Jump to content



Γνωμη για μητρικη 939


Maximvs

Recommended Posts

Δεν λεγεσαι εταιρια που "σκεφτεσαι τον overclocker" οταν πας και βαζεις ετσι τα dimm slots... Δειχνει απλα κακο σχεδιασμο. Προχειροδουλεια... Τι να κανω αν στο bios μου εχει ενεργοποιησει 400ΗΤΤ αμα οι μνημες μου ή

α) δεν θα τρεχουν σε dual channel ή

β) δεν θα μπορω να τις ψυξω.

.

δεν είπαμε ότι ξαφνικά έφτιαξε mobos για (extreme?) overclockers, αλλά το ότι τα πάει (απρόσμενα για πολλούς) αρκετά καλά και σε αυτόν τον τομέα πλέον.

Πάντως έχω να πω ότι το ocing της Giga είναι εύκολο, σταθερό και ακίνδυνο, και ας μην είναι το κορυφαίο - μπορείς όμως να το έχεις καθημερινά στα όρια χωρίς φόβο - και αυτό για μένα μετράει περισσότερο

α) γιατί να μην τρέχουν σε dual???

β) εδώ που τα λέμε δεν έχεις και ιδιαίτερες ανάγκες ψύξης με 2.83vmem!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

α) γιατί να μην τρέχουν σε dual???

β) εδώ που τα λέμε δεν έχεις και ιδιαίτερες ανάγκες ψύξης με 2.83vmem!

α) Για να ξερουμε τι λεμε οριστε η φωτο

Για να δουλεψει dual channel πρεπει και τα 2 να μπουνε στο μπλε ή και τα 2 στο πορτοκαλι. Αν εχουν ψυκτρες οι μνημες ατυχησες. Ειδικα τα corsair "pro" τον ηπιανε κλαρινο. Χαθηκε ο κοσμος να βαλει πιο πολυ χωρο? H ας εβαζε για dual channel ενα στο μπλε κι ενα στο πορτοκαλι!!

2) Αρχικα ειχα κι εγω την ιδια αποψη με σενα. Χτες μου εφυγε αυτη η αποψη. Δεν ξερω για τις adata σου (hynix) αλλα τα TCCD με 2.7 @290 σε loops memtest #5 ζεματανε! και το περιεργο ειναι οτι στα 300@2.8 βγαζουνε ολο και πιο πολλα λαθη σε καθε λουπα (40 errors στο 1ο, 200errors το 2ο κ.ο.κ.) ενδειξη οτι οσο ανεβαινει η θερμοκρασια γινονται πιο ασταθεις οι μνημες. Και ολα αυτα ενω εχουν και το cross flow fan να φυσαει το κατιτις του, και απεχουνε και 4-5 ποντους μεταξυ τους....

post-57-1442173989,4883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

α) Για να ξερουμε τι λεμε οριστε η φωτο

Για να δουλεψει dual channel πρεπει και τα 2 να μπουνε στο μπλε ή και τα 2 στο πορτοκαλι. Αν εχουν ψυκτρες οι μνημες ατυχησες. Ειδικα τα corsair "pro" τον ηπιανε κλαρινο. Χαθηκε ο κοσμος να βαλει πιο πολυ χωρο? H ας εβαζε για dual channel ενα στο μπλε κι ενα στο πορτοκαλι!!

ω ρε κολλημα με τις μνημες! Ποσες φορες θα στο πω ρε αγορι μου οτι χωρανε?? :068: :068: :051: Θες να ανεβασω φωτο? Το οτι ζεματανε ειναι αλλο θεμα...με ενα enermax πανω επεσαν 15+ βαθμους παντως...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε συζητησει εμεις ποτε για το συγκεκριμενο ζητημα?????????

Απο τοτε που πηρες την μητρικη δεν εχουμε ξαναμιλησει περα απο κανα "κοπλιμεντο" που ανταλλαζουμε στο MSN!!

Ναρκωτικα σας μοιραζουνε στα σχολεια???

