Jump to content



Μεγαλο προβλημα!!Αλλα τι!!!!!


vayper

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Πηρα και εγω Α64 αλλα τζιφος.

Εχω την ASUS A8V και τον 3000+.

Τα τοποθετησα ολα.Μεχρι εδω ολα καλα.Παταω το power και δεν κανει τιποτα.Ψαχνω απο δω ψαχνω απο εκει.Τιποτα.Αλλαζω τις μνημες και με τα πολλα ξεκιναει.Μετα απο λιγο σβηνει το μηχανημα απο μονο του.Παταω αλλα τιποτα.Αλλαζω παλι θεση την μνημη και ξαναξεκιναει.Κανω format και οταν ξεκιναω εγκατασταση ΧΡ κολλαει και απο τοτε δεν ξαναξεκινησε.Αλλαξα θεσεις στις μνημες αλλα τιποτα.

Το ποιο κουλο ειναι οτι δεν ακουγονται μπιπ για να καταλαβω τι φταιει αλλα το μονο που βλεπω ειναι την οθονη που αναβοσβηνει 3 με 4 φορες και μετυα τιποτα.

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι προκειται γιατι κοντευω να τρελαθω!!!!!!!!!!

HELP!!!!!!:100: :100: :100:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πρώτη σκέψη που έρχεται στο κεφάλι μου, είναι το psu...

Είναι οκ?

Για το ότι δεν ακούγονται τα μπιπ, μήπως έχεις βάλει ανάποδα το βισματάκι για το speaker?

Υ.γ. δώσε και καμια πληροφορία παραπάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη το τροφοδοτικο ειναι καλο(γιατι χρειαζεται καλυτερο ο Α64???).350w ειναι.

Το speaker το δοκιμασα αλλα δεν κανει τιποτα με τον Α64.Με τον intel δουλευει κανονικα.

Τι παραπανω θες να σου πω!!!

Link to comment
Share on other sites

9700προ 80 gb σκληροWD 3x512ram(twinmos-Apacer-και μια αγνωστη μαρκα μνημης).Αυτα.

Την μνημη την εχω βαλει εννοειτε.Και τις 3 και με διαφορετικους συνδιασμους!!!

Help guys δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨπαθη γιατι κανεις αγορες του Lex = του π**σου δηλαδη....

Εχεις αλλαξει P4, A64 δεν ξερω τι και δεν πας να αγορασεις τροφοδοτικο της προκοπης.

Το οτι δεν λειτουργουν τα ηχεια του πισιου για να ακουσεις τα μπιπ εχεις κανει κατα πασα πιθανοτητα @@ρια.

Κοιταξε στον "Οδηγο αναφορας στο 39ο ποστ" τους κωδικους για να μη ρωτας τα ιδια και τα ιδια.

Καλα ελεος σε dual DDR συστημα πας και βαζεις διαφορετικες μνημες??

Δοκιμασες να βαλεις ξεχωριστη???

Οταν εγω εγραφα το thread με τις "Εμπειριες σε AMD/Intel Μητρικες" εσυ το κοιταξες καθολου???

Οχι προφανως... :013:

Γιατι αν το ειχες δει τοτε θα απορουσες πως μια πρωην Gigabyte 7NPro Ultra nForce2 πηγε για RMA με διαφορετικες μνημες....

Δοκιμασε και διαφορετικα slots που θα βαζεις τις μνημες.

Αρα?????

Και τις πληροφοριες με το σταγονομετρο τις δινεις....

Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨπαθη.

μια μνημη εβαλα και δεν λειτουργησε στην αρχη.Με τα πολλα ξεκινησε αλλα τιποτα.Κολλαγε το μηχανημα.Ολες τις θεσεις εχω δοκιμασει αλλα τιποτα δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν λειτουργουν τα ηχεια του πισιου για να ακουσεις τα μπιπ εχεις κανει κατα πασα πιθανοτητα @@ρια.

Εάν το case έχει ενσωματωμένο speaker...δεν χρειάζεται να συνδέσει τα ηχεία, απλά να συνδέσει το βισματάκι speaker, στα πινάκια που συνδέεται και το power on/reset.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ηχείο μπορώ να πω πως όπως συνδεότανε το ηχειάκι , poweroff, poweron , ledon , led hd στην Gigabyte μου , E καμία σχεση στην msi όλα διαφορετικά , αλλα τα καταφερα με λίγο ψάξιμο , παράδειγμα στην gigabyte τα παραπάνω καλώδια μπαιναν με τα γραμματα προς τα πάνω στην msi προς τα κάτω.

Όσο για μνήμες κατάλαβα πώς σε Α64 [στο δικό μου προσωπικα] μόνο με ίδιας εταιρίας μνήμες παίζει . Είχα και γώ μια ''ομάδα'' διαφορετικές και τώρα είναι στο ντουλάπι .

Ειδικά για dual , , , συνιστώ μόνο ίδιες .

Φτιάξε για αρχή το ηχειάκι γιατι μπορεί να κανει κάποιο μπιπ το οποιο δεν ακους και συνεχίζεις ακαθεκτος , και ////.... βρίσκεις τοίχο

Σημείωση *

Πάρε το guidebook στο χέρι και κοιτα πως μπαίνουν τα καλώδια [ηχειου , leds , και τα λοιπά]. Επίσης το guidebook της mobo λέει και για συμβατες μνήμες , κοίτα το

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με μια μνημη στο B1 και ποιο BIOS εχει η μητρικη υποστηριζει winnie?

Παρε και κανενα καλυτερο PSU και παλια θυμαμαι ειχες στο sig σου οτι σου κολαγε το PC τυχαια.Ελπιζω τις μνημες να τις αλλαζες οταν δεν ειχε ρευμα η μητρικη το πρασινο φωτακι ηταν σβηστο δηλαδη......

Α και με 3 DIMM to 939 δεν λειτουργει ειτε 2(Α1+Β1 Dual Channel) ειτε 4 θα βαλεις και απο οτι βλεπω δεν εχεις και καταλληλες μνημες για dual channel(Δυο ιδια DIMM με τα ιδια τσιπακια)....

Αμα συνδεσεις κανονικα ηχεια στο line out της motherbοard σου λεει τη ζορι τραβαει....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις και έχεις χρόνο κάνε τα εξής .

1.Βάλε άλλο τροφοδοτικό έστω και δανεικό για λίγο .

2. Παίξε με μια μνημη μόνο [δοκίμασε και τις 4 slots].

3. Απο το bios απενεργοποιησε όλες τις onboard συσκευές [lan,satacontroller,klt]

4. Ρίξε μια ματιά στο manual της μητρικής πάλι για τυχόν bug ασυμβατοτητες [ακομη και cpu κοιτα..] σε τυχον περιφεριακά που έχεις.,

5. Οπωσδήποτε πρέπει να φτιαξεις πρώτα απο όλα αυτα το ρημαδάκι το ηχείο να ξέρεις τι σου γίνεται.

Αν κάνεις αυτά και παίξει ξεκίνα να παίζεις με τις onboard συσκευες να δεις αν κολλουσε απο καμία , αν όλα οκ ξεκίνα παλι με τις μνημες να βρεις αν εχει ελλατωματικο slot.

Όταν αλλάζεις μνήμη κλέισε το πισι και αφου το κλείσεις και απο το τροφοδοτικό πάτα το power on απο το πισι μπροστα να ''ξεψυχήσει'' όλο το ρευμα που έχει τυχόν μείνει , . οπότε είσαι σιγουρος .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.