφορμα αγοραζω και δευτερη μητρικη γιατι η πρωτη δεν αντεχει για καιρο και δε θελω να μενω ρεστος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουνε καμμια σχεση παιδια οι μητρικες. Δυστυχως ή ευτυχως η DFI ΔΕΝ ειναι τα βολτ που δινει στο συστημα!!! Ολα τα λεφτα ειναι στο bios (και κυριως οι επιλογες μνημης)!! Χτες πρωτη φορα εκατσα λιγο και ασχοληθηκα με παρεα, χαβαλε, δευτερη γνωμη και τα πραγματα που ειδα, δεν τα εχω δει να γινονται ΠΟΥΘΕΝΑ! Δεν θα κατσω να ανοιξουμε για αλλη μια φορα κουβεντα DFI-Giga. Οποιος εχει ορεξη για τρελλο ψαξιμο στο bios και οχι για

- Ωπ αυτη η επιλογη τι κανει?? Αστην στο "auto" Σιγα την διαφορα που θα παιξει...

ας παρει DFI...

Ε τωρα αμα καει σε 2μηνες δεν μπορω να το ξερω...

Σε ενα πραγμα παντως θα συμφωνησω 1500% με τον billy. Αν δεν εχεις TCCD-BH-UTT δεν εχεις σοβαρο λογο να παρεις DFI....

Προσωπικα λογω του πολυ ευαισθητου ηλεκτρικου κυκλωματος που ΔΕΝ σου επιτρεπει να βαλεις-βγαλεις hardware αμα δεν κανεις πληρες power off (κλεισιμο PSU, βγαζω καλωδιο τροφοδοσιας κλπ) δεν θα την συνιστουσα στο "ευαισθητο αγγιγμα" του SeanKon.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα λογω του πολυ ευαισθητου ηλεκτρικου κυκλωματος που ΔΕΝ σου επιτρεπει να βαλεις-βγαλεις hardware αμα δεν κανεις πληρες power off (κλεισιμο PSU, βγαζω καλωδιο τροφοδοσιας κλπ) δεν θα την συνιστουσα στο "ευαισθητο αγγιγμα" του SeanKon.

αυτό νομίζω ισχύει για όλες τις μητρικές ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές στο hardware κλείνοντας την τροφοδοσία. τι ακριβώς είναι παραπάνω ευαίσθητο;

και γω DFI θα πρότινα αυτή την περίοδο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό με τον υπερχρονισμό και αυτήν πήρα (άντε να δω πότε θα προλάβω να την στήσω).

Γενικά οι καλές μάρκες gigabyte, asus ανεβαίνουν αρκετά καλά αλλά αυτό είναι έμμεσο αποτέλεσμα εξαιτίας της καλής ποιότητας κατασκευής από κάποιες εταιρίες. Δεν πιστεύω ότι η ASUS για παράδειγμα έχει ως κύριο στόχο της να πουλήσει σε overclockers. η DFI φαίνεται τουλάχιστον να το θεωρεί πιο σημαντικό. όταν δηλώνει ως εταιρία ότι έχεις το δικάιωμα χωρίς να χάσεις την εγγύηση να αλλάξεις θερμαγώγιμη και ψύκτρα στο chipset αυτό σημαίνει πολλά.

Για την ποιότητα όντως μέχρι πριν λίγους μήνες θεωρουνταν μέτριες ως επικίνδυνες , ο χρόνος θα δείξει αν η βελτίωση που ακούγεται τους τελευταίους μήνες έχει βάση.

η ABIT τελικά έβγαλε Nf4? ξέρει κανείς πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

αυτό νομίζω ισχύει για όλες τις μητρικές ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές στο hardware κλείνοντας την τροφοδοσία. τι ακριβώς είναι παραπάνω ευαίσθητο;

και γω DFI θα πρότινα αυτή την περίοδο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό με τον υπερχρονισμό και αυτήν πήρα (άντε να δω πότε θα προλάβω να την στήσω).