Αφου χωρανε, χωρανε... εγω μαζι σου... Τελειο design! Μπραβο και στην Giga για μια πολυ καλη μητρικη! Να διαγραψω τα προηγουμενα ποστ μου?

Link to comment
Share on other sites

Ε, μα τωρα με κανεις και στη λεω σε ολο το forum και δεν μου αρεσει...:D:D:D

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=6907

Δεν ειπα οτι ειναι αψογο, αλλα μια χαρα χωρανε που μας τα χεις κανει τουμπανα! Σε οποιο thread λενε για gigabyte (δεν πα να ναι και για socketA) μας λες οτι δεν χωρανε οι μνημες και κουτουλανε τα SLI!!!! Το βρηκα! Εισαι εγκαθετος της DFI!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγω ρε αδερφε...

Φρεσκο πραγμα...Χτεσινο... Ετσι οπως το εγραψες νομιζα οτι το συζητουσαμε κανα μηνα και δεν σε πιστευα! Σορυ δεν το ειδα το συγκεκριμενο...

Ναι ρε παιδια ενταξει χωρεσαν οι spresv-itikes hyperX ! Ζητησα συγνωμη στη εταιρια και θα γραψω 100 φορες στον τοιχο..δεν ξανασχολιαζω την gigabyte!

Να ποσταρω μια φωτο του κακομοιρη που εδωσε 300+ ευρω να παρει corsair pro (με τα μαυρα τα μουρικα heatspreaders) και πηγε να τα βαλει στην μητρικη? Ουπς συγνωμη τελευταιο σχολιο ηταν...δεν το ξανακανω αλλα επρεπε να δικαιολογησω το τελευταιο κατoσταευρο που μου εστειλε η DFI....

Kαι στην τελικη, ρε καραμητρο, τωρα που το θυμηθηκα... (ξεχναω γμτ την ηλικια μου) ποιος σου ειπε να παρεις gigabyte (και εσενα και του αδερφου σου, αν και αυτος "σωθηκε" τελευταια στιγμη) σε σχεση με τις αλλες μουφες που ηθελες να παρεις??? Αντε ρε που θα μας πεις και εγκαθετους της DFI (ελπιζω να μην το δει το τελευταιο ο oscar wu και μου "κοψει" απο τον μισθο)

Link to comment
Share on other sites

MSI και ειδικα η ουλτρα ειναι highly recommended . Αλλα μπροστα στην λανπαρτυ θα συνιστουσα τη δευτερη , οχι γιατι η πρωτη υστερει αλλα γιατι η λανπαρτυ ειναι απολαυστικη, παιζεις μαζι της και το βιος της και ανακαλυπτεις ολο και καινουρια κολπακια κλπ. Ειναι σα 2 κονσολες DJ που η μια εχει 20 κουμπακια και η αλλη εχει 100 αλλα αποδιδουν την ιδια ποιοτητα ηχου. ΕΙναι θεμα προτεραιοτητων :040:

ΥΓ. ας μην ξεχναμε οτι τις περισσοτερες φορες φταιει ο χρηστης για λαθη, πχ ενα παλικαρι εδωσε 4 βολτ χωρις να ξερει τι κανει και εκαψε το συμπαν, δεν φταιει η μητρικη....Εχω κανει σε 2 μερες πανω απο 60 enter-save στο βιος και εχω γραψει σβησει 7 φορες 3 διαφορετικα βιος. Βραχος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται να ειναι ασχημη μητρικη προς Θεου, απλα οπως ειπε και ο Daidalos ( :050: ) στην μια εταιρια φτιαχνει μητρικες ο Oscar Wu και στην αλλη εταιρια "φτιαχνει" μητρικες ο..... Fatal1ty :040: :040:

lol. μπορεί η abit να είναι ακόμα μεγάλη εταιρία αλλά αυτό όντως είναι κατάντια, πάντως εγώ την έκανα με μικρά πηδηματάκια :elefant: :elefant: .κάτι τρελά πάλι γράφει στο xs για secretbios. μάλλον περιμένουν πάλι τον tictac να βγάλει κανένα bios της προκοπής. :119:

για το ρεύμα συνήθως κλείνω το τροφοδοτικό, με αυτά που γράφεις όμως θα κλείνω το γενικό. είναι και ευαίσθητο το μικρό μου... :053:

Link to comment
Share on other sites

στο "ευαισθητο αγγιγμα" του SeanKon.

Και ποιος ή μαλλον ποια σου ειπε οτι χαιδευω απαλα?? :116:

Παντως 4 βολτ δεν προκειται ποτε να εδινα στις μνημες οτι ψυξη και τσιπακια να ειχαν.

Εκτος αν ηθελα να παιξω χωρις να με νοιαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

SLN, και οι ADATA, και κάτι Kingston Hyper-x pc3700, με τα ψυκτράκια τους, και χωρέσανε, και παίζουν κανονικά σε dual channel και χωρίς errors

εσένα δεν σου αρέσει ρε αδερφέ, αλλά μην παίρνεις το φτυάρι...

τόσος κόσμος την έχει και είναι πολύ ευχαριστημένος...

ντε και καλά δλδ να τη βγάλουμε σκάρτη? και πάλι ότι και να πεις, λιγότερα προβλήματα βγάζει απο τη DFI (όλοι παλεύουνε με το memtest από dos και λένε είναι φοβερή, αλλά μόλις μπουν windows μαμιέται το σύμπαν... άλλοι πάνε μέχρι 220, άλοι μέχρι 240, σε άλλους "καίγεται" με 1.55vcore και δεν ξανανοίγει, σε άλλους κάνει corrupt το δίσκο... κ.ο.κ... και έιναι ακόμα η αρχή...) έχω άδικο μήπως?

το θέμα είναι να κάνεις ocing αλλά να μην έχεις και προβλήματα - να δουλέψει και λίγο το PC - TI το έχουμε το ρημάδι ? για να benchάρουμε μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα που εχω μαθει στην απολυτη σταθεροτητα της 939 Asus μου πολυ θα με χαλασει αν η επομενη 939 nforce 4 που σκοπευω να παρω(Κυριως θελω να αλλαξω την 9700 Pro και AGP δεν λεει να παρω τωρα πλεον)αν μου τυχει καμια ασταθης mobo θα τα παρω στο κρανιο......LOL

DFI nforce 2 ειχα και μου δουλεψε 1.5 μηνα πολυ δυσκολα με βλεπω να παιρνω DFI παλι αν και η αναβαθμιση σε PCI-E θα γινει κατα το Πασχα οπως το βλεπω οποτε θα εχει βγει και ενα συμπερασμα αν αντεχουν ή οχι..........

Link to comment
Share on other sites

ντε και καλά δλδ να τη βγάλουμε σκάρτη? και πάλι ότι και να πεις, λιγότερα προβλήματα βγάζει απο τη DFI (όλοι παλεύουνε με το memtest από dos και λένε είναι φοβερή, αλλά μόλις μπουν windows μαμιέται το σύμπαν... άλλοι πάνε μέχρι 220, άλοι μέχρι 240, σε άλλους "καίγεται" με 1.55vcore και δεν ξανανοίγει, σε άλλους κάνει corrupt το δίσκο... κ.ο.κ... και έιναι ακόμα η αρχή...) έχω άδικο μήπως?

το θέμα είναι να κάνεις ocing αλλά να μην έχεις και προβλήματα - να δουλέψει και λίγο το PC - TI το έχουμε το ρημάδι ? για να benchάρουμε μόνο?

φαντάζομαι ότι όλα αυτά τα προβλήματα τα έχεις διαβάσει στα γνωστά forum. πόσοι όμως πήραν αναλογικά στο σύνολο των αγορών nf4, DFI σε αυτά τα φορα; έγινε ένας πανικός και υποθέτω ότι είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό σε σχέση με άλλες μάρκες. οπότε και αναλογικά θα υπάρχουν περισσότερα προβλήματα ειδικά εξαιτίας των μεγάλων απαιτήσεων που περιμένουν γρήγορα μάλιστα αυτοί που πήραν DFI. κάτσε λίγο (όχι εσύ Kbilly οι ιδιοκτήτες DFI) άσε την κάνα δυο μέρες στα default, δοκίμασε εκεί αν όλα δουλεύουν τέλεια αλλιώς κοίτα νέα bios ή RMA, μάθε τι κάνει το bios και ανέβα σιγά σιγά.