Γενικά οι καλές μάρκες gigabyte, asus ανεβαίνουν αρκετά καλά αλλά αυτό είναι έμμεσο αποτέλεσμα εξαιτίας της καλής ποιότητας κατασκευής από κάποιες εταιρίες. Δεν πιστεύω ότι η ASUS για παράδειγμα έχει ως κύριο στόχο της να πουλήσει σε overclockers. η DFI φαίνεται τουλάχιστον να το θεωρεί πιο σημαντικό. όταν δηλώνει ως εταιρία ότι έχεις το δικάιωμα χωρίς να χάσεις την εγγύηση να αλλάξεις θερμαγώγιμη και ψύκτρα στο chipset αυτό σημαίνει πολλά.

Για την ποιότητα όντως μέχρι πριν λίγους μήνες θεωρουνταν μέτριες ως επικίνδυνες , ο χρόνος θα δείξει αν η βελτίωση που ακούγεται τους τελευταίους μήνες έχει βάση.

η ABIT τελικά έβγαλε Nf4? ξέρει κανείς πως πάει;

ειναι παραπανω ευαισθητο γιατι η συγκεκριμενη παιζει σε μαγαλο βαθμο να τα τιναξει λογω της ευαισθησιας της. Δεν μιλαμε απλα να το κλεινεις μην τυχον και εχει στατικο ηλεκτρισμο και της κανεις ζημια.... Το πρωτο sudden death ειναι "εβαλα σκληρο δισκο χωρις να βγαλω τον υπολογιστη απο την πριζα και 30λεπτα αργοτερα πεθανε η μητρικη." Του OPB του εκαψε το OCZ 520 (που εχει ρελε ασφαλειας) σε παρομοια φαση.

Δεν φαινεται να ειναι ασχημη μητρικη προς Θεου, απλα οπως ειπε και ο Daidalos ( :050: ) στην μια εταιρια φτιαχνει μητρικες ο Oscar Wu και στην αλλη εταιρια "φτιαχνει" μητρικες ο..... Fatal1ty :040: :040:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=53361&page=1&pp=20

Πιστευω οτι θα βγει καλη μητρικη. Γενικα πιστευω οτι στο NF4 εχουνε διορθωσει πολλες απο τις χαζομαρες του NF3. Και η MSI NF4 ειναι παρα πoλυ καλη μητρικη. Και η Asus, σε μικροτερο βαθμο (λογω OVP) αλλα σιγουρα πολυ καλη. Για την gigabyte (ακομα κι αν εξαιρεσουμε το DPS "σφαλμα"-που ειναι απλα για ντοματες) τα ειπα πιο πριν. Δεν λεγεσαι εταιρια που "σκεφτεσαι τον overclocker" οταν πας και βαζεις ετσι τα dimm slots... Δειχνει απλα κακο σχεδιασμο. Προχειροδουλεια... Τι να κανω αν στο bios μου εχει ενεργοποιησει 400ΗΤΤ αμα οι μνημες μου ή

α) δεν θα τρεχουν σε dual channel ή

β) δεν θα μπορω να τις ψυξω.

Κατα τα αλλα γενικα ΔΕΝ εχουν ακουστει αρνητικα σχολια για καμμια NF4 αν παρατηρησεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ως ασχετος απο AMD64 (Intelας μια ζωή) να ρωτήσω κάτι. Ένας φίλος πήρε την MSI 939 - SLI και έναν 3500+ και προχτές πήγα να το δώ και είπα να το ανεβάσω λίγο. Είδα πάρα πολλές επιλογές στις μνήμες (δε καταλάβαινα και πολλά) στους διαιρέτες πάντως είχα ενα πρόβλημα όταν έβαζα τον 166 δε μπουταρε καθόλου, ενω με το 188 μπουταρε και ήταν σταθερός μεχρι 222. Μόλις έβαζα 223 γινόταν πολύ ασταθές το σύστημα. Η MSI έχει στο bios να κάνει overclocking μόνη της μέχρι 11% (222), παίζει κάτι με αυτό ??

Ρεύμα δεν ανέβασα γιατί είναι με στοκ ψύξη και χωρίς θερμοαγώγιμη. Μνήμη έχει ενα 512 Kingston DDR400.

Σα μητρική τι λέει η MSI ??

Ενδιαφέρομαι και εχώ κάποια στιγμή να πάρω ένα 939 σύστημα (ζήλεψα μάλλον)

Για να κάνω ενα φυσιολογικό OC με αέρα και φυσιολογικές μνήμες τί m/b να πάρω (ASUS ???).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.