μπορεί τελικά να αποδειχθεί βόμβα θα δίξει. :067:

Link to comment
Share on other sites

MSI και ειδικα η ουλτρα ειναι highly recommended . Αλλα μπροστα στην λανπαρτυ θα συνιστουσα τη δευτερη , οχι γιατι η πρωτη υστερει αλλα γιατι η λανπαρτυ ειναι απολαυστικη, παιζεις μαζι της και το βιος της και ανακαλυπτεις ολο και καινουρια κολπακια κλπ.

Οντως....ανακαλυπτεις τι ειναι αυτο το rma που τοσα εχεις ακουσει γιαυτο και δεν το ειχες γευτει... :040:

Link to comment
Share on other sites

καλά αυτά, αλλά έχω μέσα μια Giga 939 ενός φίλου, που από τις πρώτες ώρες την έχω ΣΤΑΘΕΡΑ (prime-memtest-3d) στα 10*253 1:1, εύκολα και γρήγορα, με έναν 3200+ win

Να σας πω συνθήκες???

μαμα ψύκτρα, 2*512 Κingston pc3700 σε dual channel, DEFAULT ΡΕΥΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ, κουτί με μόλις ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ να βγάζει αέρα ΚΑΙ AKASA ηχομoνωτικά!, καλώδια χύμα, nvidia 6800, 350w psu! 2 sata δίσκοι, 2 dvd-r....

o φίλος χοροπήδαγε από τη χαρά του! δεν το περίμενε με αυτά που βλέπει στα forums για το θάψιμο της Giga!

Tιμή? 118 ευρώ! με υπερπλήρη εξοπλισμό ΚΑΙ 3rd party controllers για sata και ide...

Χρειάζεται να πω τίποτα άλλο?!

Link to comment
Share on other sites

τελικα Τζιμυ και σενα στα 2550 σκαλωσε, ή βαριεσαι να ψαξεις παραπανω?

Και τα 2!

Βασικά είναι ψιολοπαλαβή η Asus. Ή μάλλον το BIOS αφού με παλαιότερο BIOS δούλευε κανονικά το ClockGen ενώ τώρα μου βγάζει κουφά νούμερα.

Κατάφερα 2600MHz να βγάλω benches αλλά δε νομίζω οτι άξιζε η αύξηση του ρεύματος για μόνο 50-100ΜΗζ. όπως ξέρεις και το τροφοδοτικό μου είναι μικρό. Σύμφωνα με ένα calculation που έκανα χρειάζομαι περίπου 480W για τις ανάγκες του PC μου. Οπότε είναι πολύ πιθανό να ευθύνεται και το τροφοδοτικό μου για το "σκάλωμα".

Βασικά δεν το βιάζομαι. Τώρα είμαι στα 2500ΜΗζ στρογγυλά (δε μου άρεσε σαν νούμερο το 2550MHz) με 1.45Vcore. Από την άλλη, δε πρόκειται να δώσω λεφτά για καλύτερη ψύξη. Οπότε και καλύτερο τροφοδοτικό να πάρω μάλλον θα μείνω στα 2.5GHz. Το μόνο που ίσως κοιτάξω να βελτιώσω θα είναι για μνήμες ωστε να παίξω με 1:1 αντί για 5:3 που είμαι τώρα και να βελτιώσω έτσι το mem bandwidth. Αλλά και πάλι δεν το βιάζομαι. Το σύστημα είναι πάρα πολύ γρήγορο ρε. Και ειδικά τώρα με το RAID που ξεμπούκωσε αρκετά το bottleneck αυτό πραγματικά το PC δείχνει να έχει άπλετο "εύρος"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.